Новини / Ринок землі     07 лютого 2018 15:34

Лише 10% власників сільськогосподарських земель мають намір її продати у разі скасування мораторію – опитування


У разі зняття мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення свою земельну ділянку мають намір продати близько 10,4% власників. Про це повідомили в Інституті аграрної економіки спираючись на власне опитування серед власників та користувачів земель с\г призначення. Згідно розрахунків науковців пропозиція на ринку земель у разі його запровадження може скласти 1,5-2,8 млн га сільськогосподарських угідь.

Проте, за словами завідувача відділу земельних відносин та природокористування Інституту аграрної економіки Ольги Ходаківської, придбати земельні ділянки виявило бажання близько 48% землекористувачів. Разом з цим, можливість купити землю мають далеко не всі.

«За результатами проведеного опитування, однією з суттєвих перешкод на шляху запровадження ринкового обігу земель є брак обігових коштів у потенційних покупців. З огляду на це респонденти цілком справедливо зазначають, що процес «запуску» ринку земель має доповнюватися механізмами пільгового кредитування та розстрочення платежу з наданням пріоритету тим, хто самостійно господарює на землі або молодим фермерам, які хочуть започаткувати власну справу», – йдеться у повідомленні.

Згідно опитуванню, 54% землекористувачів  готові заплатити не більше $1000 за 1 гектар, і лише кожен шостий чи 15,3% – $2500 за гектар.

«Найбільш прихильною до можливого уведення купівлі-продажу земель є та частина власників земельних паїв, які обробляють їх самостійно. При цьому більшість із них висловлюються за обмеження обігу земель фізичними особами, або ж громадянами України та фермерськими господарствами», – повідомили в інституті.

Загалом, близько 70% опитаних вважають, що перед зняттям мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення має бути комплексне нормативно-правове урегулювання цього питання, а також встановлення спеціальних обмежень, які діятимуть в інтересах українського народу.

Читайте також