Китай наближається до статусу третього найбільшого виробника молока у світі.
Згідно з даними Rabobank, попри високий обсяг виробництва молока — Китай залишається головним імпортером цієї продукції через велику кількість населення та, відповідно, має великий попит на молочні товари, повідомляє DairyNews.
Аналітики вказують на значну перспективу подальшого зростання внутрішнього споживання молока на душу населення, яке наразі становить лише третину від середнього світового рівня. Rabobank передбачає, що обсяг виробництва молока в Китаї зростатиме з 41,5 мільйона тонн у 2023 році до 47,4 мільйона тонн еквівалента рідкого молока (LME) до 2032 року з річним середнім темпом зростання на рівні 1,5%.
Попит очікується зростати на 2,4% щорічно між 2023 і 2032 роками, що призведе до збільшення споживання молочних продуктів до 62,2 мільйона тонн LME до 2032 року. Зазначається, що Китай продовжить відігравати важливу роль на світовому молочному ринку, розширюючи дефіцит імпорту, який за прогнозами досягне 15 мільйонів тонн LME до 2032 року.
За словами аналітика з молочної промисловості Rabobank Мішеля Хуана, самостійне забезпечення Китаю молоком коливається від 70% до 80% і малоймовірно значно збільшиться. Це означає, що внутрішнє виробництво молочних продуктів може не забезпечити зростаючий попит у довгостроковій перспективі.
Виробництво молока в Китаї переважно сконцентроване на півночі країни, з такими регіонами, як Внутрішня Монголія та Хейлунцзян, які утворюють молочний пояс. Розвиток молочної промисловості Китаю був спровокований підвищеним підходом до продовольчої безпеки через геополітичні виклики.
Міністерство сільського господарства та сільських справ (MARA) у лютому 2022 року впровадило п’ятирічний план розвитку внутрішнього молочного сектору, який акцентується на будівництві великих сучасних молочних ферм. За період з 2015 по 2020 рік частка китайського молочного стада на фермах з понад 1000 голів зросла з 24% до 44%, і очікується, що такі великі ферми будуть домінувати, складаючи 56% стада країни до кінця 2025 року.
За десятиліття світовий ринок молока може зрости у 2,5 раза
Прогноз Brainy Insights передбачає, що глобальний ринок рослинного молока зросте зі значення $20 млрд до $51,87 млрд протягом наступного десятиліття, повідомляє DairyMews.
За даними експертів, зростаючу популярність рослинного молока пояснюють різними чинниками, включаючи зміни в харчових уподобаннях, збільшення кількості випадків непереносимості лактози та екологічні проблеми, пов’язані зі звичайним молочним скотарством. Крім того, рослинне молоко містить необхідні вітаміни та мінерали.
За словами фахівців, популярність рослинної та веганської дієт прискорюється через соціальні медіа, які впливають на широку аудиторію, показуючи переваги цих дієт. Різноманітність доступних варіантів рослинного молока задовольняє різні смаки, забезпечуючи його широку доступність у супермаркетах і продуктових магазинах.
За останніми даними на 2022 рік, 35% ринку рослинного молока зайняло мигдальне молоко. При цьому найбільша кількість споживачів рослинного молока знаходиться в Північній Америці, яка охопила 38% ринку.
Нагадаємо, приблизно 40% підприємств, що спеціалізуються на виробництві сирого молока, зазнали збитків до початку повномасштабної війни в Україні. В цей момент цей показник зріс до майже 60%.
Виробники свіжих молочних продуктів зазнали впливу зростання цін на молочну сировину, внаслідок чого почали плавно підвищувати ціни на свою продукцію.
В Україні протягом січня-листопада 2023 року було вироблено 6,8 мільйона тонн сирого молока, що на 5,8% менше порівняно з аналогічним періодом попереднього року.
Експорт молочних продуктів з України у вартісній оцінці знизився в 2023 році майже на 30% в порівнянні з 2022 роком, тоді як імпорт збільшився більш як на 15%. Через це торік негативне сальдо експорту-імпорту склало – $77.2 млн, тоді як у попередньому 2022 році показник був позитивним – $28.2 млн.
Аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі зауважує, що в грудні 2023 року ціни на молоко-сировину в Україні досягли поточних середньоєвропейських рівнів, що спостерігалося на українському ринку у 2020-2021 роках. Він вказує, що чинна закупівельна ціна відповідає балансу попиту і пропозиції сирого молока, що склалося на внутрішньому ринку. Зараз пропозиція молока-сировини в Україні майже рівна попиту молокопереробних підприємств.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!