Новини / Технології     03 жовтня 2019 15:32

Космос і поля: як працює супутниковий моніторинг на практиці

На орбіті Землі перебуває вже близько 1900 супутників. Сьогодні їхні дані знаходяться у відкритому доступі, і різні сфери вільно адаптують знімки з космосу під свої потреби. Зокрема, це відбувається і в аграрному секторі. Навіть у середньому розрішенні супутникові знімки можуть дуже багато розповісти про стан поля. До того ж, вже існує безліч онлайн бібліотек, які відкривають широкі можливості для аналітики на їхній базі.

Супутниковий моніторинг — це якісно новий рівень контролю  ваших полів. З ним ви завжди точно знаєте, в якому стані ваші посіви і можете застосовувати цілий спектр інноваційних рішень, які примножать ефективність вашої роботи.

Як перевірити здоров’я рослин із космосу

Супутники постійно фіксують стан поверхні всієї Землі, і широкому загалу доступна вичерпна картина світу з можливістю переглядати дані за минулі роки. Фермери завдяки ним можуть спостерігати за тим, як змінюється стан полів. Ця інформація оновлюється приблизно раз на 3-5 днів. Тобто, з частотою приблизно в тиждень ви можете відслідковувати зміни.

У необробленому вигляді знімки вже можуть надати інформацію про ефективність використання території та долю незадіяних земель. Втім, на око судити про стан рослин у полі неможливо. Саме тому, в рамках окремих онлайн сервісів, ви можете використовувати порівняльну картину здоров’я зеленої біомаси. Ці дані аграрій отримує у вигляді кольорових фільтрів. Так хороший стан рослин буде показано у вигляді ділянок зеленого забарвлення, а проблемні зони — виділено жовтим та червоним.

Карта вегетації поля у Запорізькій області відтворена в EOS Crop Monitoring.

Ця функція називається ДЗЗ або Дистанційне Зондування Землі. Вона доступна завдяки програмним алгоритмам — так званим індексам вегетації. Останніх розроблено вже цілу низку, і всі вони мають як слабкі, так і сильні сторони в залежності від кожного окремого випадку. Це EVI, SAVI та, найпопулярніший — NDVI. Спектральні індекси аналізують стан рослин завдяки видимому рівню хлорофілу. Здатність рослин поглинати і відображати сонячну енергію впливає на їхній колір, який зчитується і дає вичерпну базу для аналізу.

Через оброблені мультиспектральні зображення ви можете дізнатись про дефіцит азоту або необхідність внесення добрив на конкретних місцях у полі. Також аграрію стають доступними об’єктивні показники дозрівання та прогнозованість врожаю.

Тобто кожен бажаючий може постійно слідкувати за здоров’ям рослин на його ділянці і, взагалі, в будь-якому куточку планети. Супутниковий моніторинг найкраще підходить для оцінки великих посівних площ з огляду на його можливості та відчутно невисоку вартість. Все що потрібно — це доступ до інтернету, і далі ви можете з легкістю перевірити чи потребує конкретна ділянка вашої уваги.

Хронологія полів як засіб прийняття рішень

Окрім карти стану рослин, супутники відкривають і більш обширний перелік можливостей, адже вони значно спрощують ті завдання моніторингу, які раніше були занадто складними. Наприклад, тепер фермер може дізнатись, наскільки добре росли культури раніше. Це дозволяє робити висновки про ефективність сезонних робіт. Зокрема, EOS Crop Monitoring зберігає історичні дані по Україні та окремим країнам СНГ починаючи з 2016 року.

EOS Crop Monitoring дає готову історію погодних умов за останні роки з позначками нищівних рівнів температур.

Також, вже сьогодні супутники не лише дозволяють оцінити рівень вегетації, але й розпізнають, які саме культури ростуть на них зараз. Разом з хронологією минулих посівів ці можливості відкривають широкий простір для аналітичних рішень. Таким чином, купуючи нове поле, фермер може подивитись чи не вирощували на ньому, наприклад, кукурудзу, яка виснажує грунти, і далі прогнозувати його продуктивність.

Читайте: Як іти в ногу з часом: Ірина Паламар про діджиталізацію в бізнесі

Ще одна нова можливість, яку відкривають масиви супутникових даних — статистика. Дані про минулі посіви допоможуть встановити середні показники врожайності, а також кореляції між різними факторами та їхнім впливом на посіви. У межах окремих рішень користувачі отримують доступ до комплексної хронології погодних умов. Остання дає можливість оцінювати роль багатьох чинників у минулому стані рослин. До того ж такий функціонал, як правило, йде в комплексі з можливістю одразу створювати графіки показників протягом різних періодів, а також порівнювати здоров’я окремого поля разом із середніми результатами в межах цілого району. Таким чином, аграрій отримує дані, на які може опиратися при оцінці результатів своєї роботи. Під знімком поля зображено графік температур у зазначену дату за минулі роки.

Обмеження технології

При всіх можливостях космічних даних, варто зазначити, що з’ясування причин поганої вегетації не входить у перелік завдань, які охоплює супутниковий моніторинг. Для того, щоб точно визначити такі моменти, необхідно власноруч переконатись у всіх чинниках його можливих проблем. Дистанційне зондування землі допомагає оперативно слідкувати за появою проблем і їхньою локалізацією, хоча і не відміняє необхідності проб ґрунту та інших польових досліджень.

Також, супутникові дані може спотворювати хмарність. Відсутність коректних даних протягом тривалих періодів може погано впливати на ефективність методу. У таких випадках як альтернативу можна розглядати обліт поля дронами, який втім коштує значно дороже, і його вартість буде рости разом з обсягом площ для огляду.

Світовий контекст інновацій

Для тих хто готовий вкладати ресурси, щоб вивести своє аграрне підприємство на технологічно новий рівень, найпершим логічним кроком якраз є супутниковий моніторинг. Наразі світовий тренд інновацій — це Точне Землеробство. Його основна функція полягає в тому, щоб підвищити результати зрощування культур завдяки індивідуалізованому підходу у догляді за різними ділянками поля відповідно до їхнього стану.

Наприклад, одна частина поля могла погано перезимувати через низький рівень снігового покриву або постраждати від хвороби. На відміну від здорової частини, для її підтримки потрібно буде вжити додаткових засобів. Для цього на допомогу приходить Диференційоване Внесення Добрив, яке правильно покриє неоднорідну ситуацію на ділянці. За допомогою карт-завдань будуть сформовані маршрути сільгосптехніки для його здійснення.

У повному обсязі реалізація такої роботи потребує серйозних інвестицій, але можливим її роблять саме дані супутників, які, самі по собі, не є дорогими. Натомість, навіть без переобладнання технічного парку, вони виводять роботу аграрія на якісно новий рівень.

Історично і за площею територій Україна — це головний аграрний хаб Європи. Якість земельного банку — одна з найвищих на континенті. Довгоочікувані зміни у законодавство про ринок землі буде внесено вже у кінці цього року, що відкриє нові широкі можливості для аграрного сектору країни.

Світова практика показує, що саме завдяки відкритості та швидкості введення інновацій малі фермери виграють у великих гравців. Вже зараз є зміст почати їх застосовувати і переконуватись в їхньому потенціалі на власному досвіді.

Раніше Landlord повідомляв про унікальні можливості для аграрія, які надає EOS Crop Monitoring та SmartFarming

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також