Новини / Кейси     08 червня 2020 15:05

Інвестиції у комплекс переробки топінамбура складають $10 млн  

На продукти переробки топінамбура є зростаючий попит з боку світової фармацевтики і харчової промисловості, а відходи можна використовувати у тваринництві

Продукти переробки топінамбура користуються стійким попитом з боку світової фармацевтики і харчової промисловості. Про це йшлося під час конференції «Переробка плодоовочевої та ягідної продукції. Сучасні тренди» у м. Миколаїв.

Топінамбур або земляна груша (Helianthus tuberosus — соняшник бульбистий) – це бульбоносна рослина роду соняшників родини айстрових. Вона вирощується як кормова, технічна і харчова рослина.

Застосування

Як розповів представник консорціуму «Система Еко Інновацій» Василь Банашкевич, топінамбур наразі можна віднести до високомаржинальних культур. Він  використовується у якості унікального лікувального продукту для людей, що страждають на цукровий діабет.

Зокрема, «із топінамбура можна виготовити близько 4 тисячі офіційно визнаних рецептів у харчуванні. Які ще продукти мають таку багату рецептуру?», – наголосив Василь Банашкевич.

За його словами, сьогодні активно вивчається цілюща дія топінамбуру на організм людини. При цьому хворі, які окрім традиційних ліків споживають бульби цієї рослини, почуваються значно краще, включно до істотного покращення свого стану.

Втім, віддамо це питання на розсуд професіоналам – лікарям та дієтологам. Натомість відзначимо, що в світі спостерігається очевидне підвищення інтересу до вирощування та переробки топінамбуру.

Крім того, топінамбур є однією із найцінніших кормових культур. Його регулярне споживання тваринами дає змогу підвищити яйценосність у птахів, частково компенсуючи зернові корми, замінити комбікорми у свиней та підвищити продукування молока у ВРХ.

Відповідно, розширення ареалу вирощування цієї культури в Україні із подальшим створенням потужного переробного комплексу вбачається вельми бажаним.

Вирощування

Нині в городництві ставлення до цієї культури є швидше негативним, через неймовірну живучість та агресивне розмноження рослин топінамбуру. Якщо не вживати своєчасних заходів, то високорослий топінамбур, висіяний на невеликій площі, може поширитися по всій ділянці.

З іншого боку це очевидна перевага невибагливої до умов вирощування культури. При цьому використовуючи бульби для харчування та виробництва ліків, можна так само успішно переробляти і зелені стебла рослин.

Читайте: Держаудитслужба шукає мишей, що з’їли 2700 вагонів зерна

Агротехнологія вирощування топінамбуру є досить простою, оскільки, як вже зазначалося, це невибаглива і стійка до стресових факторів культура. Її вирощування дасть змогу урізноманітнити сівозміну (втім, на одному місці вона може рости десятки років) та отримати подвійний прибуток від використання бульб та зеленої маси рослин.

Переробка і інвестиції

Типовий комплекс для переробки топінамбуру включає декілька цехів. Цех із виробництва олігофрутозного сиропу, гранульованого корму із жому топінамбура та виробництво інуліну і фруктоолігосахаридів.

Фактично мова йде про отримання різнопланової, гостро затребуваної світовою харчовою та фармацевтичною промисловістю продукції. Зокрема, це екологічно чисті фруктани (полімери фруктози), на які присутній постійний зростаючий попит на ринку, так само як і на інулін та інші продукти переробки топінамбуру.

Створення економічно успішного підприємства, спроможного переробляти понад 20 тисяч тон сировини щороку потребує досить солідних інвестицій – від $10 млн.

Однак при цьому терміни окупності його на фоні постійного зростаючого попиту можуть бути відносно короткими.

Стримуючі фактори

Головним стримуючим фактором створення технологічного комплексу із глибокої переробки топінамбуру в Україні є обмеженість та нестабільність сировинної бази. Топінамбур у нас фактично вирощують на невеликих площах лічені фермерські господарства та на присадибних ділянках. Поки що про цілковите заповнення потужностей підприємства не може бути й мови.

Окрім цього, стримуючим є високий поріг необхідного фінансування. Адже інвестиції у переробку можна порівняти з владанням коштів у зерновий елеватор потужністю 40-60 тис тон одночасного зберігання.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про зростання інвестицій у фермерські сонячні електростанції в Україні.

Фото: Wikimedia

Читайте також