Новини / Садівництво     03 березня 2020 14:27

Які продукти українських ягідників постраждають від короновірусу – ФАО

Експорт лохини та грецького горіха може найбільше впасти через зміни пріоритетів покупців, вважає Андрій Ярмак, економіст ФАО.

Швидке поширення коронавірусу в Європі призводить до невизначеності на ринку агропродукції. Очевидно, частина плодоовочевого бізнесу також може постраждати від зміни пріоритетів покупців, вважає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО). Зокрема, він поділився власним прогнозом стосовно долі експорту українських ягідників.

В умовах будь-якої кризи люди починають споживати дешеві продукти, відмовляючись від тих, які не є критичними для них.

На фоні падіння глобального попиту можна очікувати проблем для усіх основних експортних категорій плодоовочевої продукції України, прогнозує Андрій Ярмак. Основну експорту виручку в цьому сегменті Україна отримує від експорту грецького горіха – більше $120 млн за сезон.

Однак, для споживачів грецький горіх – досить дорогий продукт і абсолютно не належить до першочергових у споживанні.

Друге місце посідають заморожені ягоди – також не критичний для споживання продукт. Хоча ягоди все ж значно дешевші, ніж свіжі. Тому значного падіння попиту на них очікувати не варто, вважає економіст.

А ось лохина – абсолютно не ключовий, але найбільш дорогий із перерахованих експортних продуктів плодоовочевого сегменту. Тому експорт лохини може суттєво знизитися. Навіть більше за грецький горіх, передбачає Андрій Ярмак.

Читайте: На чому краще заробляти ягідникам – прогноз експерта

Однак, можливий і більш оптимістичний сценарій, переконаний експерт. Може спрацювати зворотній ефект, коли на фоні панічних настроїв через коронавірус люди почнуть більше приділяти уваги власному здоров’ю. Й купуватимуть ті продукти, що вважаються корисними.

Лохина та грецькі горіхи якраз і належать до корисних для здоров’я продуктів, а доходи в ЄС все одно досить високі, і це може дещо згладити ефект від падіння доходів.

Свіжі яблука постраждають найменше, вважає експерт. Тому що вони залишаються відносно недорогими. Однак, ціни на яблука все одно можуть впасти.

Овочі та картоплю Україна майже не експортує. Попит на ці коренеплоди може навіть зрости.

А ось часник вирощувати перспективно, прогнозує Андрій Ярмак.

Загалом же економіст прогнозує коливання цін, які нині складно передбачити. Особливо стосовно тих продуктів, він яких ми залежні як від експорту, так і від імпорту.

Ярмак також зауважує: не варто забувати про колапс транспорту та заборону на пересування товарів і людей. Це також фактор, який може суттєво негативно вплинути на попит.

Landlord раніше повідомляв про дві головні причини, що заважають Україні наростити експорт свіжих ягід.

За публікацією EastFruit.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!