Новини    08 жовтня 2021 11:01

Як загальмувати природні процеси старіння. Поради фахівця

Чому експерти з антиейдж-медицини вважають біохакінг шляхом до управління власним організмом

Чому потрібно спочатку привести показники організму в норму й лише тоді замислюватися про антиейдж-медицину? Хто такий біохакер, навіщо ним ставати та чому розроблення медичних гаджетів стрімко злетіло саме тепер?

Відповіді на ці та багато інших запитань — в інтерв’ю з головним лікарем комплексу Edem Resort Medical & SPA, кандидатом медичних наук, академіком Європейської академії природничих наук, членом наглядової ради Університету Сингулярності (Київ) у сфері експоненціальної медицини, міжнародним експертом із питань антиейдж-медицини та членом Американської академії антиейдж-медицини Олексієм Башкірцевим.

Що таке біохакінг із професійної точки зору?

Біохакінг — сучасне поняття на стику науки, медицини, технологій та глибинних знань про людину. Часто на наукових конгресах біохакінг порівнюють із кібернетикою, адже кібернетика — це мистецтво управління. Біохакінг пропонує управляти своїм організмом як системою. Коли оптимізуються та поліпшуються системи саморегуляції організму, тоді настають динамічна рівновага й гомеостаз, що укріплює здоров’я, поліпшує самопочуття, підвищує енергоресурсність. І все це за допомогою науки, технологій та модифікації способу життя.

Деякі світові автори вважають біохакінг самостійним мистецтвом, «де людина як скульптура». Втім, окремої професії біохакера існувати не може, адже для такого холістичного підходу до організму потрібні два відповідальні менеджери: сама людина, до якої застосовують методики біохакінгу, та інструктор, тобто управлінець, який допомагає людині, використовуючи медичні знання.

Кому потрібно ставати на шлях біохакінгу?

З огляду на досягнення в науці, ІТ-індустрії та свідомості людства, а також стан суспільства в умовах пандемії коронавірусу на шлях біохакінгу потрібно ставати кожному.

Біохакінг у класичному розумінні — задоволення не з дешевих. Із чим це пов’язано?

Власне біохакінг не є дорогим. Дорогим може бути сам фахівець, який допомагає людині управляти організмом та розбиратися в ньому. Здоровий спосіб життя не вимагає багато коштів. Потрібно лише вміти читати, хотіти вивчати інформацію та відстежувати тренди. Ми ж стежимо за життям зірок, політиків та подіями у світі. Так само треба цікавитися новинками щодо управління здоров’ям.

Чи може людина з обмеженим бюджетом впроваджувати елементи біохакінгу для поліпшення здоров’я?

Безперечно. Будь-хто може навчитися правильно спати, визначати, яка їжа для нього корисна, а яку, навпаки, вживати не варто, впроваджувати щоденну гігієну. Пандемія навчила усіх нас постійно мити руки, стежити за чистотою приміщення, бути розбірливішими в покупках. Також кожен може дати собі раду з фізичними навантаженнями. Крім того, сама людина може осмислювати ті процеси, які з нею відбуваються. У пригоді стануть книги на тему мислення та поведінки.

У яких сучасних гаджетах і технологіях для здоров’я ви бачите потенціал та справжню користь, а не маркетингову оману?

Світ гаджетів стрімко розвивається. Він прагне максимально зчитувати параметри здоров’я людини будь-яким неінвазивним способом: без проколювання шкіри, забору крові тощо. Такі гаджети сканують параметри організму, штучний інтелект пропускає їх через алгоритм і видає результат вимірювання. І наразі вже є гаджети, які продаються не ІТ-розробниками та провайдерами, а фармацевтичними або медичними компаніями та виробниками спеціального медичного обладнання.

Один з основних гаджетів, який людина вже активно використовує самостійно, —аналізатор сну. Не потрібно їхати до клініки, спати протягом доби в закритому приміщенні зі спеціалістами, які роблять заміри параметрів. Натомість можна скористатися портативним пристроєм, канюлі якого вставляються в ніс. Під час сну гаджет зчитає інформацію та надасть звіт або навіть розшифрує замість лікаря.

Також є девайси, що визначають рівень стресу. Вони базуються на замірі частоти серцевих скорочень та їхньої ритмічності. Варіабельність серцевого ритму — традиційний медичний показник, а ІТ-технології навчилися складати параметри й визначати, наскільки стресостійкою є людина чи яка в неї витривалість серця та судин.

Читайте: Як отримати врожай кукурудзи 12 т/га у посушливій зоні. Олег Макодзеба, ТОВ «Лан»

Ви саме закінчуєте розробляти гаджет, який повідомлятиме людині про її так званий біологічний вік. Розкажіть про нього детальніше.

Із цим апаратом ми вже виступили на європейських конгресах і продемонстрували унікальний алгоритм, який розробили разом з ІТ-корпорацією. Пристрій — це патч, який необхідно приклеїти на ділянку серця як пластир та тримати протягом доби. Він підкаже, чи має людина ризики серцево-судинних захворювань, який у неї рівень стресу та біологічний вік. Така опорна точка сьогодні потрібна кожному, аби правильно проаналізувати організм. Наприклад, біологічний вік — 23 роки, календарний — 46. Тут все чудово. Але за показника календарного віку в 46 років мати біологічний вік у 53 — сигнал про те, що в організмі розлад і треба вжити заходів.

А як щодо повсякденних гаджетів, які ми використовуємо, — смартфони, годинники?

Так, є безліч фітнес-гаджетів, які відстежують ритм серця, витривалість та навантаження, рахують кроки, аналізують сон, сканують загальний стан здоров’я. Це база для кожного. Я ж більше кажу про медичні гаджети, на основі яких можна встановлювати діагноз. Сфери wellness та well-being переходять у доказову медицину. Гарний поштовх розвитку дала, до речі, пандемія коронавірусу. Увесь світ замислився: як можна проаналізувати стан людини, не торкаючись її? Довелося думати, як бути, коли доступ до лікарів виявився обмеженим чи закритим.

Тож наразі спостерігаємо сплеск розробок медичних девайсів двох груп. Девайси першої групи лише аналізуватимуть і потребуватимуть звернення до лікаря, який розшифрує дані, надані гаджетом. А пристрої другої групи завдяки Big Data самі розкладуть інформацію та повідомлять людині, що робити далі або які препарати придбати. Останнє — це і є шлях біохакінгу, де можна самостійно керувати власним здоров’ям та розв’язувати проблеми.

Ви чули про українську розробку у сфері біохакінгу — проєкт MetaMe? Як можете його прокоментувати?

Не лише чув, а й виступаю одним з експертів цього проєкту. MetaMe створила команда лікарів та інвесторів на чолі з Андрієм Ставніцером. Він поставив собі за мету допомогти оздоровити націю українців. Ми презентували велике дослідження дефіцитних станів населення України. Різні регіони страждають на нестачу йоду, магнію, марганцю, вітамінів В, С, D. Також багато хто перепрацьовує, вводячи організм у дефіцит та не надолужуючи втрачене за допомогою продуктів.

MetaMe максимально персоналізує підбір вітамінів та мікроелементів для кожної людини. У цьому взагалі секрет біохакінгу та профілактичної медицини. Без персоналізації ефективна профілактика неможлива, а в основі 90% хвороб — вчасно не продіагностований дефіцит якогось інгредієнта.

Через дефіцит страждає імунна система, заплутуючись в наявних антигенах, бактеріях та вірусах, і починає активно атакувати організм, тим самим порушуючи роботу різних органів. Якраз нині ми спостерігаємо сплеск автоімунних захворювань після ковідної інфекції.

На основі анкетування, розробленого великою науковою експертною групою, та результатів аналізів MetaMe запропонує найкращий підбір нутрицієнтів. Таким чином, людина закриє для себе питання з вітамінами та мікроелементами й не розгубиться, зайшовши до аптеки. А також не зашкодить собі інтоксикацією, підібравши препарати навмання.

Чи знаєте ви інші українські розробки у сфері біохакінгу?

Є цікавий український стартап Маvi, який посилено займається діагностикою всього, що пов’язано із серцем. Серцево-судинні захворювання та смертність від них — на першому місці у світі. Молода команда робить все можливе, щоб знизити та попередити ризики.

Який покроковий план дій ви б рекомендували людині, яка щойно стала на шлях поліпшення здоров’я через біохакінг?

Як я казав, біохакінг — це взаємодія з лікарем. З огляду на швидкість змін років через п’ять, можливо, людина зможе вже сама керувати власним здоров’ям. А поки я звернув би увагу біохакера на пошук так званого хелс-менеджера — людини або клініки, що допоможе розібратися в отриманій інформації, правильно поставити завдання щодо поліпшення стану здоров’я.

Найголовніша порада — робити все крок за кроком. Чимало біохакерів одразу намагаються застосовувати не до кінця вивчені методики, ба більше — стрибають в антиейдж-медицину: починають великими пластами некоректно втручатися в систему саморегуляції організму й тим самим шкодять собі.

А найперше, що треба зробити, — чекап: визначити стан організму. Наша команда розробила низку алгоритмічних чекапів, на які ми спираємося. Далі — поділити системи організму на три зони: червону, жовту, зелену.

Червона зона сигналізуватиме про діагноз, з яким потрібно йти до лікаря — біохакінг тут ні до чого. Натомість жовта зона — якраз про управління своїм здоров’ям: можна вживати вітаміни, мікроелементи, використовувати гаджети, дбати про фізичне навантаження, експериментувати зі сном тощо. А системи, що потраплять до зеленої зони, скоріше за все, з певними генетичними чи вже набутими особливостями, необхідно перевіряти раз на рік.

І лише коли всі системи прийдуть у норму, можна казати, що організм працює ефективно. А отже — можна збагачувати його препаратами, які дадуть ресурс та підвищать рівень щастя. Це і є управління власним організмом. І вже на цьому рівні можна поступово занурюватися в антиейдж-технології, щоб загальмувати природні процеси старіння.

Нагадаємо, раніше Landlord розповідав, про питний колаген: дослідження та експерименти

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...