Новини / Клімат     12 червня 2020 15:40

Як вплинула посуха на аграрний сектор Польщі

Посуха в країнах Центральної та Східної Європи має більший негативний вплив, ніж пандемія корона вірусу - доповідь Фонду Kalecki

Посуха в країнах Центральної та Східної Європи має більший негативний вплив, ніж пандемія корона вірусу. До такого висновку прийшов незалежний польський аналітичний центр – Фонд Kalecki, який здійснив опитування фермерів з метою визначення інтенсивності впливу посухи та інших факторів на аграрне виробництво.

Було опитано 474 фермери, середній вік яких становить 33 роки. Це власники великих за польськими мірками господарств, площею від 50 до 80 га (середньою у Польщі вважається господарство площею 11 га).

На запитання, якою є найбільша загроза їх бізнесу, 74% фермерів відповіли, що посуха, через яку знижується врожайність. 48% опитаних уточнили, що, зокрема, це нестача водних ресурсів.

Загалом про те, що посуха тією чи іншою мірою негативно впливає на їх роботу, сказали 86% польських агровиробників. Лише 3% опитаних не надають цьому фактору особливого значення.

При цьому 62% фермерів вбачають загрози у підвищенні собівартості продукції. Своєю чергою 63% – в зниженні цін на зерно. Опитані фермери відзначають також негативний вплив карантинних заходів, спричинених епідемією коронавірусу.

Протистояння усім цим загрозам з боку польських агровиробників виражається, передусім, у скороченні витрат. Так, 66% збираються обмежити інвестиції у розвиток, 52% – скоротити приватні витрати, а 35% – скоротити виробничі витрати.

Цікаво, що 80% опитаних визнають, що недостатньо поінформовані про реальне становище із посухою та про її подальший вплив на сільгоспвиробництво та навколишнє середовище.

Читайте: У Болгарії вибухнув скандал навколо аграрних дотацій ЄС 

Так, у доповіді Фонду Kalecki зазначається, що для багатьох пересічних громадян рясні травневі дощі стали доказом того, що посухи нібито більше немає. Однак посуха – це складний процес, до якого долучається дефіцит опадів у минулі роки, велика інсоляція, відсутність снігового покриву взимку чи неефективне поводження із водними ресурсами.

Сукупність цих факторів, як зазначено у доповіді Фонду Kalecki, свідчить про те, що посуха в Польщі та деяких інших країнах Центральної та Східної Європи, справляє більш негативний вплив, аніж пандемія коронавірусу.

Долати цю проблему, на думку авторів дослідження, слід, відповідно, до сучасних наукових знань. Це утримання дощової води в малих та мікро-масштабах, зрошення, розвиток так званої Зеленої та Синьої інфраструктури населених пунктів є більш ефективними заходами, аніж будівництво штучних водосховищ.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що втрати фермерів від посухи на Луганщині становлять 226,6 млн грн.

Читайте також