Новини / Клімат     07 травня 2020 13:30

Як пристосуватися до кліматичних змін – поради науковців

Можливі кроки для подолання негативних наслідків зміни клімату в Україні проаналізували Укргідрометценр і проект АПД Україна

Кліматичні зміни стали загальною проблемою в усьому світі. Не існує одного рішення для її вирішення. Сучасні технології дозволяють втримувати і збільшувати врожайність сільськогосподарських культур в умовах посухи, але що ще може зробити фермер для адаптації до кліматичних змін?

Можливі кроки для подолання негативних наслідків зміни клімату в Україні проаналізували начальник відділу агрометеорології Українського гідрометеорологічного центру ДСНС України Тетяна Адаменко у співпраці з Юлією Огаренко, керівником кліматичного компоненту проєкту АПД Україна (Німецько-український агрополітичний діалог).

Підвищити енергоефективність

По-перше, звичайно, експерти рекомендують підвищити енергоефективність агропідприємства в частині опалення, освітлення, палива для техніки та т. ін., навіть якщо господар використовує традиційні, не відновлювані джерела енергії.

Наступним етапом є самостійне виробництво та використання відновлюваних джерел енергії у господарстві (тепло та електроенергія, вироблені за допомогою вітру, сонця, біомаси, біогазу або малих гідроелектростанцій).

Землеробські стратегії

По-друге, метеорологи радять суто землеробські стратегії господарювання. Наприклад, після збирання основних сільськогосподарських культур рекомендується вирощувати низькорослі рослини та рослини, що затримують біогенні елементи – ґрунт не повинен залишатися оголеним.

Як частину сівозміни експерти радять висаджувати багаторічні трави. Також можна вирощувати бобові сидерати (горох, люцерна, кормові боби, конюшина, люпин), як частину сівозміни для отримання азоту необхідного ґрунту та злакові сидерати (овес, пшениця, жито, сорго), які збільшують кількість біогенів в ґрунті, пригнічують бур’яни, структурують та розпушують ґрунт. За рахунок цього зменшується потреба у мінеральних добривах.

Ґрунтопокривні культури (редьку, гірчицю), які теж рекомендовані спеціалістами для вирощення, очищують ґрунт від нематод, дротяників та патогенних мікроорганізмів, збагачують землю комплексом корисних речовин і є антагоністами злісному пирію. Також вони зменшують ерозію ґрунту внаслідок сильних дощів і повеней, допомагають краще утримувати вологу в ґрунті під час посухи.

Читайте: Віктор Кияновський: Гектари, задіяні у тваринництві, дають у 2,4 раза вищий прибуток 

Взагалі, на думку метеорологів, диверсифікація структури посівів  дозволяє не тільки покращити родючість ґрунтів, а й отримати стабільний прибуток від вирощування таких культур, як льон, ріпак і соняшник. Крім того, підвищення біорізноманіття шляхом сівозмін та диверсифікація вирощування культур будуть певною страховкою в разі загибелі посівів однієї із культур.

Лісосмуги

Серед інших стратегій виживання у період стрімкого потепління є підтримка у належному стані наявних на території господарств агролісомеліоративних насаджень, а за їхньої відсутності – створювання нових. Також аграріям радять приділяти увагу створенню багаторічних насаджень.

Такі, як плодові сади, плантації горіхоплодних культур, тощо. При цьому, надаючи перевагу вітчизняним районованим сортам. Серед технологічних рішень згадується крапельне зрошення та технології нульової обробки землі.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що метеорологи дали обнадійливий прогноз на травень.

Джерело: АПД Україна

 

 

 

Читайте також