Хороший урожай — менший прибуток: чому сезон черешні розчарував українських садівників

Сезон черешні в Україні цього року приніс аграріям високий урожай, однак фінансові результати виявилися значно скромнішими від очікувань. Через суттєве збільшення пропозиції гуртові ціни на ягоду впали до 40–60 грн/кг, тоді як витрати на її вирощування та ручне збирання залишаються високими.
Про це розповів президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник в інтерв’ю SEEDS, передає East-fruit.
Навесні виробники побоювалися втрати врожаю через заморозки та несприятливі погодні умови. Проте побоювання не справдилися — у більшості регіонів країни черешня дала високий урожай.
За словами Тараса Баштанника, сезон можна охарактеризувати як урожайний, але водночас невигідний для виробників через різке падіння закупівельних цін.
Основною причиною здешевлення стала значна пропозиція продукції практично в усіх регіонах вирощування.
Попри доступнішу для споживачів вартість, собівартість вирощування черешні залишається однією з найвищих серед ягідних культур.
Виробники несуть значні витрати на захист садів, полив, живлення, обрізування, охолодження, сортування, пакування та логістику. Окремою статтею витрат є ручне збирання, яке неможливо механізувати.
За оцінками експертів, лише вартість збору врожаю може досягати 20 грн за кілограм, що за нинішніх цін становить майже третину вартості продукції.
У середньому працівники, які збирають черешню, заробляють 1200–1400 грн на день, а окремі господарства оплачують роботу погодинно — до 200 грн за годину.
Попри складний сезон, українські виробники продовжують закладати нові сади. Найактивніше цей напрямок розвивається у Чернівецькій області.
Саме Сокирянщина, на думку фахівців, поступово може стати новим центром вирощування черешні після тимчасової втрати Мелітополя — традиційної “черешневої столиці” України.
Експерти вважають, що регіон має потенціал не лише для вирощування, а й для розвитку сучасної інфраструктури післязбиральної доробки, охолодження, сортування та експорту продукції.
Фахівці зазначають, що сезон 2026 року вкотре довів: високий урожай не гарантує високої прибутковості.
За умов надлишкової пропозиції перевагу отримують господарства, які можуть забезпечити стабільну якість продукції, сучасне охолодження, калібрування та професійне пакування. Саме ці фактори відкривають доступ до торговельних мереж, преміального сегмента та експортних ринків.
На думку експертів, подальший розвиток українського черешневого бізнесу залежатиме не стільки від збільшення площ насаджень, скільки від інвестицій у сучасні технології виробництва та післязбиральної доробки.





