Новини / Садівництво     20 лютого 2025 11:12

Україна може стати світовим лідером у вирощуванні горіхів: вже займає 4 місце у світі


Україна посідає четверте місце у світі за обсягами вирощування горіхів, поступаючись лише Китаю, Туреччині та Ірану. Завдяки сприятливим кліматичним умовам та державній підтримці, країна має всі шанси стати світовим лідером у цій галузі. Наразі в Україні закладено понад 14 тисяч гектарів горіхових садів, з яких 95% припадає на фундук.

Про це повідомляє techhoriculture.

Україна може стати одним із світових лідерів з вирощування горіхів. За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, країна вже займає четверте місце у світі за обсягами виробництва горіхоплідних культур, поступаючись лише Китаю, Туреччині та Ірану.

За словами Тетяни Косянчук, завідувачки сектором садівництва та хмелярства управління землеробства та рослинництва Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики, горіхівництво є однією з найрентабельніших галузей сільського господарства.

«Вирощування горіхоплідних культур має бути одним з пріоритетних напрямів, і наша держава може стати одним з лідерів з постачання горіхової продукції на світові ринки», – наголосила вона.

На підтримку розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства, у 2025 році Мінагрополітики продовжує реалізацію грантової програми, на яку передбачено 479,5 млн грн. З цієї суми 320,5 млн грн виділено саме на садівництво, ягідництво та виноградарство. З початку реалізації програми вже прийнято 259 рішень про надання грантів на суму 1 млрд 270 млн грн.

Окремо варто відзначити, що на розвиток горіхівництва виділено 299,9 млн грн. Завдяки цій підтримці площа горіхових садів в Україні сягнула 1185 га, що становить 35% від усіх площ насаджень, які отримали фінансування. Найбільше горіхових садів створюють у Київській, Закарпатській, Львівській, Дніпропетровській та Івано-Франківській областях.

За даними президента ВГО «Українська горіхова асоціація» Геннадія Юдіна, загальна площа промислових горіхових садів в Україні становить 14,2 тис. га. З них 7,9 тис. га займають сади фундука, 6,1 тис. га – волоського горіха, а близько 150 га – мигдалю.

«З новостворених в останні роки горіхових садів 95% складають саме фундукові промислові сади. Це свідчить про те, що виробники орієнтуються на високий попит на цю культуру як на внутрішньому, так і на міжнародному ринках», – зазначив Юдін.

Найбільше промислових горіхових садів зосереджено у Київській, Закарпатській, Одеській, Вінницькій та Дніпропетровській областях. Найменше таких насаджень – у північних та східних регіонах, зокрема в Рівненській, Чернігівській, Донецькій та Кіровоградській областях.

Новини за темою:  10 фатальних помилок початківця-садівника: як уникнути втрати врожаю і не нашкодити ґрунту

Експерти вважають, що розвиток горіхівництва в Україні має великий потенціал. Завдяки сприятливим кліматичним умовам та підтримці з боку держави, країна може не лише збільшити обсяги виробництва, але й зайняти провідні позиції на світовому ринку горіхів.

Нагадаємо, що горіхи є важливою експортною культурою, яка має попит у багатьох країнах світу. Зокрема, фундук широко використовується у кондитерській промисловості, що робить його однією з найприбутковіших культур для українських аграріїв.

За підсумками 2024 року Україна експортувала понад 50 тис. тонн горіхів, що стало рекордним показником за останні роки. Завдяки подальшому розвитку галузі, цей показник може значно зрости, забезпечуючи стабільний прибуток для виробників та валютні надходження для держави.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також