Навіщо рослинам регулярна обрізка і як не нашкодити

Обрізка рослин — це один з основних прийомів в агротехніці, який не тільки забезпечує гарний зовнішній вигляд деревам та кустарникам, але й допомагає їм залишатися здоровими. Як правильно проводити процедуру, щоб не нашкодити рослинам? У статті докладніше розберемо особливості видалення гілок та стебел.
Навіщо проводять обрізання рослин
Процедура потрібна з кількох причин:
- Омолодження рослини. Цей тип обрізання потрібен старим деревам і чагарникам, які втратили декоративний вид та здатність до цвітіння/плодоношення. Під час роботи використовують секатор, гілкоріз або садову пилу. Процедуру проводять у жовтні після закінчення руху соку та у квітні — до його початку.
- Збереження форми та розміру. Обрізка стимулює рослину до рясного цвітіння, зменшує ризик обламування гілок, покращує декоративні властивості та провітрювання всередині крони. Садівники використовують її для алейних або рядових посадок. Обрізка у швидкозростаючих чагарників проводиться щорічно й раз на 2–3 роки — у повільнозростаючих. Процедуру виконують у березні або на початку квітня.
- Боротьба з хворобами. Передбачає видалення старих, пошкоджених та зламаних гілок. Для покращення провітрювання та освітлення прибираються пагони, які спрямовані всередину крони. Процедура проводиться протягом усього вегетаційного періоду. Великі гілки зрізають біля їхньої основи, а невеликі — над брунькою.
Обрізка передбачена для садових дерев і багаторічників, а також декоративних видів рослин, які здатні до утворення нових пагонів — липа, граб, клен, верба, акація біла, тополя. Серед хвойних — це ялини різних сортів, тис ягідний, ялівець.
Інструменти для обрізки
У роботі з рослинами необхідні такі інструменти:
- секатор — підходить для обрізання гілок товщиною до 3 см, троянд, багаторічних рослин та квітів;
- гілкоріз — має довгі ручки та короткі леза, тому ідеальний для роботи з товстими гілками дерев та чагарників;
- садові ножиці — завдяки довгим лезам підходять для надання форми топіаріям та живоплотам;
- садова пила — справляється з тонкими гілками дерев.
Інструменти регулярно заточують, обробляють дезінфікуючими засобами та змащують перед зберіганням.
Як не нашкодити рослинам під час обрізання
Під час роботи потрібно дотримуватися таких правил:
- використовувати гострий та продезинфікований інструмент;
- видаляти не більше 20–30% гілок за одну процедуру, щоб уникнути стресу в рослини;
- обробляти зрізи садовим варом або спеціальними препаратами для запобігання зараження грибками та бактеріями;
- враховувати особливості кожного виду рослин, оскільки деякі, наприклад хвойні, погано переносять глибоку обрізку.
Роботу з формування крони або видалення пошкоджених та перехресних гілок планують відповідно до сезону: весняна проводиться до початку руху соку, а осіння — після закінчення вегетації.
Обрізка — це простий спосіб підтримувати здоровий стан рослин та надати їм правильної форми. Головне, використовувати правильні інструменти та слідкувати за методикою проведення робіт.