Новини / Аналітика     24 жовтня 2017 10:06

Фермери заробляють на молодняку свиней


Ринок молодняку свиней в Україні тільки формується. Раніше фермери на власних підприємствах створювали повний цикл вирощування тварин. Сьогодні вже понад 15 компаній торгують молодими поросятами.

У цьому сегменті працюють такі підприємства як «Камчатка», «Даноша», «Деміс-Агро», «Фрідом Фарм Бекон», «Галичина-Захід» і багато інших. Разом із тим експерти визнають, що компаній, які не мають відгодівельних майданчиків і спеціалізуються виключно на вирощуванні та продажу молодняку, поки що мало.

Бізнес із виробництва молодих поросят для подальшої відгодівлі в покупця, за оцінками президента Асоціації свинарів України Артура Лози, вельми привабливий. Аргументи голови АСУ — виробничий цикл з вирощування молодняку короткий, рівень цін на продукцію високий, а попит досі є незадоволеним.

До плюсів такого бізнесу керівник відділу тваринництва компанії «Фрідом Фарм Бекон» Віктор Лісовий зараховує також високу оборотність капіталу й зниження витрат на дорогу фінальну відгодівлю свиней. «У нашій компанії є сьогодні й відгодівельні майданчики, але за такої високої ціни на поросят доцільно утриматися від вирощування свиней на забій, відгодівельний відсік може і порожнім постояти. Ми намагаємося посісти нішу на ринку якісних стандартних поросят», — заявляє Віктор Лісовий. У підсумку, за словами тваринника, компанія продає вже по 1000 поросят на місяць.

Вигідний такий поділ праці й для відгодівельної ферми, кажуть фахівці. Адже покупці молодняку за рік можуть встигнути 3–4 рази на одних і тих самих виробничих площах відгодовувати свиней на забій. До того ж знижуються ризики бізнесу — не потрібно утримувати маточне стадо. За статистикою компанії «Фрідом Фарм Бекон», типовий покупець — фермерське господарство серед тих, що мали раніше 50–100 свиноматок, а тепер купує по 200–400 поросят для відгодівлі щомісяця.

На спеціалізованих інформаційних майданчиках молодих поросят пропонують понад 20 свиноферм із різних регіонів України. Виставляють партії молодняку різних порід чисельністю від 100 до 1000 голів. Маса поросят найрізноманітніша — від 5 до 35 кг, їх ціна — дуже динамічна. На початку липня вона варіювалася від 50 до 150 грн/кг.

Аналітик АСУ Олександра Бондарська каже, що поросят масою 10–15 кг продавці в цей час пропонували по 100–200 грн/кг, а масою 20–30 кг — по 70–80. Причому ціни на останні через підвищений попит на таких тварин і вельми обмежену їх пропозицію виросли із січня на 20 грн/кг.

Компанія «Фрідом Фарм Бекон», наприклад, поросят масою 25–30 кг і віком 2,5 місяця у цей час продавала по 70 грн/кг, хоча ще в березні — по 50. І як розповідав керівник відділу тваринництва цього підприємства, зустрічалися навіть клієнти, які готові були за поросят масою трохи менше (22–23 кг) платити по 80 грн/кг.