Новини / Аналітика     28 травня 2024 17:03

Експорт українського зерна у нинішньому сезоні перевищив 45 млн тонн

Сумарний експорт українського борошна з початку сезону станом на 24 травня оцінюється у 90,9 тис. тонн (у 2022/23 МР – 138,9 тис. тонн), у т.ч. пшеничного – 85,9 тис. тонн (133,7 тис. тонн)

Згідно з оперативними даними Державної митної служби, станом на 24 травня з початку 2023/24 МР Україна експортувала 45,402 млн тонн зернових і зернобобових культур. Водночас 3,997 млн тонн відвантажено у травні, інформує пресслужба Мінагрополітики України.

Тоді як станом на аналогічну дату минулого року загальний показник відвантажень становив 44,593 млн тонн, у т.ч. в травні – 2,707 млн тонн.

У розрізі культур з початку нинішнього сезону експортовано:

  • пшениці – 16,949 млн тонн (у 2022/23 МР – 15,278 млн тонн);
  • ячменю – 2,365 млн тонн (2,624 млн тонн);
  • жита – 1,4 тис. тонн (17,9 тис. тонн);
  • кукурудзи – 25,563 млн тонн (26,36 млн тонн).

Сумарний експорт українського борошна з початку сезону станом на 24 травня оцінюється у 90,9 тис. тонн (у 2022/23 МР – 138,9 тис. тонн), у т.ч. пшеничного – 85,9 тис. тонн (133,7 тис. тонн).

За даними Lloyd’s List, у березні кількість прибуттів зернових суден у три порти Одеської області – Одесу, Південний і Чорноморськ – збільшилася до 231 з п’яти у вересні.

Цьому зростанню сприяли угоди, які Україна уклала зі світовими страховиками, щоб забезпечити страхування суден. Гілберті з Teucrium Trading каже, що Москва також зацікавлена в тому, щоб бойові дії не поширилися на Чорне море, оскільки вона також використовує його для експорту товарів.

Сьогодні Україна може використовувати тільки порти Одеської області для відвантаження зерна морем. Попри це, щомісяця відвантажуючи в середньому 4,1 мільйона метричних тонн зерна та олійних культур, ці три порти зараз близькі до довоєнних обсягів морського експорту.

Восени компанія Dragon Capital підрахувала, що повернення до повноцінної роботи Одеських портів може додати кілька відсоткових пунктів до зростання валового внутрішнього продукту України цьогоріч, який, за її прогнозами, становитиме 4%. Однак аналітики попереджають, що початковий успіх нового судноплавного маршруту України може виявитися недовгим через постійні удари з боку РФ.

Новини за темою:  Україна втратила від 5 до 10% урожаю через заморозки: у Мінагро розповіли про наслідки весняної негоди

У серпні 2023 року ВМС ЗСУ повідомили про відкриття тимчасового маршруту для цивільних суден у напрямку портів Одеси. У вересні тимчасовим коридором зайшли два перших судна під навантаження зерном.

Заблокувати експорт зерна Росії не вдалося. Завдяки неодноразовим ударам по російському флоту, Україна змогла використовувати Чорноморський зерновий коридор для цивільних цілей.

Нагадаємо, сільгоспвиробники з Дніпропетровської області отримали дозвіл на проведення цілодобової сівби під урожай-2024 без обмежень через комендантську годину.

У південних регіонах України (Херсонщина, Одещина та Миколаївщина) аграрії минулого тижня почали контрактувати пальне під посівну.

На Одещині аграрії вже розпочали третю весняну посівну в умовах збройної агресії рф. Відповідно до структури посівних площ під урожай 2024 року необхідно посіяти 789,4 тис. га ярих сільськогосподарських культур, поінформували у Департаменті аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА.

Читайте також: Серед головних викликів посівної 2024 року: нестача кадрів та саперів

Варто зазначити, що у 2024 році будуть збільшені, у порівнянні з минулим роком, посівні площі зернових, технічних, овочевих, баштанних та кормових культур.

Серед ярих зернових – ранні ярі: ячмінь, горох, пшениця та овес займуть 91,5 тис. га. Їх сівба фактично розпочалася. Користуючись теплою лютневою погодою, аграрії посіяли 7,5 тис. га ярого ячменю та 4,2 тис. га гороху.

У групі пізніх зернових до посіву підлягає 150 тис. га кукурудзи, 8 тис. га проса, 8 тис. га зернобобових (нут і сочевиця), 5 тис. га сорго та 2,5 тис. га рису. Серед технічних культур найбільші посівні площі – 420 тис. га відведено під соняшник, 25,0 тис. га займе льон олійний, 6,5 тис. га соя.

У Дніпропетровській області зараз проводиться посів ярого ячменю і гороху, як повідомив директор Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України Владислав Черчель у коментарі для “Відкритого”. За його словами, звичайно, в області засівали 100-150 тисяч гектарів ячменю, але цього року прогнозується менше, вже є недосів на 30%.

Новини за темою:  "Без перехідного періоду не обійтися": ВАР назвала умови успішної євроінтеграції українського агросектору

Цього року чернігівські аграрії отримали вигоду від сприятливих погодних умов, що дозволили їм розпочати посіви раніше, ніж зазвичай. Замість традиційного терміну в кінці березня або на початку квітня, вони вже активно зайнялися цим.

Анн Лиса

Читайте також