Новини / Аналітика     18 жовтня 2017 14:30

Експорт сої зріс у 2,5 рази


За останні 5 років експорт соєвих бобів зріс у 2,5 раза — до 2736 тис. тонн в 2016-му. Про це свідчать дані Державного комітету статистики.

Сукупний заробіток імпортерів щорічно зростав у середньому на 40%, досягнувши за підсумками минулого року позначки $986 млн. Деякі компанії за динамікою показників набагато випередили ринок. Наприклад, група «Росток‑Холдинг» 2016 року реалізувала сої утричі більше, ніж 2015‑го, до того ж на експорт пішло 96% її соєвого врожаю, забезпечивши 28% експортних доходів компанії.

Перших чотири місяці нинішнього року виявилися для експортерів ще результативнішими. Їхні доходи перевищили торішні показники за аналогічний період на 75%. Найбільший внесок у приріст експорту зробили чотири країни — Іран, Туреччина, Італія й Ізраїль. Розширилася також географія постачань — значною мірою завдяки країнам ЄС. Крім Італії список імпортерів української сої поповнився Нідерландами, Португалією й Данією.

Всього за січень‑квітень 2017 року експортери заробили, за даними Держстату, $496 млн. Головні напрямки за обсягами постачань, як і раніше, — Туреччина, Іран і Єгипет.

До групи провідних експортерів соєвих бобів входять компанії «ADM Україна», «Бунге Україна», «НІБУЛОН» і «Кернел». «НІБУЛОН» зосереджує свої зусилля на максимізації доходу від реалізації сої завдяки розвиненій логістичній мережі й системі керування якістю продукції. В результаті може здійснювати постачання сої преміальної якості (не‑ГМО, високопротеїнової) і забезпечувати оптимальні обсяги експорту — від контейнерних партій до судів класу Panamax, а також розширювати географію постачань у країни Північної Африки, ЄС та Перської затоки, розповідають у компанії.

Експорт сої з України в  2017/18 МР зменшиться, за прогнозами USDA, на 3,4% — до 2800 тис. тонн. Прогнози ж з експорту продуктів переробки сої вельми оптимістичні — приріст по соєвій олії — 15%, соєвому шроту — 35%.