Новини    05 липня 2022 21:29

Експорт молочної продукції вигідніший за внутрішні продажі – експерт

Основними торговими партнерами України на сьогодні є Польща, Нідерланди та Молдова.

При поточних цінах експорт сухих молочних продуктів значно вигідніший за внутрішні продажі. Звісно, найкращим варіантом для українських експортерів є постачання молочних продуктів у країни ЄС, де скоро не буде ні квот, ні мит. Водночас варто прискорити процедури включення підприємств до списку експортерів харчових продуктів до Європи, повідомляє Асоціації виробників молока.

За даними НБУ, річна інфляція в Україні у травні становила близько 17%, а до кінця року зросте ще на 3%. Як наслідок, весь молочний ряд за період війни здорожчав у межах 5−10%, а проти показників 2021-го — на 12−25%. Зокрема, молоко жирністю 2,5% на початку червня коштувало 36,3 грн./кг, що на 7,08% вище ціни, зафіксованої на початку 2022-го. Масло на полицях магазинів коштувало в середньому 343,7 грн./кг (+9,84%), а сир твердий — 285,3 грн./кг (+5,39%).

За чотири місяці експортовано молочних товарів на $47,4 млн, що на 16,1% менше, ніж за відповідний період минулого року. Більш ніж половина експорту припала на масло ($12,5 млн) і згущені молоко та вершки ($18,9 млн). Основними торговими партнерами України на сьогодні є Польща, Нідерланди та Молдова.

Зазначається, що торгівля з пострадянськими країнами, зокрема з Казахстаном, Узбекистаном та Грузією, практично неможлива. Через тривалу та дорогу логістику вітчизняні молочні продукти неконкурентні на ринках цих країн.

Рекордно низькі ціни на корми на внутрішньому ринку допомагають стримувати ріст собівартості молока. Здорожчання кормів, яке відбулось у світі, не торкнулось України. Навпаки, через блокаду портів їх вартість на внутрішньому ринку рекордно низька. Ціна тонни пшениці не перевищує $200.

Як результат, українська молочна продукція наразі досить конкурентна на світовому ринку, і варто скористатися такою можливістю. Напрацювання нових логістичних рішень та робота з новими країнами продовжується і, можливо, найближчими місяцями це дасть свої результати.

Нагадаємо, в умовах воєнного стану молочна галузь України продовжує працювати та повністю забезпечує країну високоякісними молочними продуктами, тож потреба в імпорті відсутня.

В умовах військової агресії росії для тваринництва важлива пряма підтримка, направлена на збереження поголів’я, створення нових потужностей, кредитування, тощо, адже ферму на паузу не поставиш.

Водночас ціни на молоко зростають по всьому світу, оскільки війна в Україні загрожує постачанням кормів і добрив для корів.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...