Новини / Думки     14 червня 2018 17:45

Ефективне рішення проблеми теплового стресу птахів і свиней


СЕРГІЙ БАБЕНЮК, ЛІКАР ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ

В Україні за останні роки все гострішою стає проблема підвищення сезонних температур. Періоди спеки, коли температура зовнішнього повітря влітку перевищує 30 °С, а в окремих регіонах сягає 40 °С, стають все тривалішими, що негативно впливає на основні виробничі показники господарств при вирощуванні тварин і птиці та призводить до підвищеної їх загибелі через тепловий стрес. Як наслідок господарства зазнають значних економічних збитків.

Галузь птахівництва в Україні одна з найпотужніших, і тепловий стрес у птиці є масштабною проблемою.

В Україні багато комплексів із промислового вирощування, обладнаних сучасними системами вентиляції для підтримки вологості та температури на оптимальному для комфорту тварин рівні, але нерідко буває, що навіть на таких виробництвах у період екстремального підвищення температур виникають ситуації, які призводять до теплового стресу у птахів і свиней. Не можна виключати збої у роботі обладнання і людський фактор. Стрес у птахів виникає, коли сума показників температури та вологості у приміщенні перевищує показник 100. Вже при температурі понад 24 °С птиця на 1,6% знижує споживання корму, стає малорухливою, у неї частішає серцебиття. За температури понад 30 °С і вологості більше 60% у птиці підвищується температура тіла і вона впадає в стан теплового стресу.

Схожі прояви теплового стресу спостерігаються і у свиней. Так, при температурі вищій за 30 °С їх апетит погіршується, поросята споживають на 20% менше корму, їх приріст зменшується від 25 г на добу. Знижується лібідо у хряків, свиноматки швидко знесилюються і втрачають молочну продуктивність, можлива раптова загибель від серцевої недостатності.

У птахівництві існують декілька методів профілактики теплового стресу. До технологічних належать зниження щільності посадки птахів, при утриманні на підлозі — на 20%, у кліткових батареях — на 30%, зменшення товщини підстилки до 3–5 см, перенесення годування на більш прохолодний час доби, забезпечення постійного доступу до якісної питної води.

Кормові методи передбачають додавання до корму антиоксидантів, препаратів, здатних підвищити рівень жиру, лізину, вітамінів А, Е, групи В.

Інженерно‑технічні методи повинні бути направлені на підтримання температури навколишнього середовища для птиці на рівні 19–24 °С.

При вирощуванні бройлерів негативний вплив на продуктивні показники також має їх транспортування на забійні цехи (це, як правило, відстань у 50–250 км, а в деяких випадках значно більше), внаслідок чого втрачається жива вага, погіршується вихід м’яса, збільшується кількість некондиційної птиці.

Одним із найбільш ефективних методів профілактики і боротьби з наслідками теплового стресу у птахів і свиней є унікальний продукт, розроблений в Іспанії і зареєстрований в Україні компанією Invesa, — Бетамінт.

Це пероральний ментолізований розчин для використання з водою, який не тільки усуває симптоми теплового та транспортного стресів, але й впливає на їх виникнення на молекулярному рівні. Таку дію забезпечують вдало поєднані компоненти препарату.

До складу 1 л Бетамінту входить: бетаїн — 250 г; вітамін С — 90 г; калій хлорид — 2 г; магній хлорид гексагідрат — 4 г; кальцій хлорид дигідрат — 40 г; натрій хлорид — 20 г. Допоміжні речовини — тіогліцирол, неогесперидину дигідрохалькон, ментол та очищена вода.

Бетаїн допомагає затримувати воду на клітинному рівні, сприяє метаболізму мікотоксинів у печінці, має імуномодулюючу дію. Електроліти відновлюють водно‑електролітний та кислотно‑лужний баланс так, що менше вологи втрачається через фекалії та сечу, сприяють синтезу антиоксидантних ферментів, нормалізують енергетичний обмін в умовах стресу. Аскорбінова кислота бере участь в окислювально‑відновних процесах.

Ментол забезпечує фізіологічне відчуття холоду та має виражену заспокійливу дію, особливо у свиней. Із застосуванням цього компоненту споживання корму підвищується.

Бетамінт застосовують перорально з водою як для бройлерів, несучок, так і для батьківського стада, а також для свиней із профілактичною метою в розрахунку 1 л на 1 т води, з лікувальною — 2 л на 1 т води в перший день і 1 л на 1 т води в подальшому. Препарат застосовують три‑п’ять діб впродовж усього дня. Його використання може бути подовжене при тривалому тепловому стресі.

Ветеринар повинен відслідковувати прогноз погоди і за день до ймовірного суттєвого підвищення температури з профілактичною метою призначати препарат Бетамінт.

Для профілактики транспортного стресу Бетамінт слід використовувати за два‑три дні до транспортування.

За останні роки в господарствах України проведено безліч випробувань із різними схемами застосування препарату, результати яких свідчать про його позитивний вплив як на стан птиці та свиней, так і на виробничі показники підприємств. Завдяки дії препарату поголів’я тварин і птиці вдається зберегти і вивести зі стану стресу.

Читайте також