Новини / Думки     10 травня 2018 15:25

Як зменшити термін окупності елеватора та швидше вийти на прибуток


ОЛЕКСАНДР ДЕХТЯРЕНКО, КОМЕРЦІЙНИЙ ДИРЕКТОР ТОВ «ТД «ЮГЕЛЕВАТОР»

Важливий показник, що дозволяє оцінити ефективність нового елеватора, – період окупності інвестицій. Капіталовкладення в будівництво сучасних елеваторів баночного типу мають довгостроковий характер. Вартість сучасного сховища становить від $80 на планову тонну зберігання для фермерських сховищ та до $250 для морських терміналів. Середній термін окупності проекту – три‑чотири роки, у деяких випадках – до двох років. Але це за ідеальних умов – своєчасного фінансування будівництва, вчасного отримання всіх дозвільних документів, якісного сучасного обладнання та автоматизації комплексу, що впливає на собівартість послуг, які надаються, професіоналізму керівництва підприємства і співробітників, перспективності логістики та конкурентності цін на послуги тощо.

Термін окупності залежить від дуже багатьох чинників. Наприклад, від розташування об’єкту і наявності конкурентів, від строку і сезону введення в експлуатацію. При введенні не в сезон виникає проблема з дефіцитом оборотних коштів,  накладні витрати зростають і термін окупності проекту збільшується на один рік. Важливо також, чи будує власник об’єкт з нуля, чи прагне збільшити об’єми зберігання діючого елеватора з готовою інфраструктурою. У такому випадку вартість варіюватиметься в межах $60–80/т зберігання, а термін окупності буде мінімальний, оскільки збільшується потенційний обсяг збуту і кількість культур одночасного зберігання, а кількість співробітників зазвичай не змінюється. Подовжити термін окупності може відсутність під’їзних шляхів, а саме залізничної гілки, бо власник елеватора не зможе швидко і в повному обсязі реалізовувати збережену продукцію. Термін окупності в такому випадку може сягати семи років. Відсуне дату виходу в нуль проекту наявність у його фінансуванні кредитних коштів. Термін окупності залежатиме від умов кредитування, графіка платежів, відсоткової ставки, строків кредитування. Збільшує термін окупність також недозавантаженість елеватора. У такому випадку витрати на електроенергію, газ, зарплату співробітникам, амортизацію, податки тощо будуть, як у завантажених «банках», а тарифи на свої послуги доведеться підвищити, відповідно, елеватор стане менш привабливим для зберігання зерна від третіх осіб.

Щоб об’єкт не був збитковим, йому необхідно робити не менше двох обертів на рік. Для збільшення оборотності багато компаній перелаштовуються на зберігання не лише своїх зернових, а й від третіх осіб. А якщо власник елеватора візьме участь у держпрограмі з компенсації вартості сільгосптехніки та устаткування українського виробництва, то може отримати компенсацію до 25% від вартості обладнання.

Для зберігання ефективніше вибирати культури з високим попитом на світовому ринку та з урахуванням тенденції до збільшення квот поставок українського зерна до Євросоюзу, а саме ріпак, сою, кукурудзу. У світі спостерігається стабільна тенденція до скорочення площ під пшеницею і збільшення під більш маржинальними нішевими культурами – нутом, сочевицею, квасолею та іншими. У великих елеваторів, що входять до складу агрохолдингів, інтерес до нішевих культур невисокий. А от менші можуть заповнити ними свої «банки» в міжсезоння, тим самим збільшити окупність елеватора.

Найбільш маржинальна культура для зберігання – соняшник, його дефіцит на внутрішньому ринку в лютому‑квітні призводить до істотного зростання цін. Чистий дохід на зберіганні від збору врожаю до досягнення максимальної вартості становить близько $30/т. При обсязі зберігання 5000 т прибуток елеватора становитиме $150 000, а це приблизна вартість однієї «банки» на 5000 т без фундаментів і транспортного обладнання.

Зменшити термін окупності елеватора можна за рахунок розширення переліку послуг: від приймання, очищення, сушіння до відвантаження. Як правило, елеватори, що знаходяться в регіонах, де зерно має більшу вологість, зациклені в додаткових послугах. Вони більш успішні у порівнянні з елеваторами, розташованими в південних регіонах, бо в структурі вартості послуг сушіння займає до 40%.

Розцінки на послуги зазвичай розраховують, виходячи з економічної ефективності роботи зернокомплексу, яка залежить від завантаженості виробничих потужностей. Чим більша завантаженість і оборотність, тим привабливіші тарифи має елеватор.

Якщо елеватор повністю автоматизований, то зменшується кількісний склад фахівців, собівартість приймання, зберігання і відвантаження зерна на елеваторі значно менша. Елеватор стає більш привабливим для фермерів, збільшується товарообіг і зменшується термін його окупності.

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!

21 годину тому

Як розвивати мале фермерство та сільські території: стратегічна сесія на Агропорт Південь Херсон 2019

Щоб розвивати мале фермерство і сприяти його виходу на міжнародні ринки, потрібна тісна співпраця держави, приватного сектора та міжнародних організацій. Як цього досягти – обговорювали учасники стратегічної сесії, яка відбулася 18 липня в рамках Агропорт Південь Херсон 2019. 

Про це повідомляє прес-служба Агропорт Україна.

Стратегічна сесія була присвячена питанню впровадження Цілей сталого розвитку на регіональному рівні, тобто гармонізації національних і регіональних політик із цілями сталого розвитку, які декларує ООН.

Читайте: Морс зі 150 кг органічного кизилу: на Агропорті встановили національний рекорд

Шляхи досягнення Цілей сталого розвитку:

  • нарощування інвестицій в агросектор;
  • розширення програм підтримки малого та середнього агробізнесу,
  • встановлення міцних зв’язків між виробниками харчових продуктів та споживачем.

Розвиток сільських територій не можливий без досягнення Цілей сталого розвитку, в основі чого лежать економічний, екологічний та соціальний фактори. На цьому наголосив міжнародний консультант регіонального офісу для Європи та Центральної Азії ФАО Михайло Малков.

  • Екологічний фактор  – правильне управління природними ресурсами, починаючи від води і закінчуючи повітрям, ґрунтами, лісами.
  • Соціальний фактор – це благополуччя: люди в сільських місцевостях повинні жити добре, мати якісну транспортну інфраструктуру та медицину.
  • Економічний фактор – залучення інвестицій, з одного боку, та гідна заробітна плата для фермерів, з другого боку.

«Це великі можливості як для аграріїв, так і для інвесторів. Нам спільно потрібно працювати задля розвитку малого фермерства, для його зростання та виходу на іноземні ринки», – відзначила в.о. Міністра аграрної політики і продовольства Ольга Трофімцева.

Усі учасники стратегічної сесії говорили про важливість приватно-державного партнерства в розвитку сільських територій і про необхідність залучати інвестиції в розвиток фермерських господарств.

Голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв, який також висловлював готовність працювати заради залучення інвестицій в область, підписав Меморандум про співпрацю та партнерство між Херсонською обласною державною адміністрацією та громадською спілкою «Бізнес Інкубатор Груп. Україна».

Згідно з документом, сторони спільно діятимуть з метою активізації розвитку сільських територій Херсонської області, зростання економічного потенціалу, поліпшення якості життя і соціального захисту людей, які працюють в аграрному секторі, адаптації дрібних сільгоспвиробників та їх господарств до актуальних ринкових умов, а також задля створення робочих місць.

Landlord раніше повідомляв про те, що Уряд затвердив стратегію розвитку експорту, якою розширюються експортні можливості для малих та середніх агропідприємств.

 

Політика   

19 липня 2019 15:56

Ринок землі: яким його бачать різні партії, що йдуть на вибори

Зняття мораторію на продаж землі в Україні, крім «Батьківщини», підтримують майже всі політичні сили, які претендують на місце в новому парламенті. При цьому кожна партія має власне бачення відкриття земельного ринку.

Коли, як і за якою моделлю хочуть запускати ринок землі різні партії, що йдуть на вибори, повідомляє Економічна правда.

Ресурс  представив точку зору 5 політичних сил.

«Європейська солідарність»: виступає за мінімальні ціни на землю та захист інтересів власників землі за допомогою Земельного кадастру.

«Голос»: вважає за необхідне ввести обмеження на концентрацію земель в одних руках; виступають за запровадження ринку з 2020 р. Стоять на позиції, що право купувати землю повинні мати лише українські громадяни та юрособи з кінцевими бенефіціарами українцями.

Читайте: Суперінтенсивне ягідництво: як господарству Обрій вдалося досягти високої рентабельності

«Слуга народу»: заявляє, що на запровадження земельного ринку потрібно не більше року, і що їхні експерти вже готують «земельні» законопроекти, зокрема про захист прав держави, інвесторів та власників.

«Громадянська позиція»: говорить про доцільність відкриття земельного ринку відразу після інвентаризації земель. Купувати землі сільгосппризначення, на думку партії, можуть лише громадяни України або підприємства, засновані громадянами України (особи з подвійним громадянством або які не жили в Україні останні 5 років, не мають права купувати землю).

«Сила і честь»: виступає за надання державі пріоритету в купівлі землі, а також за введення граничних норм щодо площі земель у власності однієї особи. Скасувати земельний мораторій пропонує з 2020 р.

Landlord раніше повідомляв про те, що з відкриттям ринку землі фермери отримають більші можливості в кредитуванні – вважає Світовий банк.

Земля   

19 липня 2019 14:12

Переорієнтація: чому угорські фермери тотально замінюють соняшник на сою

До 2013-го Ференц Ковач вирощував кукурудзу й досяг врожайності 16 т/га, але через кліматичні зміни із затяжними дощовими та посушливими періодами врожайність культури значно впала. Зросли витрати на збереження врожайності, й культивувати кукурудзу стало невигідно, тому фермер вирішив відмовитися від неї, віддавши перевагу на користь куди більш рентабельної сої.

Як живе іноземний фермер   

19 липня 2019 11:03

Кубічні й органічні: одеське господарство виростило новий сорт кавунів

Компанія «Дунайський аграрій», яка вже кілька років вирощує на Одещині органічні овочі, фрукти, зернові та технічні культури, представила нову продукцію – органічні кавуни у формі куба.

Про це «Дунайський аграрій» повідомляє на своїй сторінці у Фейсбук.

«Диференціюйся або помри» – під таким гаслом ТОВ «Дунайський аграрій» із с. Саф’яни Ізмаїльського району Одеської області демонструє вирощені у своєму господарстві органічні кавуни, які мають форму куба.

 

Читайте: Лаванда, спаржа, шафран: як завдяки нішевим культурам фермери побудували «маленьку Голландію» на Херсонщині

Також компанія успішно вирощує і реалізує органічний горох, сочевицю, кукурудзу та інші культури. Нещодавно господарство поставило в українські торгові мережі перший в Україні органічний нектарин!

Landlord раніше повідомляв про те, що група виробників із Новософіївки Херсонської області виростили нові для цього району сорти кавунів української селекції Lucky Seed: із жовтою м’якоттю та зеленою скоринкою, а також із жовтою скоринкою та червоною м’якоттю.

Рослинництво   

19 липня 2019 08:56

Хурма, мигдаль та 7 сортів кизилу: херсонський фермер експериментує з нішевими культурами ФОТО

До 100 кг плодів з кизилового дерева розраховує збирати Олександр Галич – фермер із Херсонщини. В його господарстві росте 7 сортів кизилу, а також різноманітні нішеві культури – хурма, мигдаль, ліщина, інжир. Пробує навіть екзотичні – азимину (або бананове дерево) та годжі.

Про це повідомляє на своїй сторінці у Фейсбук Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва.

Жовтий, червоний, видовжений, грушоподібний та інші сорти кизилу вирощує фермер з м. Гола Пристань Олександр Галич. Упродовж багатьох років він експериментує з різними системами посадки та створення мікроклімату на поверхні ґрунту.

Читайте: Суперінтенсивне ягідництво: як господарству Обрій вдалося досягти високої рентабельності

Садівник активно використовує метод мульчування і крапельний полив. Поки що сад молодий, і його врожайність зростає з віком. Як відзначає ресурс, прогнозовано можна збирати 25-100 кг плодів кизилу з дерева.

Landlord раніше повідомляв про те, що в Херсонській області виростили нові для цього району сорти кавунів української селекції Lucky Seed: із жовтою м’якоттю та зеленою скоринкою, а також із жовтою скоринкою та червоною м’якоттю.

Садівництво   

Показати ще