Новини / Рослинництво     26 грудня 2019 09:00

Дикий банан: на Закарпатті фермер вирощує тропічний екзот

Asimina triloba – так латиною звучить назва екзотичного фрукту, який вирощує на Закарпатті Василь Чалбаш. Через неймовірну морозостійкість екзот має шанси прижитися в багатьох регіонах України, вважає садівник.

Про це розповідає Seeds.

На Закарпатті місцевий садівник Василь Чалбаш  вирощують тропічний фрукт, що є досить незвичним для України. Латиною його назва звучить, як Asimina triloba. Але найчастіше його називають папая чи гірський або дикий банан. Фрукт родом із Північної Америки. На батьківщині може сягати 15 м і має плоди, солодкі на смак, що трохи нагадують банан.

Закарпатський садівник, що полюбляє експериментувати з екзотами, не лише виростив дикий банан, але й заснував розсадник для незвичних для нашого клімату рослин. Про азіміну він говорить: культура морозостійка. Є приклади, коли вона витримувала мороз до мінус 29 градусів за Цельсієм. Отже, має всі шанси плодитися в Україні.

«Це єдиний представник сімейства аннонових, здатний рости у нас – фактично єдиний тропічний фрукт, який можливо вирощувати в наших широтах», –розповів журналістам Василь Чалбаш.

Читайте: Екзотична органіка: одеське господарство вирощує мікрозелень і харчові квіти

За словами садівника, дикий банан має смачні плоди.

«Азіміна має такі смачні фрукти, які мені будь-коли вдавалося спробувати, – розповідає закарпатець про свою рослину. – Запах плодів нагадує й ківі, й полуницю, й банан разом узяті. А на смак – ніби змішані банан, ананас та манго».

Василь Чалбаш розповідає: нещодавно з’їздив у Чехію, дегустував плоди в тамтешньому розсаднику. Як з’ясувалося, сортові форми азімії, мають переваги над сіянцями, тож вирішив привезти із відомого розсадника привиті саджанці різних сортів.

Кожен сорт тропічного дикого банана має свій смак. «Сорт – це вже не лотерея, як із сіянцями, авторитетний сорт – це гарантія врожайності», – зауважує садівник.

Василь Чалбаш розповідає: саджати необхідно мінімум два дерева – для перезапилення. Інакше самотнє дерево буде давати мало плодів.

«Моя особиста рекомендація: саджати хоча б чотири дерева поруч, або краще – квадратом, аби гарантовано мати хороше перезапилення й багато плодів, – ділиться секретами садівник. Він додає: деревця варто садити на відстані 3-4 метра одне від одного, вони добре переносять затінення.

Зацвітає азіміна в перших числах травня, ще до появи листя.  Квіти має великі, до 305 см. А плоди у неї –  завдовжки від 10 до 20 см, вага кожного може сягати до пів кілограма. Окремі плоди зустрічаються й з кілограм вагою.

Landlord раніше повідомляв, що в екзотичному саду в Запоріжжі зростають 150 сортів цитрусових.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також