Новини / Рослинництво     09 квітня 2019 12:59

Добра новина для бджолярів: чиновники вдосконалять законодавство щодо ЗЗР

Для вирішення гострих питань, пов’язаних із обігом ЗЗР в Україні, в Мінагрополітики створено Міжвідомчу робочу групу на чолі з в.о. міністра Ольгою Трофімцевою. Одна з проблем, яку має розглянути цей орган, – захист бджіл від застосування пестицидів.

Про це повідомляє прес-служба Мінагрополітики.

Міжвідомчу робочу групу, до складу якої увійшли представники 26 організацій, сформовано для вдосконалення законодавства щодо життєвого циклу засобів захисту рослин в Україні.

Читайте: АЧС географічно охопила весь Китай – Карен Браун

Група підготує пропозиції, які стосуються:

 • державних випробувань та державної реєстрації ЗЗР;
 • ввезення та продажу ЗЗР;
 • зберігання та застосування ЗЗР;
 • поводження з використаною тарою та утилізації непридатних препаратів.

У міністерстві сподіваються створити механізм простежуваності обігу ЗЗР, що сприятиме захисту і фермерів, і споживачів, а також сталому розвитку сільського господарства.

Ольга Трофімцева повідомила, що одним із завдань робочої групи буде врегулювання питання обробки ЗЗР продукції рослинництва та захист бджіл від застосування пестицидів.

Landlord раніше повідомляв про те, що бджолярі б’ють на сполох через масову загибель в Україні свійських комах унаслідок їх отруєння нелегальними ЗЗР, використовуваними фермерами для оброблення полів. У зв’язку з цим 11 квітня пасічники виходять під стіни КМУ на акцію протесту проти знищення бджіл.

Політика        22 години тому

Заборонено вводити споживача в оману: Ольга Трофімцева про нові правила маркування продуктів

Хоча операторам ринку дозволено ще 3 роки маркувати харчові продукти згідно з правилами, які діяли станом на 5 серпня 2019-го, це не означає, що вони можуть надавати неповну або недостовірну інформацію у період до 2022 року. За такі дії щодо них можуть застосовувати санкції.

Про це повідомляє на своїй сторінці у Фейсбук в. о. Міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева.

Очільниця Міністерства зазначає, що Держпродспоживслужба вже сьогодні може штрафувати виробників за неправдиву інформацію в маркуванні харчових продуктів. При цьому розміри штрафів за неправильне маркування суттєво збільшилися і становлять 15 мінімальних зарплат (майже 63 тис. грн у 2019 році) для юридичних осіб та 10 мінімальних зарплат (майже 42 тис. грн) для фізосіб-підприємців.

Читайте: Зеленський очікує на тісну співпрацю в агросекторі з Ізраїлем

Серед даних, які мають бути вказані на упаковці, Ольга Трофімцева наводить зокрема такі:

 • Інформація про будь-які алергени, котрі використовувалися у виробництві або приготуванні харчових продуктів.
 • Кількість певних інгредієнтів у відсотковому співвідношенні (у випадках, коли назва інгредієнта асоціюється у споживача із цим харчовим продуктом або виділена в маркуванні словесно чи графічно).
 • Інформація про особливі умови зберігання та використання – у разі потреби.
 • Інформація про поживну цінність продукту.

Landlord раніше повідомляв про те, що згідно із Законом України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» нові правила маркуваня харчових продуктів почали діяти 6 серпня 2019 року. 

Поділися

Аналітика        15 серпня 2019 14:24

Землі загрожує повне зникнення бджіл до 2119 року: 5 вражаючих фактів

Бджоли відіграють вирішальну роль у виробництві фруктів, овочів та горіхів. Без запилення бджолами люди повинні були б попрощатися з деякими найпоживнішими продуктами (або платити за них дуже високі ціни). Вчені підрахували, що світ може втратити всіх комах через 100 років.

Про це повідомляє Business Insider.

Згідно з дослідженнями, проведеними у США:

1. Минулого року 40% колоній медоносних бджіл у США загинули або зникли – це була найбільша втрата бджіл, зафіксована в зимовий сезон.

2. Дослідники встановили, що загальна популяція всіх комах на планеті зменшується щороку на 2,5%. Якщо ця тенденція триватиме без змін, то до 2119 р. на Землі може взагалі не залишитися комах.

«Через 10 років у вас буде на чверть менше, через 50 років залишилося лише половина, а через 100 років у вас нічого не буде», – заявив співавтор дослідження Франциско Санчес-Байо.

За словами дослідників, ця втрата може спричинити «катастрофічний крах екосистеми Землі».

Читайте: У найближчі 12 років вартість їжі зросте, а її кількість у світі скоротиться – новий звіт ООН

3. Учені досі не з’ясували, що саме вбиває бджіл, але потенційні причини поділяються на 4 категорії:

Збудники хвороб. Нові віруси та новий грибковий кишечник-паразит убивають бджіл у всьому світі.

Шкідники. У вулики також можуть потрапляти паразитичні кліщі. Сьогодні багато кліщів стійкі до пестицидів.

Стрес. Людська діяльність також може підвести бджолині сім’ї до краху. Бджоли, як і люди, не можуть залишатися здоровими, споживаючи лише один вид їжі, тому, оскільки все більше ферм вирощують на масштабних площах культури одного виду, бджолам доводиться літати занадто далеко, щоб отримати необхідне харчування.

Зміни клімату та міський розвиток ще більше шкодять середовищу існування бджіл.

Пестициди. Пестициди, внесені на полях, також відіграють певну роль. Деякі є отруйними для бджіл і були безпосередньо пов’язані із загибеллю бджолиних сімей, тому зокрема Агентство охорони навколишнього природного середовища США (EPA) заборонило цього року 12 пестицидів, шкідливих для бджіл.

Бджоляр тримає мертвих бджіл під час протесту проти злиття Баєра та Монсанто. Бонн, Німеччина, 26 квітня 2019 року (Reuters).

4. Бджоли стають настільки дефіцитними і настільки цінними, що люди крадуть вулики із мигдалевих садів у Каліфорнії та продають їх за височенними цінами.

5. Сьогодні у США залишилося тільки 2,5 млн медоносних колоній – це менше половини бджолиних поселень, якими вони могли похвалитися в 1940-х роках.

Світ без бджіл. Що це означає?

 • Без бджіл, які запилюють рослини, врожайність сільськогосподарських культур знизиться приблизно на 35%, а 87 провідних продовольчих культур у світі зазнали б нищівного впливу.

Деякі з улюблених продуктів можуть стати рідкісними і дорожчими, або, можливо, зовсім зникнуть (ягоди, какао, яблука, груші, гарбуз, авокадо, цибуля, огірок та капуста багато в чому залежать від бджолиного запилення).

 • Те саме стосується горіхів і насіння. Зокрема мигдаль повністю залежить від бджіл для запилення.

Щороку пасічники США привозять на мигдалеві ферми Каліфорнії з усієї країни більше 31 млрд медоносних бджіл для запилення мигдальних дерев. Кожне дерево сприймає запилення близько 5 днів.

Каліфорнія виробляє 80% світового мигдалю, і тільки мигдалеві сади Каліфорнії щорічно потребують 1,3 млн бджолиних сімей – понад половину існуючих колоній у США. За прогнозами USDA, ця потреба буде зростати, оскільки світ вимагає більше мигдалю.

 • Без бджіл нам також доведеться попрощатися з ранковою кавою або принаймні заплатити за це набагато більше.

Кавові рослини можуть запилюватися самі, але їм потрібна допомога бджіл для отримання великих урожаїв. Їх квіти відкриті для запилення лише 3–4 дні. Якщо квіти не запилюються, рослина набагато більш вразлива до захворювань.

 • Більше половини споживаного жиру в усьому світі може опинитися під загрозою без бджіл, оскільки всі світові олійні культури принаймні частково покладаються на бджолине запилення.
 • Втрата бджіл навіть може означати втрату одягу, який ми любимо, якщо він виготовлений з бавовни. Бавовна потребує 8 колоній медоносних бджіл з гектара – понад 2000 на квадратну милю.

У світі, звичайно, є й інші запилювачі, але бджоли найкращі.

Landlord раніше повідомляв про те, як запобігти отруєнню бджіл: покрокова інструкція для пасічника.

Поділися

Фінанси        07 серпня 2019 09:36

Фермери отримали від держави  68,4 млн грн компенсацій

Держпідтримку станом на 5 серпня отримало 1789 фермерських господарств.

Про стан виплати компенсацій за програмою «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» за грудень 2018 року – травень 2019 року відзвітувало Мінагрополітики.

За даними міністерства, компенсації сплачені за такими напрямками:

 • на часткову компенсацію вартості техніки та обладнання для 864 отримувачів пішло найбільше коштів від програми – 46,1 млн грн;
 • здешевленням кредитів скористалося 909 отримувачів на суму 22,2 млн грн;
 • на часткову компенсацію витрат для 16 отримувачів, пов’язаних з наданими дорадчими послугами у сільському господарстві пішло 142 тис. грн;

У міністерстві додали, що за травень поточного року планується виплата державних субсидій на суму 12,9 млн грн, на основі реєстрів, отриманих від уповноважених банків та Укрдержфонду.

Субсидії розподілилися так:

 • на одиницю угідь, що обробляються для новостворених фермерських господарств – 2,4 млн грн (41 отримувач);
 • на одиницю оброблюваних угідь для фермерських господарств (крім новостворених) – 10,5 млн грн (345 отримувачів).

Читайте: Державна підтримка фермерів: що зміниться у 2020 році

Крім того, за червень близько 1300 фермерським господарствам виплатять 56 млн грн держпідтримки.

Раніше Landlord розповідав про те, що фермери пропонують змінити в розподілі коштів держпідтримки.

Поділися

Рослинництво        06 серпня 2019 10:03

Урожай зернових зібрано на 91% прогнозованої площі — Мінагрополітики

Cвіжі дані про жнива-2019: станом на 5 серпня аграрії України зібрали 35 млн тонн зернових і зернобобових культур з площі 9,1 млн га.

Про хід збирання урожаю повідомляє Мінагрополітики на своєму офіційному порталі. Зернові зібрано на 91% прогнозованих посівних площ.

Статистика збору врожаю по основних культурах виглядає так:

 • пшениці – 25,8 млн тонн з площі 6,3 млн га (93% до прогнозу при врожайності 41,0 ц/га);
 • ячменю – 8,1 млн тонн з площі 2,4 млн га (92% до прогнозу при врожайності 33,7 ц/га);
 • гороху – 593 тис. тонн з площі 259 тис. га (99% до прогнозу при врожайності 22,9 ц/га);
 • жита – 233 тис. тонн з площі 86 тис. га (73% до прогнозу при врожайності 27,1 ц/га);
 • вівса – 175 тис. тонн з площі 71 тис. га (39% до прогнозу при врожайності 24,6 ц/га).

Читайте: Як УЗ вирішила проблему з транспортуванням зернових

Крім того, озимого ріпаку зібрано 3,0 млн тонн з площі 1,2 млн га (98% до прогнозу) при врожайності 24,6 ц/га.

Як повідомляв рініше Landlord, на Миколаївщині та Полтавщині завершили жнива ранніх зернових наприкінці липня.

Поділися

Політика        05 серпня 2019 14:21

Державна підтримка фермерів: що зміниться у 2020 році

Мінагарополітики у наступному році кредитуватиме за рахунок бюджету дрібних фермерів та дотуватиме великих товаровиробників.

У прес-службі Мінагрополітики на запит УНН повідомили, як підтримуватимуть фермерів та великих агровиробників у наступному році.

Міністерство запропонує варіанти розподілу грошей за різними напрямками підтримки, щоб задовольнити і великих товаровиробників, і дрібних фермерів.

Великих товаровиробників сільгосппродукції стимулюватимуть дотаціями (квазиакумуляція ПДВ). У Мінагрополітики, попри критику дотацій, вважають, що вони забезпечують підтримку продукції, що споживається на внутрішньому ринку і має велику додану вартість.

Дрібні фермерські господарства планується кредитувати через Український державний фонд підтримки. Так, у Мінагро врахували, що банки неохоче кредитують дрібних фермерів, які обробляють менше 500 га землі. Тому кредитування їм і пропонуватиме держава.

Читайте: Держдопомога фермерам: кому та на скільки уряд збільшив дотації

Крім того, міністерство залучатиме вітчизняних сільгоспвиробників до участі у виставках за кордоном, щоб посилювати експортний потенціал української агропродукції.

Як повідомляв Landlord раніше, у 2029 році реалізується сім основних напрямків підтримки фермерів та сільгоспвиробників.

Поділися
Показати ще