Новини / Клімат     11 січня 2021 14:05

До 2050 року Україна може розпочати імпорт питної води

В України потрібно змінити систему водокористування, інакше дефіцит водних ресурсів може набути катастрофічного характеру і вплинути на всіх споживачів, зокрема, аграріїв

Сьогодні відчувають дефіцит водних ресурсів 3,6 млрд осіб по всьому світу. В Україні екологи також дають невтішні прогнози щодо рівня забезпеченості прісною водою. Про це повідомляє «Апостроф».

Причинами цього є зміни клімату, марнотратне використання питної води і неефективна водна політика української влади. Впродовж року в Україні з’являлися тривожні повідомлення про обміління водойм в країні. Ще в травні поточного року до критичної позначки дійшло одне з найзнаменитіших озер на Волині – Світязь. У найглибшому озері в Україні вода відійшла від звичних берегів на десятки метрів.

Науковий співробітник Шацького національного природного парку Петро Юрчук говорив, що рівень води в озері на 20 см нижче нормального, і на 60 см нижче, ніж він повинен бути навесні.

У той же час повідомлялося, що в одній з найбільших річок України – Десні, рівень води впав до історичного мінімуму. На щастя, поки ризиків для постачання населенню питної води немає, але через її нестачу постраждати можуть аграрії.

Своєю чергою, Дніпро міліє стрімкими темпами, і лише за 50 років головна водна артерія країни може стати удвічі меншою, аніж є зараз. По суті, Україна опиняється перед загрозою зневоднення.

Навіть вчені з Державного агентства водних ресурсів повідомили сумну новину, що в країні можуть обмежити водокористування.

«Вперше за 120 років Україна опинилася в ситуації, коли гідрометеорологічні умови можуть викликати обмеження прав водокористувачів», – сказано в прогнозах агентства.

Читайте: Посівні площі під сорго у Європі у 2020 році зросли на 18%

Такі повідомлення стривожили навіть Раду національної безпеки і оборони, на засідання якої виносили питання дефіциту прісної води в Україні. Секретар РНБО Олексій Данилов звернув увагу на важливість проведення повної інвентаризації джерел підземних вод питної якості і артезіанських свердловин з метою залучення їх до систем водопостачання

У раді послалися на інформацію Державного агентства водних ресурсів України, згідно з якою останні п’ять років річки були маловодними, при цьому «існує ймовірність виникнення водного дефіциту в басейнах деяких річок, які мають значну антропогенне навантаження».

З огляду на невтішні процеси, загроза водного дефіциту в Україні цілком реальна. Тим більш, що негативні прогнози звучать по всьому світу. Так, за даними ООН 3,6 млрд осіб у світі потенційно потерпають від браку води. Якщо не вживати ніяких заходів, то до 2030 року без задовільною чистої води залишатимуться майже 5 млрд чоловік, а це близько 67% населення планети. А вже до 2050 року до 80% країн світу можуть опинитися в зоні, яка за класифікацією ООН відноситься до категорії дефіциту водних ресурсів. Своєю чергою Інститут водних проблем і меліорації України, прогнозує, що вже до 2050 року Україні доведеться імпортувати питну воду.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що зміни клімату призвели до поширення совки на посівах кукурудзи в усьому світі

Читайте також