Новини    19 жовтня 2018 14:25

Держпітримка аграріїв у 2019 році повторить помилки цього року


Комітет Верховної Ради України з питань бюджету відхилив майже усі пропозиції представників аграрних асоціацій, щодо вдосконалення державної підтримки аграрної галузі у 2019 році. Таким чином, парламент ухвалив у першому читанні проект бюджету-2019 у редакції, що дискримінує сільгоспвиробників та фактично дублює помилки цього року. Про це кажуть у ГС «Всеукраїнська аграрна рада»

Нагадаємо як раніше повідомляв LANDLORD, за 9 місяців роботи цьогорічного механізму державної підтримки АПК було використано трохи більше 12% з виділених 6,3 млрд грн, або 777 млн грн від загальної суми.

«В цілому, ми характеризуємо ситуацію, що склалася в частині державної підтримки аграрної галузі, як катастрофічну, тому що такого низького рівня використання виділених коштів в історії українського АПК ще не було, це прецедент. Причиною цього є перерозподіл дотацій на ті напрямки, які аграріями не затребувані, і, навпаки, відмова від фінансування потрібних напрямків і програм. Крім того, на шляху отримання сільгоспвиробниками коштів стоять різноманітні адміністративні перешкоди», – відмітив заступник голови ВАР Михайло Соколов.

Так у проект бюджету була внесена пропозиція щодо збільшення суми коштів, спрямованих на компенсацію відсоткової ставки по кредитам. Однак при цьому депутати відмовились вводити обмеження у розмірі не більше 10 млн грн компенсації в одні руки. А тому ці кошти знову будуть розподілені між найбільшими гравцями ринку та не будуть отримані малим та середнім аграрним бізнесом.

«Таким чином, можна сказати, що парламентський бюджетний комітет і Верховна Рада відмовилися обмежувати суми коштів, які зможуть отримати найбільші агрохолдинги, а також скорочувати неефективні програми і напрямки. Зрештою, це призведе до того, що і в наступному році гроші виділені на державну підтримку АПК фактично залишаться невикористаними», – пояснив Соколов.

Крім того, в ухваленому документі були підтримані ще дві поправки, запропоновані групою депутатів на чолі з членом депутатської групи “Партія “Відродження” Олегом Кулінічем.

Зокрема:

  • Скоротити удвічі фінансування часткової компенсації вартості придбаної сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва;
  • Перейменувати програму державної підтримки галузі тваринництва, що дозволить фінансувати за рахунок коштів, виділених на її реалізацію, виробництво, зберігання і переробку усієї сільськогосподарської продукції. Фактично ця поправка дозволить фінансувати будівництво і реконструкцію аграрними холдингами олійноекстракційних заводів, елеваторів тощо.

У той же час були відхилені дійсно важливі поправки, запропоновані аграрними асоціаціями. Основні з них:

  1. Збільшення фінансування програми компенсації ставки за кредитами з 127 млн грн мінімум до 700-800 млн грн з одночасним введенням обмеження компенсації на рівні 10 млн грн в одні руки. Таким чином, дані гроші гарантовано б дісталися середнім і малим аграріям.
  2. Збільшення фінансування програми «квазіакумуляціі ПДВ» з 0 до 1,8-2 млрд грн з одночасною зміною принципу її розподілу, щоб в результаті виплата коштів здійснювалась пропорційно отриманій виручці. Це дозволило б значно полегшити роботу бухгалтерів і виключити махінації й перекоси, через які багато господарств у 2017 році за цією програмою коштів майже не отримали. При цьому зберігалося обмеження щодо виплати в одні руки не більше 150 млн грн.
  3. Здійснювати виплати за програмою «фермерського мільярда» не лише серед тих, хто має статус фермерського господарства, а серед усіх сільгоспвиробників, які обробляють менше 500 га. При цьому пропонувалось відмовитись від купи складних програм, за якими чиновник на власний розсуд вирішував, хто стане отримувачем дотації. Натомість запровадити розподіл виділених коштів пропорційно легальній виручці від реалізації с/г продукції.
Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!
Ще немає новин у цій стрічці ...