Новини / Аналітика     23 лютого 2024 20:07

Ціни на ріпак продовжують знижуватися на тлі скорочення експортного попиту

Котирування європейського ріпаку протягом тижня виросли на 2% на тлі обмеження поставок з України, однак, на них тисне зниження цін на канолу в Канаді

Блокування кордону польськими “фермерами” майже зупинило й так незначні постачання ріпаку з України до Німеччини або країн Балтії. Ціни на ріпак у західних регіонах України знизилися з 15300-15500 грн/т на FCA – господарство кілька тижнів тому до 14700-15000 грн/т, тоді як ціни в портах опустилися до 16000-16200 грн/т або 370 $/т, зазначили аналітики електронної зернової біржі GrainTrade.

Котирування європейського ріпаку протягом тижня виросли на 2% на тлі обмеження поставок з України, однак, на них тисне зниження цін на канолу в Канаді.

Травневі ф’ючерси на ріпак на паризькій MATIF протягом тижня виросли на 1,9% до 426,75 €/т або 459,5 $/т (-1,6% за місяць), проте залишаються на низькому рівні.

За зниженням цін на сою та соєву олію у США, яку використовують у виробництві біодизеля, березневі ф’ючерси на канолу на біржі у Вінніпезі минулого тижня впали на 5,8%, але у п’ятницю виросли на 2,7% до 578 CAD/т або 428 $/т (-10% за місяць). Зростання обсягів збору сої у Південній Америці та прогнози збільшення площ сівби сої у США також посилюють тиск на котирування сої та каноли.

У лютневому звіті експерти МСГ Канади (AAFC) знизили у порівнянні з оцінками січня прогноз експорту каноли на 2023/24 МР на 0,7 млн т до 7 млн т, що на 1 млн т поступатиметься показнику 2022/23 МР, тоді як оцінку запасів підвищили у порівнянні з торішніми з 1,5 до 2 млн т.

Зниження цін на канадську канолу до 420-430 $/т активізує її постачання до ЄС, де ціни виросли до 460-470 $/т, що посилить конкуренцію з австралійським та українським ріпаком на європейському ринку.

Зауважимо, наймовірніше кукурудза 2024 року буде найменш рентабельною серед інших товарних позицій в Україні, розповів комерційний директор компанія Spike Brokers Олександр Соловей, інформує AgroTimes.

Нині у світі спостерігається надлишок цієї зернової, ураховуючи рекордний урожай у Південній Америці та великі перехідні запаси зернової у США. Там же держава підтримує дотаціями вирощування кукурудзи, у Європі також є підтримка для виробників кукурудзи, тож українським агропідприємствам, які розраховують тільки на власні зусилля, доволі важко конкурувати в собівартості з виробниками інших країн, що мають кращу підтримку у цій частині.

Тому було б розумним лишити посівні площі під кукурудзою на рівні 4 млн гектарів. Проте, за інформацією насіннєвих компаній, кукурудзи цього року посіють на рівні 4,5 млн гектарів. Хоча з погляду ринкової та цінової кон’юнктури, якщо рік буде без особливих катаклізмів, пов’язаних із виробничими ризиками, дуже важко буде знайти підтримання цінам, і вартість зернової лишатиметься на достатньо низькому рівні, – зазначив Соловей.

Водночас Соловей розповів у своїй статті у журналі The Ukrainian Farmer, що 2023 рік довів: ріпак, соя та соняшник посідають перші позиції в прибутковості та економічних результатах для виробника.

Новини за темою:  Дощі та потепління до +23°C: яка погода чекає на українців 17 травня

На думку експерта, у 2024-му варто очікувати на збільшення посівних площ сої та ріпаку від 200 до 300 тис. гектарів по кожній культурі шляхом зменшення посівів кукурудзи й частково пшениці.

Пояснюючи привабливість олійних, фахівець уточнив, що територіально наша країна розташована найближче до ЄС, який є найбільшим ринком збуту цих олійних культур у світі.

Нам потрібно користуватися логістичною перевагою щодо інших виробників.  Вартість фрахту знижується, поступово відбувається оптимізація логістики, інвестують у будівництво й модернізацію “сухих портів”, які є ефективнішими в межах кордонів з Європою, – додав Соловей.

Зауважимо, збільшення рентабельності виробництва зернових та олійних культур можливе тільки за умов стабілізації експорту морським шляхом та відсутності перешкод через західні кордони країни, зазначив генеральний директор УКАБ Олег Хоменко під час ХV Міжнародної конференції “Ведення агробізнесу в Україні” (DoAgro23), організованої асоціацією “Український клуб аграрного бізнесу” та агенцією UCABevent.

Хоменко оприлюднив результати дослідження “Вплив війни на прибутковість сільськогосподарського виробництва”. Він розповів які з культур більш рентабельні та якими є перспективи щодо посівної й забезпеченості основними виробничими ресурсами.

Якщо говорити про наступний маркетинговий рік, то збільшення рентабельності виробництва зернових та олійних культур можливе при стабілізації ситуації з наступними умовами: морський шлях експорту працює без перешкод, відсутні перешкоди експорту через західні кордони країни; врожайність не менша рівня 2022 року; перехідні залишки зернових 17 млн т; вартість логістики знижується до довоєнної, а витрати виробництва знаходяться на поточному рівні, – спрогнозував Хоменко.

Діяльність бізнесу в регіонах близьких до лінії фронту наразі є однією з актуальних тем для агросектору, зауважив під час конференції генеральний директор SSAH Пітер Томсон.

Відповідно до досліджень KSE, втрати та пошкодження в агросекторі складають 40 млрд доларів, без врахування наслідків руйнування Каховської ГЕС. Коли ж на відновлення потрібно набагато більше коштів – сотні мільярдів доларів, – вважає Томсон.

Нагадаємо, станом на 15 грудня 2023 року обсяг експорту зернових та зернобобових культур з України в сезоні 2023/24 склав приблизно 15,3 млн тонн. Це на 4,7 млн тонн, або 23% менше порівняно з аналогічним періодом минулого сезону.

Новини за темою:  361 мільйон гривень допомоги: як держава підтримала аграріїв у травні

Протягом січня-листопада 2023 року Україна імпортувала товарів на суму $57,2 млрд та експортувала на $32,8 млрд, згідно із повідомленням Державної митної служби України.

Європейська Рада висунула пропозицію щодо розширення пропускної здатності “шляхів солідарності” для експорту українського зерна.

Під тиском збільшення пропозицій від європейських виробників та падіння цін на сою лютневі ф’ючерси на ріпак на паризькій MATIF протягом тижня впали на 2,8% до 414,25 €/т (-2,4% за місяць), проте внаслідок зміцнення курсу євро доларові ціни знизилися на 3,5% до 445,3 $/т, передає GrainTrade.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також