Новини / Аналітика     06 жовтня 2019 10:02

Чи зросте ціна на українську кукурудзу

Згідно з оцінками USDA, Україна знову може зібрати рекордний урожай кукурудзи. Проте сьогодні ціна на українську кукурудзу вкрай низька – близько $145 за 1 т CPT. Що прогнозують аналітики – чи є у вітчизняних виробників підстави очікувати зростання цін на свою продукцію?

Прогнози виробництва кукурудзи

Департамент сільського господарства США очікує, що українське виробництво кукурудзи сягне 36 млн т, а експорт становитиме 30 млн т (згідно з вересневим звітом USDA).

Читайте: Через міцну гривню Єгипет відмовляється від української пшениці – Олена Нероба

Не всі локальні аналітики згодні з цими прогнозами та вважають, що виробництво кукурудзи в Україні буде не таким значним. До чинників ризику відносять спекотні погодні умови наприкінці літа, які призвели до зниження врожайності, насамперед у південних та центральних регіонах.

Водночас слід відзначити, що цьогоріч українські аграрії збільшили посівні площі під кукурудзу на 9% – до 4,97 млн га. Тож навіть при скороченні врожайності Україна справді може отримати ще один рекордний врожай.

Рекордний урожай, який не радує

Зазвичай великий урожай супроводжується великими ризиками. Насамперед, це логістичні труднощі, з якими аграрії та трейдери стикаються щороку. Враховуючи цьогорічний рекордний рівень виробництва та необхідність експорту пшениці, виробники кукурудзи можуть зіткнутися з проблемами доставки до портів, та, звичайно ж, з низькою ціною.

Деякі виробники все ж змогли скористатися літнім зростанням цін за форвардними контрактами та продати частину свого майбутнього врожаю за привабливими цінами. Але, за інформацією з ринку, обсяги форвардних продажів становили лише 10–15% від очікуваного врожаю. Таким чином, більшості виробників треба буде або змиритися з наявною ціновою кон’юнктурою ринка, або сподіватися на більш привабливі цін.

Крім того, виробники аж ніяк не очікували такого значного укріплення курсу української гривні, що робить поточні ціни на кукурудзу для них украй неприйнятними. З іншого боку, багато виробників потребують оборотних коштів та мають складнощі зі зберіганням урожаю, що буде штовхати їх до продажу, попри можливість зростання цін у майбутньому.

Перспектива зростання ціни

Питання, чи є підстави очікувати значного зростання цін, окрім щорічної сезонності, наразі залишається відкритим. Незрозумілою також є і ситуація з фінальними показниками врожайності у США та обсягом виробництва кукурудзи в Україні, що в разі значного відхилення у менший бік від поточних прогнозів може стати поштовхом для зростання цін.

Великі надії ринок покладає, як і минулого року, на значний попит на нашу кукурудзу з боку країн ЄС. Проте Україна неминуче зіткнеться на цьому ринку з великим обсягом пропозиції з боку виробників Південної Америки.

Деяке полегшення, з огляду на непривабливі експортні ціни, могла б внести помірна девальвація гривні до кінця року, але вже навіть досвідчені економічні аналітики відмовляються прогнозувати подальшу динаміку валютного курсу.

Тож чи зможе Україна повернутися до рівнів форвардних цін у першій половині літа, наразі залишається під сумнівом.

Landlord раніше повідомляв про те, які чинники не були враховані при прогнозуванні глобального ринку кукурудзи та як вони вплинуть на світову зернову кон’юнктуру.

Читайте також