Новини / Думки     10 вересня 2019 11:44

Чи вдасться українським фермерам збільшити експорт кавунів до ЄС

Системний підхід із налагодження експорту бахчевих до країн Європейського Союзу дозволив би вітчизняним фермерам значно більше заробляти, вважає експерт Андрій Ярмак. Зокрема, варто здійснити кроки для здешевлення річкового транспорту та вирощування елітних сортів продукції.

Про це повідомляє EastFruit.

Цьогоріч українські фермери значно втрачають на продажу кавунів – таку думку висловив економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак. Адже ціна за кілограм бахчевих в Україні нині перебуває на позначці 1,2 грн, це приблизно $0,05, у той час, як у країнах ЄС через несприятливі погодні умови вартість кавунів надзвичайно висока.

Водночас в Україні погода навпаки – сонячна й сприятлива для збирання врожаю. Тож експерт прогнозує, що активний експорт кавунів із України та Білорусі до країн ЄС буде тривати. Однак, відзначає Андрій Ярмак, обсяги цього експорту та виручених коштів могли би бути в рази більшими.

Поки що Україна знижує кількість експортованих кавунів, навіть порівняно з минулорічними показниками.

«На жаль, існує тривала тенденція до зниження експорту кавунів із України – ми вже випали навіть із 25 найбільших експортерів за обсягом, не кажучи про експорт у вартісному вимірі», – говорить Андрій Ярмак.

Ситуацію міг би змінити системний підхід до налагодження експорту. Для цього необхідно дещо переорієнтуватися на вирощування спеціальних сортів та гібридів кавуна без зерна – таких сортів, які б влаштовували європейського споживача за смаком, розміром та кольором.

«А ми й надалі робимо ставку на низькопродуктивний, дешевий, стандартний кавун. У результаті – експортуємо лише надлишки, коли ціна всередині країни суттєво падає, – говорить експерт. – Таким чином також можна торгувати, але для цього треба мати інші переваги – наприклад, дуже дешевий транспорт».

Читайте: Відкриття ринку землі: три ключові переваги для України

На думку Андрія Ярмака, найбільш вигідно було б перевозити кавуни до ЄС через Білорусь водним транспортом. Для цього ж необхідні днопоглиблювальні роботи на Дніпрі та інвестування в розвиток річкового судноплавства.

«Поки що ми програємо за вартістю транспорту навіть Росії, – відзначає експерт. – Росія нарощує експорт кавуна, а Україна – знижує».

Як відомо, минулого року Україна експортувала 18,5 тис. т кавунів й  заробила на цьому $3,1 млн. Одна тонна кавунів, що експортувалися з України, продавалася в середньому за $170. Це була найвища експортна ціна українського кавуна за останні 4 роки. Для порівняння: середня ціна кавунів із Чехії минулого року становила більше $500 за тонну, кавуни із Франції продавалися по $800, а з Нідерландів – по $939 за тонну.

Landlord раніше повідомляв, що ціна на Херсонські кавуни залишається високою.

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також