Новини / Клімат     29 січня 2021 12:01

Чи перервуть снігопади дворічну посуху у південних областях України

Південні області України позамітало хуртовинами, котрі утворили товстий сніговий покрив на полях. Втім, розрахунки показують, що для подолання посухи вологи випало недостатньо

У південних областях України вперше за останні три роки оголосили червоний рівень небезпеки через негоду. В Одеській, Херсонській та Миколаївській областях досі не вщухають хуртовини, а за останні дні випало до 40 сантиметрів снігу.

Втім, у цього стихійного лиха є не лише негативні, але й позитивні сторони, що стосуються аграрного сектору. Як би там не було, однак ці 30-40 сантиметрів снігового покриву лягають справжнім бальзамом на душу агровиробника.

Як відомо, минулої зими опадів у цих регіонах фактично не було, що у поєднанні із посушливої осінню та весною спричинило масову загибель посівів та істотний недобір врожайності. Сотні і тисячі великих та малих господарств зазнали серйозних збитків, внаслідок чого чимало фермерів не мали коштів на осінню посівну у 2020 році чи взагалі змушені були згорнути свою діяльність.

Саме тому ці снігопади є дуже доречними для аграріїв південних областей, незважаючи на серйозні інфраструктурні проблеми, яких вони завдали. Інша річ, що дехто вже поспішив оголосити сезон-2021 на Одещині та Херсонщині врятованим. Мовляв, вологи гарантовано вистачить.

Читайте: Роботизація обприскувача дозволяє зменшити витрати ЗЗР на 95%

Річ у тім, що 40 сантиметрів снігу, це не 400 міліметрів вологи у ґрунті. Реальна кількість вологи у даному разі обраховується наступним чином:

«Кількість опадів вимірюється товщиною шару води в міліметрах, який міг би утворитися внаслідок їхнього випадання на горизонтальну поверхню при відсутності випаровування і просочування в ґрунт. Для вимірювання кількості опадів використовують дощомір (металевий циліндр заввишки 40 сантиметрів і площею поперечного перерізу 500 сантиметрів квадратних із вставленою діафрагмою для запобігання випаровування). Опадомір відрізняється від дощоміра спеціальним захистом. Тверді опади (сніг, град, крупа) попередньо розтоплюють. Кількість води, що попала в дощомір, вимірюють за допомогою скляної циліндричної посудини, площа дна якої в 10 разів менша за площу дна дощоміра».

Тобто, для того, щоб зробити реальні підрахунки доступної вологи, необхідно кількість міліметрів снігу, що випав, поділити на 10. В нашому випадку, взявши навіть максимальний показник 40 см = 400 мм і поділивши його на 10, ми отримуємо всього-на-всього 40 мм вологи. Причому засвоїться вона рослинами навесні далеко не в повному обсязі.

Відповідно, наразі можна стверджувати, що 40 сантиметрів снігу на півдні України – це дуже добре, однак враховуючи гострий дефіцит вологи у ґрунті, цього недостатньо. Необхідно ще принаймні 3-4 таких снігопади чи дощі, аби можна було робити оптимістичні прогнози на сезон-2021.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що сильні морози не завдали значної шкоди озимим посівам в Україні

Фото: Facebook

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також