Новини / Тваринництво     29 жовтня 2020 16:14

Чому Україна перетворилась на імпортера молочної продукції

Скорочення поголів’я і падіння надоїв, зростання цін на корми і ліберальний режим імпорту створили умови для зниження виробництва молокопродукції. Негативне сальдо на ринку молока сягає вже $90 млн

Україна перетворилась на нетто-імпортера молока та молочної продукції. За 9 місяців 2020 року молока і продуктів з нього було експортовано на $128,6 млн, натомість імпорт за цей період становив $218,2 млн. Таким чином, негативне зовнішньоторговельне сальдо на молочному ринку сягає майже $90 млн. про це повідомили у асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

За підсумками року, враховуючи поточні показники експорту молочних продуктів, в УКАБ прогнозують, що продаж молоко продукції за кордон складе приблизно $160-165 млн.

За висновками Івана Колодяжного, аналітика УКАБ, можна назвати чотири головних чинники, внаслідок дії яких на ринку склалась вказана негативна ситуація.

По-перше, протягом останніх років в Україні відбувається зменшення поголів’я корів – протягом останніх п’яти років (тобто у 2015-2020 роках) кількість корів у господарствах всіх типів і форм власності скоротилась на 20%. Якщо на 1 січня 2015 року поголів’я корів становило 2,2 млн голів, то на початку 2020 року воно становило вже 1,8 млн голів.

Читайте: Як забезпечити врожайність разом з фінансуванням і технічною підтримкою – досвід «UKRAVIT»

По-друге, в Україні залишається низькою продуктивність виробництва молока. Щоправда, останнім часом є тренд до зростання показника – за останній рік продуктивність надою збільшилася на 1,5-5% у залежності від форми власності (підприємство чи господарства населення). Але такого збільшення недостатньо для того, щоб компенсувати щорічне скорочення поголів’я. Це призводить до того, що виробляється менше молока і починаючи з червня 2020 року ціни на молоко невпинно зростають і найближчим часом тенденція до зростання цін не зміниться.

По-третє, ліберальний режим імпорту, зокрема низькі ставки імпортного мита, призводить до конкуренції з боку імпорту. Цьому також тривалий час сприяло і зміцнення гривні до 24 грн за 1 USD.

По-четверте, вплив має і неврожай, який вливає у тому числі і на ціни кормів для тваринництва, особливо на півдні країни. На покупних кормах невигідно тримати худобу, отже багато господарств змушено скорочують поголів’я.

Таким чином, у найближчій перспективі сподіватися на зміну негативного тренду на ринку молока і молочної продукції не варто.

Нагадаємо, раніше Landlord розповідав як у господарстві «Перлина Турії» досягли прибутковості тваринницького напряму діяльності.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також