Новини / Рослинництво     12 грудня 2019 09:02

Боротьба з посухою або чому на Миколаївщині сіють озимий соняшник

Кліматичний дисбаланс, який останнім часом все більше нагадує про себе, суттєво дошкуляє фермерам півдня України. Посуха та практично повна відсутність вологи змушують тамтешніх аграріїв пристосовуватися до нових умов. Так, у ПСП «Дмитрівка», що розташоване в Березанському районі Миколаївської області, вирішили не чекати, а зіграли на випередження, тестуючи інноваційні гібриди, зокрема озимий соняшник.

Про це в рамках проєкту «Історія успіху» розповів керівник господарства «Дмитрівка» Віктор Шипов.

Те, що південні регіони України поступово перетворюються на пустелю, — вже ні для кого не новина. Утім, залишати насиджені й обкатані території ніхто з тамтешніх фермерів не збирається. Навпаки, навіть за жорстких умов посухи їм вдається збирати серйозні врожаї. Однак, аби не чекати милості від природи, вони вже зараз шукають альтернативне насіння, яке б дозволило безболісно пережити зміну погоди.

Одним із таких підприємств є ПСП «Дмитрівка», де чудово розуміють загрозу, що наступає. Вже цьогоріч у господарстві збираються посіяти озимий соняшник.

«Цього року закладаємо експеримент з вирощування… озимого соняшника. Будемо його сіяти ближче до зими, аби покласти насіння у вологий ґрунт і воно там пролежало до весни. Сподіваюся, що таким чином соняшник ефективно використає весняну вологу», — пояснює Віктор Шипов. Щоправда, у господарстві підходять до питання обережно — озимий соняшник висіють на ділянці у 2 га.

Загалом, на думку фахівців, генетичний потенціал соняшника поки розкритий тільки на 50%. Відтак постійно проводять дослідження з його вирощування в більш ранні терміни, а також взимку. З огляду на постійну зміну кліматичних умов у бік потепління і той факт, що в перші періоди вегетації соняшник не вимогливий до тепла. Усі ці ризики до кінця передбачити практично неможливо, особливо якщо це стосується зони ризикованого землеробства.

Читайте: Як технологічні рішення підвищили врожайність: досвід ПСП Дмитрівка

Перші висновки, які зробили вчені, такі: є загроза вимерзання посівів, особливо за умови частих перепадів температури. Навіть коли соняшник переживе зиму, навесні його можуть пригнічувати бур’яни, оскільки на початкових етапах вегетації соняшник зростає повільно. Вразливіший він і до хвороб. У такому випадку важливо, щоб застосований гібрид соняшника був стійким до певних видів гербіцидів.

Розуміють це і в господарстві «Дмитрівка» і вже підібрали з арсеналу BASF дієвий гербіцид Євро-Лайтнінг®, який вважають найкращою відповіддю на загрозу весняних бур’янів.

«Річ тут навіть не у вовчку, з яким ми воліємо боротися, передусім висіваючи генетично стійкі гібриди. Просто за наших умов Євро-Лайтнінг® — це гарантія подолання проблеми бур’янів. Соняшник починає сходити за температури 12–13 °С. А от бур’янам достатньо 5 °С, аби почати лізти на поверхню. І поки ті сходи соняшника з’являться, то все поле буде засмічене. Євро-Лайтнінг® дасть змогу кардинально подолати проблему. До того ж його можна вносити до чотирьох пар листків на соняшнику», — пояснює агроном господарства Сергій Шипов.

Він сподівається, що експеримент буде вдалим, адже разом з ризиками озимина соняшника має низку переваг, окрім достатнього забезпечення вологою.

Нагадаємо, в рамках проєкту «Історії успіху» керівник господарства «Дмитрівка» Віктор Шипов в ексклюзивному інтерв’ю Landlord розкрив секрет отримання високих врожаїв в екстремальних умовах відсутності вологи, а також розповів про непростий процес становлення підприємства, яке ще на початку нульових перебувало за крок до банкрутства.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також