У березні цього року, як повідомляє Міністерство економіки України, саперні групи, як урядові, так і неурядові, провели обстеження площі понад 26,5 тис. га земель сільськогосподарського призначення і повернули майже 23,5 тис. га у господарську експлуатацію. Усього з початку поточного року було обстежено 80,3 тис. га земель, з яких близько 74 тис. га вдалося повернути у експлуатацію.
За словами першого віцепрем’єр-міністра України та міністра економіки Юлії Свириденко, у березні саперні групи вдало повернули аграріям ще близько 23,5 тис. га земель. Зазначено, що це еквівалентно приблизно 350 тис. т пшениці, яку аграрії можуть зібрати цього року з очищених від мін та вибухівки полів. Важливо відзначити, що станом на кінець березня 80% повернутих площ уже активно використовувалися за призначенням.
Також, за словами Свириденко, у березні було затверджено порядок компенсації аграріям, які користуються послугами з гуманітарного розмінування земель, що є важливим кроком у розвитку ринку гуманітарного розмінування. Крім того, кількість підрозділів, що здійснюють гуманітарне або оперативне розмінування, а також кількість машин, задіяних у цих роботах, зросла протягом березня.
Нагадаємо, в Україні до розмінування територій планують залучити штучний інтелект. Мінекономіки розробило цілісну стратегію, яка базується на data-орієнтовному підході. Як повідомляє Міністерство економіки, її допоможе втілити американська технологічна компанія Palantir, що спеціалізується на аналітиці великих даних. Демоверсію представили на Першій Міжнародній донорській конференції з гуманітарного розмінування України, яка відбулася в Загребі 11-12 жовтня 2023 року
Український виробник сільгосптехніки спільно з данською компанією виготовлятиме комбайни для розмінування полів. Раніше Egritech презентували піротехнічну машину важкого типу, яка має повністю броньовану кабіну та кузов і за допомогою якої рятівники можуть оперативно ліквідовувати вибухонебезпечні предмети великого калібру.
“Мед мінних полів” – проєкт Міністерства закордонних справ України та Saatchi & Saatchi Ukraine у кооперації з агропромисловою компанією Kernel, який стане потужним засобом комунікації про проблему замінованих земель. Зібраний мед стане потужним засобом комунікації про проблему замінованих земель, щоб залучити до розмінування ще більше міжнародних партнерів та донорів. Площа замінованих полів наразі сягнула 8 млн га, з яких 6 млн га розміщуються на окупованих територіях, 2 млн га — на звільнених.
Держава сертифікуватиме приватні компанії для розмінування території. Наразі величезна частина території України є замінованою, і точний масштаб цього нині невідомий. Тому обговорюється можливість залучення до розмінування міжнародних партнерів, а також створення для цієї роботи приватних операторів.
Представлена ще одна українська машина для розмінування — вона не поступається західним аналогам, інформує Мінекономіки. Машина створена на основі шасі трактора Т-156 та здатна очищати за годину 5 тис. кв. метрів землі. Це вже третя подібна машина, зроблена українськими виробниками. Розроблена вона компанією efarm pro — резидентом організованого Мінекономіки та Київської школи економіки буткемпу з інновацій.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!