Новини / Політика     12 травня 2020 11:05

Анджей Гайовнічек: без українських трудових мігрантів польське аграрне виробництво очікує колапс

Під загрозою зриву в Польщі опинився сезон полуниці, під питанням залишається збирання врожаю спаржі та м’яких фруктів

Останні роки в сусідній Польщі активно розвивалися галузі, що потребують багато ручної праці. Перш за все, мова про йдеться про сільське господарство. Економіка зросла та потребує більше людей, ніж можуть запропонувати місцеві кадрові ресурси. Безліч аграрних вакансій закривали трудові мігранти з України, що встигли зарекомендувати себе добрими операторами, бригадирами та навіть адміністративними працівниками.

Як розповідає Анджей Гайовнічек, власник польської компанії-переробника та голова місцевої Асоціації переробників фруктів та овочів, на початку пандемії Covid-19 Асоціації вдалося умовити польський уряд автоматичну продовжувати візи українцям, що лишилися на території Польщі та продовжували працювати на польських аграрних підприємствах.

Але частина людей вже встигла виїхала додому, в Україну. На прохання Асоціації, польський уряд дозволив їм повернутися до Польщі. Але в реальності повернення українських мігрантів дуже ускладнено через обов’язковий двотижневий карантин та нововведення на кордоні. Саме ці умови треба негайно спростити, наголошують поляки.

Читайте: Володимир Зеленський: Ми не блокуємо виїзд громадян за кордон на роботу

Адже зараз польські підприємства потерпають від гострої нестачі працівників. Пан Гайовнічек прямо говорить, що без українців сезон збирання полуниці, що розпочинається через три тижні, буде зірвано. Це вже зрозуміло з того, що спаржа, яка поспіла саме зараз на заході Польщі, збирати нікому. А через тиждень починаються роботи по збиранню м’яких фруктів. Зазвичай до цієї праці залучалось сотні тисяч сезонних працівників з України.

Пан Гайовнічек наводить приклад його компанії Real SA, що переробляє до 10% польських фруктів та ягід. У сезон до них традиційно приїжджає та легально працює до 200 наших співгромадян. Зараз на Real SA залишилось працювати лише два десятки українців, і це на 90% менше, ніж потрібно компанії.

Особливість ситуації, що склалася, полягає у тому, що польські громадяни стати до праці на полі не поспішають. Адже, за словами власник Real SA він ледь не щодня виставляє оголошення про вакансії, але важка фізична праця мало цікавить безробітних поляків.

Крім того, пан Гайовнічек прогнозує, що невдовзі колапсу зазнає не тільки виробництво фруктів та ягід, але й печериць (нагадаємо, що Польща – найбільший виробник печериць у ЄС).

Нагадаємо, раніше повідомлялось, що через карантинні обмеження американські фермери вимушені безоплатно роздавати врожай картоплі.

Джерело: Укрінформ

Читайте також