Аналітика

Агробізнес у плюсі: прибутковість вирощування культур у 2024 зросла вчетверо — Agrohub

Середній прогнозний EBITDA агровиробництва в Україні зріс до $402/га завдяки активному збуту, стабільному експорту та вигідним цінам..

У 2024 році прибутковість агровиробництва в Україні суттєво зросла — середній прогнозний показник EBITDA (прибуток до вирахування податків, відсотків та амортизації) склав $402/га. Це більш ніж у чотири рази перевищує показник минулого сезону ($94/га), повідомляє пресслужба Agrohub за результатами аналітичного дослідження ефективності вирощування шести основних агрокультур.

Agrohub
Інфографіка: Agrohub

Ключовими факторами зростання названі:

  • Активна реалізація продукції — станом на січень 2025 року реалізовано понад 60% врожаю кукурудзи та соняшнику (проти 25% і 27% відповідно в січні 2024);
  • Стабільна робота морського експортного коридору — попри обстріли, цей напрям залишається основним для експортно-орієнтованих культур;
  • Зниження витрат — витрати на добрива та ЗЗР скоротились до 8–11% залежно від культури через зниження цін та погодні умови.

Аналітики відзначають, що особливо вигідним у 2024 році було вирощування соняшнику, кукурудзи та ріпаку. Попри зниження урожайності через аномальну спеку в центральних, південних та східних регіонах країни (температура ґрунту сягала +60°C), високі закупівельні ціни компенсували втрати.

Крім того, скорочення площ під соняшником, зростання попиту з боку переробної промисловості та розширення мережі маслоекстракційних заводів сприяли повному розпродажу цієї культури вже на початку року.

Також вплинули покращення логістики — зменшення вологості зерна кукурудзи (у 2024 році — 16,7% проти 19,8% у 2023) дозволило знизити витрати на транспортування та доробку.

Дослідження охопило 83 польові компанії, які обробляють сумарно 1,7 млн гектарів. Загальна площа шести проаналізованих культур (соняшник, кукурудза, соя, озима пшениця, озимий ріпак і ячмінь) становила понад 1,6 млн га. Найбільшими за площею були озима пшениця (403,5 тис. га), кукурудза (363,4 тис. га) та соя (411,2 тис. га).

Нагадаємо, Україна вперше вводить субсидії на вирощування бавовнику для військових потреб.

Марченко Наталія

У журналістиці з 2014 року. Старший редактор стрічки новин landlord

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку