Новини / Думки     27 жовтня 2017 13:50

Аграріїв захопила мода на органічне зерно


За січень-серпень 2017 року Україна експортувала 126 600 тонн органічного зерна, тоді як за весь 2016-й – лише 149 300 тонн. При цьому в структурі постачань істотно зросла частка органічної кукурудзи – до 57% проти 46% торік, і ячменю – до 8% проти 2%. Частка пшениці у загальних поставках скоротилася до 33% проти 50% у минулому році.

Традиційними імпортерами українського органічного зерна є Нідерланди і Великобританія, сумарно вони забезпечили 57% всіх закупівель органічного зерна в 2016 році й 61% – у січні-серпні 2017 р.

Такі дані отримано в рамках дослідження експортної торгівлі органічними зерновими продуктами з України, проведеного АПК-Інформ. Внутрішній ринок не підлягав глибокому аналізу. Проте можна сказати, що саме стимулює українських аграріїв до вирощування органічної продукції. Це бажання диверсифікувати виробництва, а також модні тенденції — популяризація здорового харчування.

Цікавість трейдерів до цієї продукції, як завжди, стимулює попит. На мою думку, цей попит поки що ситуативний та досить ризикований, в тому числі й з боку ЄС. В першу чергу, через недосконале законодавство у цьому сегменті.

Звичайно, виробники органічної продукції мають цінову премію. Проте розмір її суттєво коливається. До прикладу, при торгівлі на базисі СРТ ціни на органічну пшеницю в 2016/17 МР були вищими за ціни на звичайну пшеницю на 40-120 $/тонну. В сегменті кукурудзи коливання ще більші – від 18 до 180 $/т. Самі поставки ситуативні.

Відповідно до оцінок Федерації органічного руху та IFOAM, загальна площа органічних земель та кількості органічних господарств в Україні щорічно збільшується. Зокрема, за останні п’ять років площа органічних земель зросла більш як у 2,5 рази, й нині становить 421 200 га. Виробників теж стало вдесятеро більше.

При стабільному попиті, вважаю, цілком реально забезпечувати виробництво близько 2 млн тонн органічних зернових та олійних культур. Але враховуючи специфіку переходу до органічного землеробства та ситуативність збуту, поки що це справа середньострокової і довгострокової перспективи. Треба знайти стабільні ринку збуту, з вимогами яких доведеться синхронізувати законодавство.

І насамкінець. Дійсно, як окреме виробництво органічний напрямок на сьогодні ризикований для українського аграрія, проте як спосіб диверсифікації — цікавий і перспективний.

Андрій Купченко, аналітик АПК-Інформ (інформація надана ФАО для Landlord)

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!