Аналітика

5 прогнозів на 2019 рік: дефіцит добрив та посуха

В очікуванні посухи

Зміна клімату на Землі – це доведений факт, який невпинно веде до природніх катаклізмів. Зокрема – до глобального потепління. Чотири останні роки стали найспекотнішими в історії людства, а 2019-й, за прогнозами фахівців, взагалі виявиться піковим. Такий невтішний прогноз насамперед пов’язаний із теплим феноменом Ель-Ніньо (у перекладі з іспанського – хлопчик –  Ред.) й аналогічним холодним феноменом Ла-Нінья (дівчинка – Ред.). Ці дві фази Південної осциляції, що характеризується коливанням температури поверхневого шару води в екваторіальній частині Тихого океану, впливають на глобальну температуру, опади й погоду в багатьох частинах світу.

Найбільше від цього циклону постраждає Азія та Австралія, у яких фіксуватиметься аномальна висока температура, що викличе сильну засуху. Також «жертвами» аномальної засухи стануть ряд європейські та країни причорноморського басейну, до яких відноситься й Україна. Про це, зокрема, заявив представник американської Radiant Solutions агрометеоролог Кайл Тепле.

Вітчизняні ж метеорологи вже зараз прогнозують спекотну температуру. Так, у першій декаді травня позначки на термометрах коливатимуться в межах +20-22 градусів, а  в липні українців очікує справжнє пекло – +35 градусів у тіні. Похолодшає лише на початку листопада, коли температура впаде до +5-8 градусів. Таким чином, вітчизняні фермери, особливо представники південних регіонів, через посуху ризикують залишитися без врожаїв.

5 прогнозів на 2019 рік: дефіцит добрив та посуха

Дефіцит мінеральний добрив

Українські фермери страждають від дефіциту мінеральних добрив, що має прямий вплив на врожайність. Аграрії через бажання заощадити та брак оборотних коштів, не можуть у повному обсязі удобрити свої посіви.

Віталій Саблук, заступник директора Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки” підрахував, що за рахунок зміни структури посівів потреба в азотних добривах виросла на 5% в порівнянні з минулим роком – до 375 тисяч тонн: “Але при цьому кожна друга тонна добрив знаходиться на складах трейдерів. Вона не дійшла до фермерів. Це означає, що кожен другий гектар залишається без мінерального підживлення”. В умовах посушливої погоди недостатня кількість внесення добрив може мати вкрай негативний характер. Господарства втратять як врожаї, так і прибуток.

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов говорить, що точну суму втрати України від зниження врожайності підрахувати складно, але мова йде про мільярди гривень: “Аграрний сектор дає нам 14% ВВП і більше 40% валютної виручки. І прийнято вважати, що нічого страшного: добрива не купуємо – значить, у нас баланс по виручці поліпшується. Тому навіть, якщо там щось впаде у валютній виручці від аграріїв, то воно якось буде компенсовано тим, що ми іноземні добрива не закуповували. Але проблема в тому, що ефект не лінійний. І якщо стає невигідно вирощувати якісь культури, можна прийти до того, що їх взагалі вирощувати не будуть. Й ось тоді ви вже комплексно втрачаєте: і в ВВП, і у виручці. І це пряма загроза стабільності гривні”.

5 прогнозів на 2019 рік: дефіцит добрив та посуха

Вектор на вітчизняну техніку

Останнім часом уподобання українських аграріїв дещо змінилися, і все через розвиток ринку сільгосптехніки в самій країні. Переймаючи зарубіжні технології, виробники сільгосптехніки таким чином вдосконалюють вітчизняну техніку, роблять її більш привабливою і зручною в експлуатації. Тож зовсім недивно, що відзначається тенденція на придбання техніки саме вітчизняних виробників. Позитивна динаміка також відчувається й через скасування спецрежиму відшкодування ПДВ в Україні, що і стимулює аграріїв інвестувати в придбання нової техніки всіх сегментів.

Останніми роками активно себе проявляють фермери середнього й дрібного класу. У даних представників присутнє бажання оновити морально і технічно застарілий парк сільгосптехніки. І серед найбільш придбаних видів є: маленькі сівалки, причіпні розкидувателі, самохідні обприскувачі, техніка для обробітку грунту, культиватори, борони, тобто, техніка, що дозволяє легко обробляти 3-5 тис.

Тож 2019-й має ще більш поліпшити попит серед аграріїв на придбання техніки саме вітчизняного виробництва, яка є не тільки значно дешевшою, але й практично нічим не поступається за якістю світовим брендам.

5 прогнозів на 2019 рік: дефіцит добрив та посуха

Поліпшення кредитного клімату

До найбільш перспективних відносяться операції з авалювання векселів та надання гарантій платежу. Крім цього, ряд банків України демонструють програми з пільговою процентною ставкою для купівлі устаткування й сільгосптехніки, а саме – овердрафт, вексельні програми, відкриття кредитної лінії на поповнення оборотних коштів і т.д.

Пропонуються й програми фінансування конкретних проектів із підвищення енергоефективності, заручаються при цьому експертною підтримкою міжнародних фінустанов, впроваджують метод аграрних розписок – абсолютно нового фінансового інструменту на ринку, при якому передбачається формалізований механізм отримання коштів безпосередньо під заставу майбутнього врожаю.

5 прогнозів на 2019 рік: дефіцит добрив та посуха

Що вирощуватимуть у 2019-му

Моду на культивацію рослин диктує ринок. Тож зовсім немає нічого дивного в тому, що в 2019-му основний акцент аграрії робитимуть на вирощуванні пшениці і ячміня, ціни на яких зараз найвищі за останні 4 роки. А ось посівні площі під кукурудзу впадуть у середньому на 10-15%. Для агровиробників вона виявилася менш вигідною.

5 прогнозів на 2019 рік: дефіцит добрив та посуха

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку