Агролайф    15 серпня 2018 13:05

На преміальному SUV BMW X5 до успішного бізнесу в садівництві


ДИРЕКТОР КОМПАНІЇ «ФРУКТОНА-ВН» КОСТЯНТИН КУЗЬМЕНКО ВПЕВНЕНО КЕРУЄ І ПІДПРИЄМСТВОМ, І ПРЕМІАЛЬНИМ SUV BMW X5

Буває, поглянеш на людину і миттєво розумієш: вона на своєму місці. Навички, компетенції, світогляд — усе гармонійно поєднується і формує образ, який викликає довіру та бажання співпрацювати. Саме таке враження складається з перших хвилин знайомства з директором вінницької компанії «Фруктона-ВН» Костянтином Кузьменком. Під його керівництвом у місті за лічені роки сформувався сучасний виробничий комплекс з переробки ягід та фруктів, серед яких чималу частку становить полуниця. Її сортують, заморожують до 25 ºС, а потім відправляють споживачам до різних країн світу. Переробка для компанії є головним напрямом, а ще тут роблять ставку на органіку — вирощена без обробки хімікатами ягода корисніша для здоров’я та й дорожча за звичайну. Невдовзі «Фруктона-ВН» планує поглибити переробку та розпочати виробництво фруктових наповнювачів.

Пошуки ідеалу

Очільник компанії — не тільки досвідчений керівник та знавець вирощування ягід та фруктів. Також він має багатий водійський досвід, адже перша автівка у нього з’явилася невдовзі після закінчення служби в армії. А за наступні роки Кузьменку довелося поїздити на автомобілях майже всіх популярних марок. Про таких кажуть, що в них бензин у крові. «Автомобіль є невід’ємною частиною мого життя, — розповідає він. — І поступово я дійшов висновку, що для наших умов ідеальна автівка — це позашляховик або кросовер». Великий кліренс, повнопривідна трансмісія — за цими параметрами BMW X5 цілком вписується у змальований Кузьменком ідеал. І хоча модель не позиціонується як всюдихід, вона впевнено почувається на далеко не ідеальних українських дорогах.

Це у Вінниці майже всі вулиці вкриті якісним асфальтом, а на шляху до ягідних плантацій «Фруктона-ВН» у селищах навколо міста нам довелося добряче поскакати по ямах. У таких умовах X5 показав себе чудово: енергоємна підвіска гасить усі нерівності, піклуючись про комфорт пасажирів та дозволяючи тримати високу швидкість. «Чудовий баланс! — резюмує Кузьменко. — На такому автомобілі можна вирушати будь-куди».

З BMW X5 цілей можна досягти і без дороги

Риси спорткара

Ще краще BMW X5 почувається на асфальті. Інженери німецької компанії десятиліттями пестували такі поняття, як керованість та задоволення від драйву. Це складові ДНК машин бренду, і X5 уособлює її кожною клітиною свого металево-пластикового тіла.

Під колесами стелиться асфальт, один поворот змінюється іншим — в автомобілі Кузьменко перебуває у своїй стихії та насолоджується кожною миттю за кермом X5. Йому доводилося їздити на моделі попередньої генерації, тому він миттєво знаходить спільну мову з машиною.

«У BMW X5 потужний мотор та чудові гальма — ділиться враженнями керівник «Фруктона-ВН». — Це високоефективна машина із вражаючим рівнем комфорту». Дволітровий 231-сильний турбодизель муркоче майже нечутно, але варто лише натиснути на педаль газу, як автомобіль вистрілює вперед: менш ніж за вісім секунд стрілка спідометра долає позначку 100 км/год. Попри свої габарити та масу BMW X5 проходить віражі, наче по рейках, даруючи водієві відчуття легкості та радість від керування витвором інженерного мистецтва. Восьмиступенева автоматична трансмісія вправно та швидко перемикає передачі, а численні електронні помічники стоять на сторожі безпеки водія та пасажирів. «Керованість, керованість та ще раз керованість, — наголошує Кузьменко. — Це фірмова риса BMW, яка повною мірою притаманна й X5. Варто поаплодувати розробникам, які спромоглися наділили цей SUV повадками спорткара».

Ефективність і керованість – риси класного авто та успішної компанії

Безпрограшна ідея

Керованість виробничих процесів та ефективність — теж обов’язкова складова успішного бізнесу. Це легко прослідковується у ланцюжку перетворень, що відбуваються на підприємстві «Фруктона-ВН», яке очолює Кузьменко. Компанія була створена у 2014 році як потужний холодильний комплекс загальним обсягом понад 15 000 куб. м камер із заморожування, з лініями переробки, фасування та зберігання ягід, фруктів, овочів і грибів. Першу пробну партію виробили у 2015-му. Зараз загальні потужності становлять 10 000 т на рік.

Майже 98% продукції під ТМ Fruktona відправляється за кордон. Зараз її споживають у понад 15 країнах Європи, і географія поставок постійно розширюється. Основні споживачі — виробники фруктових наповнювачів. Цьогоріч пробну партію органічних ягід було відправлено до США, готуються до відправки і до Ізраїлю — це буде прямий продаж у роздрібну мережу.

Як зазначає Кузьменко, підприємство з самого початку орієнтувалося на експорт, і зараз роботу у цьому напрямі лише посилює: розширює асортимент ягід, удосконалює технологію їх обробки, також нарощує обсяги органічної продукції — компанія отримала сертифікати за системами FSSC 22000: 2005 та Organic Standart. «Ідея була безпрограшною: сировина є, збут є, — каже Кузьменко. — Головне завдання полягало у тому, щоб грамотно побудувати бізнес-модель, яка дозволить залучити сільгоспвиробника, правильно зайти на міжнародний ринок і закріпитися на ньому, підтримувати високий рівень якості, що відповідає європейським стандартам».

Яких зусиль докладеш, які технології використаєш – на такий результат праці й можешь сподіватися

Постійне вдосконалення

Створенню «Фруктона-ВН» передували 12 років роботи на ринку заготівлі та вирощування ягід і фруктів. Ще на початку 2000-х група однодумців вирішила заготовлювати ягоди та фрукти і постачати їх на підприємство, яке займалося глибокою переробкою ягідної, овочевої та фруктової продукції. Починали з дикорослих ягід, організувавши заготівельні пункти у Карпатах і на Поліссі, поступово розширювалися, орендували нові склади, холодильники. Культивуванням ягід в Україні на той час практично ніхто не займався. Аналогічно партнери організовували і заготівлю яблук — ніша була вільна. Доводилося чимало їздити по країні, домовлятися із садівниками про купівлю продукції, але завдяки цьому створили власну базу постачальників.

Через 12 років зароблені кошти бізнесмени вирішили інвестувати у власний переробний комплекс. Вибір зупинили на майновому комплексі колишнього заводу «Керамзит» у Вінниці. Місце розташування вибрали не випадково, оскільки у цьому регіоні історично склалися умови для культивування і заготівлі практично всього спектру ягід і фруктів. «Згодом ми лише переконалися у правильності вибору, бо тут — фруктовий клондайк, а переробних підприємств практично немає», — додає директор «Фруктона-ВН».

Компанія постійно працює над удосконаленням виробництва, розширенням асортименту послуг і поглибленням переробки. Вносять свої корективи і тенденції на ринку. Так, минулого року через заморозки у Східній Європі втратили частину урожаю ягід, що спричинило дефіцит.

«Фруктона-ВН» миттєво відреагувала і закупила обладнання для миття, калібровки і сортування полуниці, яка була і залишається у тренді. Також 2017-й продемонстрував збільшення попиту на вишню без кісточки — підприємство запланувало придбати спеціальні різальні та кісточковибивні агрегати. Зараз у компанії є все необхідне обладнання для обробки найрізноманітнішої продукції. У холодильному комплексі є камери шокової заморозки, попереднього охолодження і зберігання, лінії переробки ягід, установки з лазерної калібровки ягоди та різні види калібраторів, вібростоли і мийки, кілька лабораторій, оснащених за останнім словом техніки.

Простір необхідний для маневру і на дорозі, і в бізнесі

Міцна спайка

За чотири роки комплекс значно виріс і стрімко набирає обертів. Значною мірою посприяло цьому рішення його засновників втілити повний виробничий цикл. Під егідою ТМ Fruktona діє п’ять підприємств на території України, які займаються вирощуванням, заготівлею та переробкою фруктів і ягід, зібраних як на власних плантаціях і в садах, так і дикоросів, — «Фруктона-ВН», «Тріада-МК», «Фруктова зірка», «Укр-Фрукт», «Агропродекспорт», а також спільне підприємство у Польщі — Fruktona Export Sp. z o.o. Сьогодні «Фруктона-ВН» надає виключно послуги з переробки. «Наше підприємство — один з елементів бізнесу, який дозволяє експортувати продукцію», — говорить Кузьменко.

Культивуванням почали займатися паралельно з будівництвом морозильного комплексу. Зараз ТМ Fruktona займає близько 900 га плантацій на Хмельниччині та Вінниччині, з яких 300 га мають органічні сертифікати. На частині з них уже плодоносять ягідники. Садам потрібно більше часу. На Вінниччині старі посадки, які багато років не оброблялися, рекультивували, і вони вже три роки плодоносять. У Новій Ушиці на Хмельниччині ділянки освоюють поступово: старі дерева викорчовують і засаджують яблунями, сливам і вишнями. З цих земель органічна продукція першого врожаю поступить на переробку до «Фруктона-ВН» уже цього року. Усього комплекс планує переробити найближчими місяцями близько 1500 т органіки. Зі звичайною ягодою важко конкурувати у Європі, натомість майбутній урожай органіки покупці замовляють заздалегідь, пояснюють у «Фруктона-ВН». Щоб наростити обсяги переробки, підприємство активно шукає постачальників органічної продукції, зокрема консультує фермерів щодо переходу на органічне виробництво. «Ягідний ринок демонструє щороку до 7% приросту виробництва ягід. Це досить швидкий та ефективний метод вкладення коштів, бо ягода починає плодоносити уже наступного року», — додає Кузьменко.

Директор «Фруктона-ВН» підкреслює: аби забезпечити кінцевий продукт високої якості, доводиться контролювати усі етапи вирощування. «Або ти робиш усе від початку до кінця та отримуєш експортно орієнтований продукт, або стаєш заручником і залежиш від перекупників», — акцентує він.

Близькі перспективи

До кінця року «Фруктона-ВН» планує запустити лінію з виробництва фруктових наповнювачів. Уже зараз у лабораторії експериментують з рецептурами, відпрацьовують технології приготування, а найбільш вдалі зразки дають на пробу молокопереробним комбінатам. Як зазначає Кузьменко, це будуть оригінальні смаки. «На цьому ринку потрібен свіжий вітер, треба не пропонувати рецептури 2000-х, а йти у ногу з часом, розширювати асортимент, — додає він. — У закордонних супермаркетах у відділах молочної продукції очі розбігаються, а у нас асортимент оновлюється дуже рідко». Увесь вироблений обсяг фруктових наповнювачів буде реалізовуватися в Україні.

Текст: Вадим Добровольський, Лариса Степанушко  Фото: Олександр Ларичкін

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!

19 квітня 2019 16:31

Що імпортувала Україна в 2018 році: ТОП-5 агропродуктів (ІНФОГРАФІКА)

У 2018 році Україна імпортувала агропродукції на $5,5 млрд доларів, що на 17,4% більше, ніж торік. Найбільшим імпортером стала Польща, звідки було закуплено товарів на $556 млн.

Торік Україна достатньо активно вела зовнішню торгівлю. Так, у 2018-му було встановлено історичний рекорд з експорту агротоварів – $18,6 млрд. При цьому, найбільшим попит був на соняшникову олію, кукурудзу та пшеницю (57% від загального експорту). Головним ринком для вітчизняних аграріїв стали країни ЄС, які закупили продукції на $6,3 млрд.

Власне, найбільше ми й купували у ЄС – $2,7 млрд, зокрема, у Польщі, яка надала нам агропродукції на півмільярда доларів США (точніше на $556 млн. – Ред.). З азійського регіону імпорт склав $1,066 млрд, Латинської Америки – $409 млн доларів (7,5%), Африки – $292 млн (5,3%).

Так, згідно даним Державної служби статистики України, найбільше закупівлі припали на морожену рибу – $550 млн, насіння соняшнику – $258,3 млн, цитрусові – $216,3 млн, банани – $144,3 млн та шоколад – $132,6 млн.

Читайте: Новоствореному фермерському господарству: як отримати від держави 60 тис. грн субсидії

Landlord склав ТОП-5 найбільш затребуваних імпортних агропродуктів 2018 року. Відзначимо, що в даному рейтингу відсутні вироби із тютюну та алкоголю, яких Україна в загальному закупила на $906 млн.

Риба, ракоподібні і молюски $550 млн

 1.  Риба морожена – $351,6 млн. (Ісландія – $82,2 млн.)
 • Скумбрія – $80 млн (Ісландія – $46,5 млн)
 • Мерлуза й морський минь – $77,3 млн. (США – $30 млн)
 • Оселедець – $65 млн (Норвегія – $28 млн)
 1. Риба свіжа або охолоджена – $107,3 млн (Норвегія – $93,5)
 • Форель – $20 млн. (Норвегія – $17,4 млн.)
 • Лосось атлантичний – $7,7 млн.(Норвегія – $7,6 млн.)
 • Спарові, або морські карасі – $4 млн. (Туреччина – $3,2 млн)
 1. Філе рибне та інше м’ясо риб (включаючи фарш), свіже, охолоджене або морожене- $44 млн (Ісландія – $10 млн)
 • Оселедців – $11 млн (Ісландія – $8,7 млн)
 • Мерлуза й морський минь – $4,2 млн (Аргентина – $3,5 млн)
 • Сом – $3,2 млн (В’єтнам – $3,2 млн)

 Плоди та горіхи ($526 млн)

 1. Цитрусові, свіжі або сушені$216,3 млн (Туреччина – $121,1 млн)
 • Мандарини$105 млн (Туреччина – $62,7 млн)
 • Апельсин – $53,9 млн (Туреччина – $22,8 млн)
 • Лимони і лайми – $38,2 млн (Туреччина – $25,8 млн)
 1. Банани – $144,3 млн (Еквадор – $69 млн, Коста-Рика – $48 млн)
 2. Виноград – $31 млн (Туреччина – $14,3 млн)

Різні харчові продукти – $407 млн.

 1.  Шоколад – $132,614 млн (Польща – $48,7 млн)
 2. Інші овочі, приготовлені або консервовані без додання оцту чи оцтової кислоти – $60 млн (Іспанія – $14 млн)
 3. Хлібобулочні, борошняні кондитерські вироби – $57 млн (Польща – $20,3 млн)

 Насіння олійних культур ($341 млн)

 1. Насiння соняшнику – $258,3 млн. (Туреччина – $87,6 млн)
 2. Насіння свиріпи або ріпаку$32,4 млн. (Німеччина – $18,6 млн)
 3. Інші олійні культури (кунжут, гірчиця, мак, диня та ін) – $15 млн (Індія – $3,4 млн)

Какао-продукція – $307 млн

 1. Какао-масло – $56,8 млн (Нідерланди – $28,5 млн)
 2. Какао-паста – $46,1 млн (Кот-Д’івуар – $35,5 млн)
 3. Какао-боби – $41 млн (Гана – $38,7 млн)

Раніше Landlord повідомляв, про ТОП-15 позицій українського експорту аграрної продукції.

 

Рейтинги   

19 квітня 2019 10:14

Варю каву підлеглим та активно підтримую спорт в регіоні – Євген Дудка про важливість корпоративної складової

Корпоративна етика та повага до кожного працівника – головні складові в розвикту компанії. Саме таких принципів дотримується засновник групи компаній «Вілія» Євген Дудка. Власник одного з найбільших агрохолдингів Волині не цурається готувати своїм топ-менеджерам каву та щедро винагороджувати працівників за сумлінну працю.

Такі постулати Євген Дудка озвучив у рамках проекту «Унікальний ругіон». Зокрема, власник групи компаній «Вілія» та керуючий компанії «Волинь-Зерно-Продукт» відзначив, що серце колективу не може битися без здорового корпоративного духу, побудованого на взаємоповазі та відчуття довіри.

«Існує таке поняття, як корпоративний дух, і його потрібно підтримувати. Так, нещодавно особисто супроводжував порибалити до Норвегії працівників, які в нашій компанії вже понад 10 років, серед них були і водії, і вантажники. Добре мати і спільні традиції. Наприклад, на Новий рік ми купуємо ялинку у горщику, а потім садимо біля офісу. Щире запитання «Як справи у твоєї дитини?» додає працівнику впевненості в тому, що компанія його цінує і поважає як людину та особистість, а не розглядає тільки як гвинтик у великому виробничому механізмі. Або, наприклад, я завжди приїжджаю до офісу на 15 хвилин раніше та роблю топ-менеджерам каву. Такі прості речі дуже підтримують дух. Працівники мають відчувати себе захищеними. У житті бувають різні кризові ситуації, і людина має знати, що є компанія, на яку він може покластися. Наші співробітники впевнені, що у разі проблеми вони отримають захист та підтримку» – підкреслив управлінець.

Читайте: Побудова агробізнесу за принципами НАТО від Євгена Дудки

Крім того, Євген Дудка додав, що на його підприємстві майже удвічі вищі зарплати, ніж середні по регіону. Також його господарство є лідером з виплати орендної плати за земельні паї та приймає активну участь у соціальних проектах:

Кількість працівників по групі підприємств налічує 1300 осіб із середнім рівнем заробітної плати 14 700 гривень, у той час як на Волині, якщо не помиляюся, середній рівень — 8700 гривень на місяць. Тобто передусім ми соціально відповідальні стосовно наших співробітників.

Більше того, ми серед лідерів на ринку з виплати орендної плати за земельні паї; маємо низку соціальних проектів — виплати стипендій відмінникам у школах, підтримка сільського спорту, долучаємося до культурного виховання молоді.

Відзначимо, раніше Євген Дудка розповів, чому однією з головних цілей його компанії «Вілія» є об’єднання фермерів у кооперативи, і які дивіденди вони від цього отримають.

Думки   

19 квітня 2019 08:58

За обслуговування 30 локомотивів General Electric Укрзалізниця заплатить 900 млн грн

Укрзалізниця через систему ProZorro оголосила тендер на надання послуг із сервісного обслуговування 30 локомотивів General Electric та пов’язаних із цим послуг. Передбачувана вартість робіт – 895,25 млн грн.

Про це повідомляє БізнесЦензор.

Аукціон проведуть 25 червня. Переможець тендеру до кінця 2027 р. має здійснювати сервісне обслуговування 30 магістральних вантажних тепловозів серії ТЕ33АС і надавати пов’язані з цим послуги.

Читайте: Nestle повністю викупила виробника соусів Торчин

Тендерні пропозиції можна подавати до 20 травня. Претендувати на участь у тендері може компанія, яка здатна підтвердити, що вона є виробником обладнання, основних запасних частин і матеріалів для виконання робіт із сервісного обслуговування магістральних вантажних тепловозів серії ТЕ33АС і пов’язаних із цим послуг, або має право на їх поставку, надане виробником локомотивів.

Для участі в тендері потрібно подати документ, виданий виробником General Electric, який підтверджує можливість надавати авторизовані послуги з сервісного обслуговування тепловозів ТЕ33АС і користування технічною, нормативною, методичною документацією на локомотив.

Як повідомляв Landlord, на Крюківському вагонобудівному заводі завершили доукомплектацію перших 30 локомотивів General Electric, які перевозитимуть вантажі в Україні.

Логістика   

18 квітня 2019 17:30

У торговельній війні США та Китаю вже виграла українська кукурудза

Фуражна кукурудза з України успішно замінила американську на ринку Китаю. Підвищилися шанси й для українських експортерів ячменю. Про такі тенденції агроринку на тлі протистояння двох потужних економік світу розповів Рено Квач, директор, Dongling Grain&Oil (Китай).

Доповідаючи на конференції «Зерно Причерномор’я», Рено Квач детально проаналізував вплив торговельної війни між США та Китаєм на економіку обох країн. На його думку, обидві країни втрачають від цього протистояння, і тому слід шукати шлях перемовин і скасовувати імпортні мита.

Втім, Рено Квач зазначає, що імпорт американської агросировини для Китаю має не вельми суттєве значення, його можна замінити імпортом з інших країн, що на даний час і відбувається. Шанси відкриваються для України, зокрема.

– Українська кукурудза успішно замінила американську. По пшениці ми імпортуємо всього 11%. На тлі величезного внутрішнього ринку це несуттєво, — заявив Рено Квач.

Проте Китай відчуває залежність від американської сої, сорго і ячменю, хоча у  2018 році й скоротив ці види американського імпорту майже наполовину. Сою вже доправляють до Китаю з Бразилії.

Імпорт фуражного ячменю Китай готовий наростити з України, зазначив Рено Квач.

Читайте: Торговельна війна США vs Китай: коли закінчиться і чому Трамп уже програв – Рено Квач

Не суттєво залежить Китай від США і в імпорті м’яса. Водночас, китайський експерт зазначає, що втрата США такого ринку експорту аграрної продукції, як Китай, негативно позначиться на економіці штатів.

Рено Квач, однак, сподівається на відновлення торговельних стосунків обох країн, якщо не завадять політичні причини.

– Обом сторонам варто дійти угоди, консенсусу у відносинах, – каже він.

Він визнає, що Китай через імпортні мита США на промислові товари вже відчуває суттєвий негативний вплив на економіку, і він може погіршитися з зв’язку з втратою ринку. Так, США ввели мита у квітні 2018 року. До листопада 2018 року валюта Китаю впала на 10% до долара США. Рено Квач зазначає, що Китай був змушений «дзеркально» відповідати на введення мит з боку штатів.

Як повідомляв раніше LandLord, у березні намітилася розрядка у торговельній війні США та Китаю. Так, Китай купив 1,5 млн т американської сої. Країни ведуть перемовини щодо скасування мит.

Політика   

18 квітня 2019 11:24

Урожай зернових в Україні складе 65 млн т. Експорт – 46 млн т

Такі прогнози озвучив Сергій Феофілов, генеральний директор «УкрАгроКонсалт». За його словами, найближчим часом слід очікувати підвищення інвестиційної привабливості агросектору України.

Про тенденції розвитку аграрного сектору України та світу Сергій Феофілов розповів, виступаючи на 16-й міжнародній конференції «Зерно Причорномор’я». Він підкреслив, що міжнародні експерти та фінансові інституції теж оптимістичні в своїх прогнозах щодо розвитку України та зростання її валового продукту. Прогноз «УкрАгроКонсалт» на урожай: 65 млн т, на експорт – 45-46 млн т.

– Ці амбіційні плани з виробництва основані на високій конкурентоспроможності зерна та олійних культур з України. Вірогідне значне підвищення інвестиційної привабливості аграрного сектору України. Швидше за все, це відбудеться наприкінці 2019 року або на початку 2020 року, – прогнозує гендиректор «УкрАгроКонсалт».

Читайте: Кількість весняних опадів найменша за останні 15 років. Як позначиться це на врожайності зернових

Разом із тим, він говорить про ризики та виклики для виробників агропродукції у світі. Один із ризиків – політична нестабільність. Проте експерт вважає, що для України цей ризик є короткостроковими, більшу роль відіграють економічні ризики. Передусім, пов’язані з розвитком глобальної економіки.

– Уповільнення росту глобальної економіки – головний виклик для аграрного сектору, – підкреслює Сергій Феофілов.

Він розповів про сценарії адаптації для виробників та експортерів. Політичне регулювання ринку, на думку експерта, є дуже суперечливим.

Тому на перший план виходять економічні важелі. Сергій Феофілов зупинився на застосуванні нових інструментів сільгоспвиробниками, а саме – спеціалізації на окремих культурах, які зумовлюють розвиток агросектору країни. Наприклад, в Україні найбільшими темпами зростають врожаї та експорт кукурудзи, у Бразилії – сої, у Росії – пшениці.

Як раніше повідомляв LandLord, у 2018 році в Україні зафіксовано рекордний урожай зернових – 70,1 млн тонн.

Рослинництво   

Показати ще