Цей день намагалися провести якомога веселіше – ходили в гості одне до одного, перевдягалися в казкових персонажів, хлопці засівали по будинках, дівчата гадали на майбутнього судженого.
За давньою традицією, 14 січня господині варили кутю – спеціальну кашу з додаванням круп, родзинок, меду й горіхів. Згідно з народними повір’ями, якщо горщик з кутею дістали з печі, а він тріснув, то може бути нещастя. Якщо сама каша – навариста і смачна – до прибутку, гарного врожаю та весілля дітей. Якщо ж кутя гірчить – можуть бути погані новини. Аби вони не справдилися, горщик з кашею викидали в ополонку.
Також у цей день господині пекли печиво, що нагадувало корів, свиней, курей та овець. Усі сусіди могли прийти в будинок і поласувати смаколиками, залишивши господарям символічні гроші. Останні варто було наступного дня віднести до церкви – аби гарним був врожай.
Читайте: Гадання на врожай – що обіцяє аграріям 8 січня
Народні прикмети на святого Василя
- Зоряна та ясна ніч на святого Василя передвіщає щедрий врожай ягід.
- Якщо на вулиці вирує завірюха — майбутній рік обіцяє щедрий урожай горіхів.
- Хорошим передвісником врожаю також вважається туман.
- Якщо вітер у цей день дме з Півночі – літо буде холодним, із Заходу – дощовим, зі Сходу – посушливим, з Півдня – цілком звичайним, теплим, без особливих температурних перепадів.
- Яскраві зірки на небі 14 січня віщують швидкі морози.
- Снігопад на Василя – до багатих врожаїв улітку й восени.
- 14 січня не варто позичати гроші, аби не бути в боргах увесь рік.
- Ожеледиця на дорогах – до рясного врожаю.
Як раніше повідомляв Landlord, 14 січня, в понеділок, в Україні вночі у західних та північних областях, вдень на більшій частині території країни невеликий сніг, на заході та півдні з дощем, вночі в Карпатах та на Закарпатті значні опади. На дорогах ожеледиця. Вітер південний, вдень у західній частині західний, 7–12 м/с, пориви 15–20 м/с, на високогір’ї Карпат 25–30 м/с, хуртовини.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!