Земля не чекатиме
Микола Копил

Посівна на полях господарства «Ічнянське» вже розпочалася — посіяли озимий ячмінь. Генеральний директор компанії Микола Копил разом зі своєю агрономічною командою стежать за підготовкою до найвідповідальнішого весняного випробування. Тут, у Ічнянському районі Чернігівської області, як і по всій Україні, є проблема з опадами та продуктивною вологою у ґрунті. Тож все потрібно посіяти водночас і швидко, і якісно. Втім, це лише один із багатьох напрямів роботи генерального директора агрокомпанії.


ПРО ПОСІВНУ

Як би ми не поспішали із сівбою, та ганяти сівалки на космічній швидкості не будемо: 8–9 км/год під час сівби кукурудзи — це оптимальне рішення. Насіння має бути покладене на задану глибину із заданим інтервалом. Жодних просівів чи «двійників». Тоді є шанс отримати вчасні швидкі сходи, що є запорукою високої врожайності.

Наші сівалки обладнані електронними датчиками, які сигналізують про помилки під час роботи, передусім просіви. Це дуже зручно, оскільки гарантує якість сівби.

Всі сорти та гібриди, які вирощуються в товарних посівах, обов’язково випробовуються на демополях

Ми ретельно дотримуємося усіх вимог карантину, пов’язаного з епідемією коронавірусу. Однак потрібно розуміти, що земля не чекатиме. Весняний день рік годує. Наша місія — забезпечити країну продовольством,а людей — заробітною платнею.

Навіть у часи війни люди сіяли та збирали врожай. Ми зробили все, щоб мінімізувати ризики зараження наших працівників. Заборонено збиратися більш ніж двом особам. Усі робітники забезпечені масками, антисептиками та рукавичками.


ПРО ТЕХНОЛОГІЮ

Ми цілковито відмовилися від плугів. Поля на зиму не оремо, а використовуємо глибокорозпушувачі. Основна мета при цьому — зберегти вологу. Раніше у нас щороку випадало по 700 мм опадів, а, наприклад, минулого сезону — лише 408 мм.

Тому намагаємося мінімізувати витрати вологи. Так, використовуємо ґрунтообробні агрегати, які провадять по п’ять операцій за один обробіток: подрібнення, рихлення, внесення сипучих добрив, вирівнювання, коткування. Завдяки цьому витрачається менше пального і знижуються витрати у перерахунку на гектар.

Для кожного поля ми індивідуально підбираємо мінеральне живлення

Уся наша техніка обладнана навігаційними системами. Ми рухаємося в напрямку точного землеробства і вже пробуємо цілковито диференційовано здійснювати сівбу за результатами аналізу складу ґрунту. Для кожного поля індивідуально підбираємо мінеральне живлення. Плануємо вийти на погектарне внесення — це питання часу. Нині купуємо лише «розумну» техніку, підготовлену до роботи з точними рішеннями.

Всі сорти та гібриди, які вирощуються в товарних посівах, обов’язково випробовуються на демополях. Лише після того, як вони себе нормально зарекомендують, приймається рішення щодо доцільності їх сівби на значних площах.

Минулого року посіяли 150 га білої квасолі. Показники рентабельності цієї культури поки не вразили. Цьогоріч закладаємо аналогічну площу під квасолею, аби дійти якогось конкретного рішення. Так само придивляємося до кормового жита. Введення його в раціон великої рогатої худоби дає змогу підвищити вміст білка в молоці та водночас позитивно вплинути на здоров’я худоби.

ПРО МІНЕРАЛЬНЕ ЖИВЛЕННЯ РОСЛИН

При вирощуванні кукурудзи важливо забезпечити швидкий стартовий ріст рослин. Для цього ми обов’язково вносимо припосівні добрива. Кукурудза особливо потребує азоту після настання фази V-10. Відповідно, ми здійснюємо внесення 100–120 кг/га КАС після появи 8–10 листків, коли починає формуватися врожай. Живлення слід подати тоді, коли рослина саме цього просить.

Мінеральне живлення кожної культури, в тому числі кукурудзи, має бути точно розраховане. Якщо є підстави розраховувати на врожай понад 13 т на чорноземі на гібриді із ФАО 390, ми практикуємо інтенсивну технологію. Якщо сіємо ФАО 220 на гіршому агрофоні, то там зовсім інші розрахунки.

Зараз активно використовуємо мікрогранули при сівбі в нормі 20–25 кг/га.

Плануємо вийти на погектарне внесення і купуємо лише «розумну» техніку, підготовлену до роботи з точними рішеннями

Усі сівалки обладнані мікрогрануляторами. З осені під пшеницю вносимо карбамід на глибину до 15 см. Рослини його використають пізніше, коли дозріє коренева система. Завдяки тому що добриво сховали в землю, азот не буде втрачено.

Високу ефективність показує внесення NPK 8:20:30. Як підживлення на пшениці ми використовуємо сульфат амонію та аміачну селітру. Наступні обробітки мікродобривами Розасоль та Розалік провадимо для того, щоб створити комфортні умови вегетації рослинам, підвищити якість зерна і захистити посіви.

Виростити високий врожай — це одне, а от продати його за гарною ціною — зовсім інше. Добре, що у нас є такий партнер, як «Ерідон». Ми користуємося всіма його програмами, як для забезпечення проведення посівної та живлення посівів, так і під час реалізації врожаю.



ПРО АВТО

Я постійно в русі й багато часу проводжу за кермом. Модель авто для мене важлива, потрібно враховувати всі моменти. Машину треба відчувати, водій буквально зживається з нею. Це не просто шматок металу — іноді складається враження, що вона мені підказує під час складних дорожніх ситуацій.

На вихідних я люблю сам помити машину. Сусіди сміються і кажуть: який же ти директор, якщо сам машину миєш! Однак для мене важливо постійно стежити за станом авто, побачити, якщо десь є подряпини чи підозра на несправність.

Volkswagen — це супермашина в усіх відношеннях і відповідає всім вимогам водія. Відчувається комфорт, потужність двигуна, стійкість на дорозі. При оновленні автопарку обов’язково розглянемо і Volkswagen Amarok. У салоні все на своїх місцях. Я вперше сів у це авто, і мені не потрібно нічого підказувати. Машина тримає дорогу і чудово керується.



Текст: Михайло Дикаленко, Ігор Павлюк
Фото: Олександр Ларичкін