Новини / Рослинництво     20 липня 2020 11:53

Зимостійкий і високоврожайний: як підібрати гібрид ріпака

На які показники гібриду ріпака залежно від умов вирощування слід звернути увагу аграріям для отримання максимального прибутку — поради фахівця BASF Agricultural Solutions

Щороку в світі приватні компанії та наукові установи виводять на ринок десятки гібридів ріпака. Як повідомляє The CropJournal, тільки у Китаї, одному з найбільших виробників цієї культури, протягом 2014–2015 років вчені створили 215 нових гібридів. Україна також продовжує збільшувати площі ріпака, і на ринку з’являються виробники, щопропонують вітчизняні гібриди культури. За даними Держслужби статистики України, у 2018 році частка імпортованого насіння ріпака становила 68%, українського —32%. Потреба в насінні під врожай–2020, за інформацією Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, становила близько 6000 т (проти 5000т попереднього року). Це означає, що ринок росте і з’являється багато нових пропозицій.
Як визначитися з гібридом ріпака та які фактори при цьому варто враховувати, пояснює Сергій Хмара, менеджер з маркетингу насіння підрозділу BASF Agricultural Solutions.

Посів. Одним з головних факторів при виборі гібриду озимого ріпака стає дата посіву. Її складно спрогнозувати, бо все залежить від періоду продуктивних опадів. Тож сьогодні розширяються і оптимальні терміни посіву (вважається, що «за класикою» вони припадають на період з 15 серпня по 10 вересня). Особливо це стосується сходу та півдня країни — там за наявності достатньої кількості вологи посівна ріпака починається у 20-х числах липня і може закінчитися 17 вересня.

Зважаючи на те що якісний і рівномірний старт розвитку рослин — це 75% запоруки отримання гарного врожаю, вибір насіння потребує особливої уваги. Для ранніх посівів варто звернути увагу на гібриди з повільним осіннім розвитком та знижувати норми висіву до 350 000–400 000 схожих насінин на 1 га. Якщо ж через погодні умови доводиться висівати ріпак у вересні, то краще обирати ті гібриди, які швидко розвиваються восени (наприклад, Панчер і Фенцер) з підвищеною нормою висіву — до 550 000–600 000 насінин на 1 га.

Зимостійкість. В останні роки зими були безсніжними, тож земля на полях досить сильно промерзала. А цього року одразу декілька нових викликів для аграріїв принесли аномально тепла зима та повернення заморозків навесні. Останні призвели до ще більшого розвитку патогенів та полегшили їхнє проникнення в культури. Водночас такі погодні умови «протестували» гібриди ріпака за показником зимостійкості. Адже саме від нього залежить розвиток рослини весною та подальша вегетація. На території України гарну врожайність демонструють такі гібриди ріпака з високою зимостійкістю,як ІНВ1165, ІНВ1120 та ІНВ1030.

Стійкість до вилягання. Вилягання ріпака завжди стає справжнім випробуванням для аграрія. По-перше, через це виробництво втрачає вкладені кошти, по-друге, ускладнюється процес збору врожаю. Вилягання може бути спричинене кількома факторами: несприятливими погодними умовами, слабкістю самої рослини та зависокою густотою посіву. Тоді рослини конкурують між собою, швидко ростуть угору — тож стебла стають тонкими й ламкими.

Аби убезпечити себе при виборі насіння, аграріям варто не лише звертати увагу на стійкість до вилягання, але й дотримуватися рекомендацій з технологій вирощування від компанії — виробника насіння. Зазвичай якісне насіння має відповідне маркування — це номер у системі від 1 до 9, де 1 — низька стійкість до вилягання, а 9 — найвища. Зважати потрібно на показник вищий 6. Тоді буде впевненість, що рослина не зламається за найменшого вітру чи під вагою насінин.

Стійкість до фомозу. Ріпак хворіє нечасто, але вразливий до грибків, які активуються за підвищеної вологості та високої температури повітря. Збудник фомозу особливо небезпечний для ріпака тим, що може переноситися дощем, вітром, комахами. Вражає всі частини рослини, здатний зберігатися в уражених рештках культури десятками років та важко контролюється фунгіцидними препаратами. Резистентні до грибка гібриди ріпака — з геном Rlm 7. Насіння, що має його в генотипі, стійке до вилягання, різноманітних збудників та розтріскування стручків.

Читайте: Ферма з вирощування та експорту равликів за 70 000 євро

Врожайність. Врожайність — один з найголовніших факторів, які аграрії враховують під час вибору насіння, адже мають повернути вкладені кошти. Гібриди ІНВ1165, ІНВ1024 та ІНВ1120 демонструють високу врожайність на полях наших демоцентрів. Цього вдається досягти завдяки поєднанню високої зимостійкості, стійкості до вилягання і фомозу. Залежно від регіону врожайність коливається в межах 4–5 т/га. Тоді як торік середня врожайність по Україні становила 2,74 т/га.

Не слід забувати і про Clearfield® – портфоліо гібридів. Воно щороку доповнюється новими сортами насіння. Гібриди цієї групи надзвичайно популярні на сході та півдні України. Там використання ґрунтових схем гербіцидного захисту лімітоване кількістю вологи. Тож захист від бур’янів, який йде «в комплекті» з насінням, дуже доречний.

Вміст олії. Ще один важливий показник, особливо для аграріїв, які пропонують ріпак для виробництва олії або для експорту, — олійність. Від неї залежить обсяг виходу олії та вміст протеїну в шроті. Відтак — і заробіток виробника. Лідерами за цими показниками стали гібриди ІНВ1030, Фенцер та Панчер.

За прогнозами маркетологів Allied Market Research, світовий ринок ріпака продовжить зростання —з $26,5 млрду 2016 році до $36,5 млрд у 2023-му. Це пояснюється попитом на ріпакову олію для біопалива, харчової та косметичної промисловості. Зростатиме кількість гібридів і нових сортів. Головне в цьому процесі — орієнтуватися на потреби господарства й підбирати якісне насіння, від якого залежить успіх і заробіток.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, як створити прибуткове підприємство з вирощування та експорту равликів за 70 000 євро. Майстер-клас засновника ферми Maxi Snail

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також