Новини / Аналітика     15 серпня 2019 14:24

Землі загрожує повне зникнення бджіл до 2119 року: 5 вражаючих фактів

Бджоли відіграють вирішальну роль у виробництві фруктів, овочів та горіхів. Без запилення бджолами люди повинні були б попрощатися з деякими найпоживнішими продуктами (або платити за них дуже високі ціни). Вчені підрахували, що світ може втратити всіх комах через 100 років.

Про це повідомляє Business Insider.

Згідно з дослідженнями, проведеними у США:

1. Минулого року 40% колоній медоносних бджіл у США загинули або зникли – це була найбільша втрата бджіл, зафіксована в зимовий сезон.

2. Дослідники встановили, що загальна популяція всіх комах на планеті зменшується щороку на 2,5%. Якщо ця тенденція триватиме без змін, то до 2119 р. на Землі може взагалі не залишитися комах.

«Через 10 років у вас буде на чверть менше, через 50 років залишилося лише половина, а через 100 років у вас нічого не буде», – заявив співавтор дослідження Франциско Санчес-Байо.

За словами дослідників, ця втрата може спричинити «катастрофічний крах екосистеми Землі».

Читайте: У найближчі 12 років вартість їжі зросте, а її кількість у світі скоротиться – новий звіт ООН

3. Учені досі не з’ясували, що саме вбиває бджіл, але потенційні причини поділяються на 4 категорії:

Збудники хвороб. Нові віруси та новий грибковий кишечник-паразит убивають бджіл у всьому світі.

Шкідники. У вулики також можуть потрапляти паразитичні кліщі. Сьогодні багато кліщів стійкі до пестицидів.

Стрес. Людська діяльність також може підвести бджолині сім’ї до краху. Бджоли, як і люди, не можуть залишатися здоровими, споживаючи лише один вид їжі, тому, оскільки все більше ферм вирощують на масштабних площах культури одного виду, бджолам доводиться літати занадто далеко, щоб отримати необхідне харчування.

Зміни клімату та міський розвиток ще більше шкодять середовищу існування бджіл.

Пестициди. Пестициди, внесені на полях, також відіграють певну роль. Деякі є отруйними для бджіл і були безпосередньо пов’язані із загибеллю бджолиних сімей, тому зокрема Агентство охорони навколишнього природного середовища США (EPA) заборонило цього року 12 пестицидів, шкідливих для бджіл.

Бджоляр тримає мертвих бджіл під час протесту проти злиття Баєра та Монсанто. Бонн, Німеччина, 26 квітня 2019 року (Reuters).

4. Бджоли стають настільки дефіцитними і настільки цінними, що люди крадуть вулики із мигдалевих садів у Каліфорнії та продають їх за височенними цінами.

5. Сьогодні у США залишилося тільки 2,5 млн медоносних колоній – це менше половини бджолиних поселень, якими вони могли похвалитися в 1940-х роках.

Світ без бджіл. Що це означає?

  • Без бджіл, які запилюють рослини, врожайність сільськогосподарських культур знизиться приблизно на 35%, а 87 провідних продовольчих культур у світі зазнали б нищівного впливу.

Деякі з улюблених продуктів можуть стати рідкісними і дорожчими, або, можливо, зовсім зникнуть (ягоди, какао, яблука, груші, гарбуз, авокадо, цибуля, огірок та капуста багато в чому залежать від бджолиного запилення).

  • Те саме стосується горіхів і насіння. Зокрема мигдаль повністю залежить від бджіл для запилення.

Щороку пасічники США привозять на мигдалеві ферми Каліфорнії з усієї країни більше 31 млрд медоносних бджіл для запилення мигдальних дерев. Кожне дерево сприймає запилення близько 5 днів.

Каліфорнія виробляє 80% світового мигдалю, і тільки мигдалеві сади Каліфорнії щорічно потребують 1,3 млн бджолиних сімей – понад половину існуючих колоній у США. За прогнозами USDA, ця потреба буде зростати, оскільки світ вимагає більше мигдалю.

  • Без бджіл нам також доведеться попрощатися з ранковою кавою або принаймні заплатити за це набагато більше.

Кавові рослини можуть запилюватися самі, але їм потрібна допомога бджіл для отримання великих урожаїв. Їх квіти відкриті для запилення лише 3–4 дні. Якщо квіти не запилюються, рослина набагато більш вразлива до захворювань.

  • Більше половини споживаного жиру в усьому світі може опинитися під загрозою без бджіл, оскільки всі світові олійні культури принаймні частково покладаються на бджолине запилення.
  • Втрата бджіл навіть може означати втрату одягу, який ми любимо, якщо він виготовлений з бавовни. Бавовна потребує 8 колоній медоносних бджіл з гектара – понад 2000 на квадратну милю.

У світі, звичайно, є й інші запилювачі, але бджоли найкращі.

Landlord раніше повідомляв про те, як запобігти отруєнню бджіл: покрокова інструкція для пасічника.

Читайте також