Новини    06 березня 2024 14:13

Заборона російського зерна в Латвії не мала ефекту, оскільки продовжується транзит


Литовські виробники зерна стверджують, що головною їхньою проблемою є не українське, а російське зерно, яке у великій кількості потрапляє до Європейського Союзу. Цю інформацію публікує LRT.

За словами представника Литовської асоціації виробників зерна Аушріса Маціаускаса, вражає кількість російського зерна, яке пройшло через Латвію та Литву у 2023 році – понад 3 мільйони тонн. Загалом минулого року на ринок ЄС було імпортовано 12 мільйонів тонн російського зерна.

Він додає, що російське зерно призводить до зниження цін в ЄС, а також зазначає, що це може бути наслідком умисної дії з боку Росії, щоб спровокувати хаос в аграрному секторі. Проте Єврокомісія має інструменти для запобігання цьому.

Маціаускас наголошує на тому, що ЄС може втрутитися в ринок і почати закуповувати продукцію харчування за регламентом, що дозволяє це робити в екстреному випадку. Це допомогло б стабілізувати ринок, наприклад, купуючи українське зерно.

Зернопереробники зауважують, що обсяг українського зерна, імпортованого до Литви торік, значно зменшився порівняно з попередніми роками до початку конфлікту. Однак вони підкреслюють, що основна проблема полягає в російському зерні.

Тим часом заборона парламентом Латвії імпорту російської та білоруської сільгосппродукції, схоже, не змінила ситуацію.

Президент Асоціації переробників і трейдерів зерна Кароліс Шимас зазначив, що заборона не зупинила рух російського зерна до Іспанії, адже його можна було привозити човном та продавати в межах ЄС, обходячи Латвію. Транзит через Латвію не був обмежений для зерна, яке направлялося до третіх країн.

Деякі литовські депутати критикують нерішучість уряду у питанні заборони імпорту російського та білоруського зерна.

Міністерство сільського господарства Литви вирішило з 14 березня зупиняти та перевіряти всі вантажі зерна з Посії та інших країн, які є підвищеним ризиком. Міністр Кястутіс Навіцкас наголошує, що жорсткість буде застосована до всього зерна, що прибуває з цих країн, і законодавство ще узгоджується.

Новини за темою:  Останній день квітня принесе комфортну погоду: де в Україні очікуються дощі

Поправки до закону про сільське господарство та розвиток села, які прийняв Латвійський парламент, встановлюють заборону на імпорт продукції з Росії та Білорусі для використання в Латвії.

25 січня стало відомо, що Латвія розглядає ініціативу обговорення з міністрами сільського господарства ЄС введення заборони на імпорт російської агропродукції та заміну її українськими товарами, повідомляв міністр сільського господарства Латвії Армандс Краузе. Його висловлювання отримали підтримку Литви та Естонії.

До того ж 6 лютого у Латвії фермери вийшли на протест з вимогою обмеження імпорту з Росії та Білорусі. Серед вимог фермерів – негайне введення заборони на імпорт російських і білоруських харчових продуктів без перехідного періоду та відновлення пониженої 5% ставки податку на додану вартість (ПДВ) на латвійські фрукти й овочі.

Варшава офіційно запланує звернутися до Єврокомісії з пропозицією повної блокади на імпорт будь-якої агропродукції з Росії та Білорусі до Євросоюзу. Про це глава польського уряду Дональд Туск заявив під час спільної пресконференції з прем’єр-міністром Литви Інгрідою Шимоніте у понеділок у Вільнюсі.

Глава польського уряду Дональд Туск заявив, що Польща не виключає введення заборони на сільськогосподарську продукцію з рф, інформує Reuters. Минулими тижнями Польщу охопили протести, коли фермери протестували проти екологічних норм Європейського Союзу та, як вони кажуть, нечесної конкуренції з боку України, оскільки блок відмовився від мит ​​на імпорт у 2022 році. Однак Туск заявив, що саме сільськогосподарська продукція з Росії та Білорусі спричиняє спотворення ринку.

Європейський Союз закуповує масивні обсяги зерна з Росії, країни-агресора, тим часом у Польщі спостерігаються акти вандалізму проти української агропродукції, повідомив заступник міністра економіки та торговий представник України Тарас Качка в етері телемарафону.

Новини за темою:  Україна експортувала майже 500 тис. тонн цукру у 2025 році: хто є головними імпортерами та яка динаміка зростання

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...