У лютому 2024 року обсяг експорту молочних продуктів збільшився на 22% в порівнянні з січнем, повідомляє Асоціація виробників молока за данними Державної служби статистики.
У лютому 2024 року Україна вивезла за кордон 8,5 тисяч тонн молочних продуктів на суму 16,6 мільйона доларів США. Натуральний обсяг експорту зросли на 22%, а виторг збільшилась на 26% в порівнянні із січнем.
За перший квартал було відправлено за кордон 15,13 тисячі тонн молочних продуктів, що становить на 3% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Виторг від експорту за перші два місяці 2024 року склала майже 29 мільйонів гривень, що на 14% менше, ніж у відповідному періоді попереднього року.
Зазначається, що основними категоріями молочних продуктів за грошовим еквівалентом були: згущене молоко та вершки – 33%; сири – 23%; морозиво – 13%; вершкове масло – 12%.
За десятиліття світовий ринок молока може зрости у 2,5 раза
Прогноз Brainy Insights передбачає, що глобальний ринок рослинного молока зросте зі значення $20 млрд до $51,87 млрд протягом наступного десятиліття, повідомляє DairyMews.
За даними експертів, зростаючу популярність рослинного молока пояснюють різними чинниками, включаючи зміни в харчових уподобаннях, збільшення кількості випадків непереносимості лактози та екологічні проблеми, пов’язані зі звичайним молочним скотарством. Крім того, рослинне молоко містить необхідні вітаміни та мінерали.
За словами фахівців, популярність рослинної та веганської дієт прискорюється через соціальні медіа, які впливають на широку аудиторію, показуючи переваги цих дієт. Різноманітність доступних варіантів рослинного молока задовольняє різні смаки, забезпечуючи його широку доступність у супермаркетах і продуктових магазинах.
За останніми даними на 2022 рік, 35% ринку рослинного молока зайняло мигдальне молоко. При цьому найбільша кількість споживачів рослинного молока знаходиться в Північній Америці, яка охопила 38% ринку.
Нагадаємо, приблизно 40% підприємств, що спеціалізуються на виробництві сирого молока, зазнали збитків до початку повномасштабної війни в Україні. В цей момент цей показник зріс до майже 60%.
Виробники свіжих молочних продуктів зазнали впливу зростання цін на молочну сировину, внаслідок чого почали плавно підвищувати ціни на свою продукцію.
В Україні протягом січня-листопада 2023 року було вироблено 6,8 мільйона тонн сирого молока, що на 5,8% менше порівняно з аналогічним періодом попереднього року.
Експорт молочних продуктів з України у вартісній оцінці знизився в 2023 році майже на 30% в порівнянні з 2022 роком, тоді як імпорт збільшився більш як на 15%. Через це торік негативне сальдо експорту-імпорту склало – $77.2 млн, тоді як у попередньому 2022 році показник був позитивним – $28.2 млн.
Аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі зауважує, що в грудні 2023 року ціни на молоко-сировину в Україні досягли поточних середньоєвропейських рівнів, що спостерігалося на українському ринку у 2020-2021 роках. Він вказує, що чинна закупівельна ціна відповідає балансу попиту і пропозиції сирого молока, що склалося на внутрішньому ринку. Зараз пропозиція молока-сировини в Україні майже рівна попиту молокопереробних підприємств.
Китай наближається до статусу третього найбільшого виробника молока у світі. Згідно з даними Rabobank, попри високий обсяг виробництва молока — Китай залишається головним імпортером цієї продукції через велику кількість населення та, відповідно, має великий попит на молочні товари, повідомляє DairyNews. Аналітики вказують на значну перспективу подальшого зростання внутрішнього споживання молока на душу населення, яке наразі становить лише третину від середнього світового рівня.
Державна служба забезпечення безпеки харчових продуктів та захисту прав споживачів оглянула свою діяльність протягом 2023 року. Також, за результатами фітосанітарних процедур 2023 року, 528 експортерів можуть експортувати сою, кукурудзу та ячмінь до Китаю. Згідно з повідомленням відомства, минулого року було узгоджено 16 форм двосторонніх ветеринарних сертифікатів на експорт продукції державного ветеринарного контролю та нагляду з України до 11 країн світу.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!