Блокада кордону польськими фермерами завдає шкоди обом країнам. Україна, однак, є самодостатньою в продовольстві, тому не очікується зростання цін.
Олег Хоменко, генеральний директор “Українського клубу аграрного бізнесу” (УКАБ), зауважив, що блокада кордону призводить до проблем для обох сторін, пише “РБК-Україна”.
Польща поступово втрачає свої позиції в транспорті та транзиті, що призводить до переорієнтації логістичних ланцюгів та зміни напрямків товаропотоку. Це впливає на споживачів у Польщі, які втрачають доступ до якісних та доступних продуктів, а також на європейських переробників, які стикаються з проблемами в отриманні якісної сировини.
Читайте також: Уряд Польщі оголосив про перемовини з фермерами: такої розмови не було 30 років
Хоменко також вказав, що короткостроково Україна не відчує різкого дефіциту товарів та сировини через блокаду. Проте, якщо ситуація на кордоні не вирішиться, може збільшитися відчутність відсутності української сировини.
Польські урядовці вже підтвердили, що українське збіжжя, яке блокується на кордоні, транзитом проходить через їхню територію. Експерти вважають, що основна проблема полягає в конкуренції на європейських ринках.
Блокування кордону впливає не лише на харчові продукти та аграрну продукцію, але й на електроніку, гуманітарні товари та продукцію з обмеженим використанням у військових цілях. Це створює критичні ситуації, які потребують негайного проходження через кордон.
УКАБ висловлює занепокоєння стосовно ситуації на кордоні та закликає держави докладати зусилля для її врегулювання та запобігання ескалації конфлікту.
Щодо впливу блокади на ринок України, Хоменко зазначив, що не передбачається зростання цін навіть при тривалому блокуванні кордону. Хоча деякі товари можуть зазнавати затримок у поставках, компанії швидко шукають альтернативні шляхи поставок.
Нагадаємо, фермери з Польщі вранці 20 лютого перекрили залізницю біля пункту пропуску “Медика-Шегині” на кордоні з Україною та знову розсипали українське зерно на землю.
В УЗ повідомили, що зерно, що розсипали на кордоні з Польщею, прямувало до Німеччини. Перевізник вже висловив обурення подією та звернувся до правоохоронців та посольства.
Польські фермери мають намір перекривати дороги біля кордону з Україною щонайменше до квітня, заявив керівник організації “Підкарпатське ошукане село” Роман Кондрув. Крім того, вони розглядають можливість блокувати пасажирський транспорт.
Міністерство закордонних справ України висловило заклик польській владі проаналізувати юридичну сторону дій учасників протестів на кордоні, відновити рух через КПП та зупинити антиукраїнську пропаганду.
Уранці 18 лютого польські фермери заблокували рух вантажних автомобілів в обох напрямках через пункт пропуску “Дорогуськ – Ягодин”, як повідомляє Державна митна служба України у Facebook. У відомстві підкреслили, що попри обіцянки учасників протесту щодо пропуску швидкопсувних, небезпечних або гуманітарних вантажів, жодна вантажівка не перетнула кордон з того часу.
Андрій Демченко, представник Державної прикордонної служби, вказав, що акції протесту польських фермерів на кордоні з Україною призвели до проблем з доставкою гуманітарної допомоги.
Українська влада розглядає можливість введення заборони на імпорт аграрної продукції з Польщі у зв’язку з блокадою кордону. Цю інформацію надає Forbes, посилаючись на співрозмовників в уряді.
Польща продовжує висловлювати потребу в установленні квот на чутливі товари з України, включаючи українську малину.
Міністр сільського господарства і розвитку села Польщі Чеслав Секерський заявив, що переговори з Україною щодо умов експорту деякої агропродукції перебувають на завершальній стадії.
У Міністерстві аграрної політики та продовольства України рішуче засудили навмисне знищення українського зерна польськими протестувальниками на українсько-польському кордоні. Міністерство запросило польських фермерів до України пересвідчитися, в яких умовах зараз працюють українські аграрії. 4 мільйони малих фермерів в Україні готові поділитися своїм досвідом з польськими колегами.
Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський перепросив за інцидент з розсипаним зерном на кордоні з Україною, назвавши його “не зовсім адекватною формою протесту”, але зауваживши, що такі ситуації не рідко трапляються у фермерів по всьому світу, повідомила пресслужба Міністерства сільського господарства та сільського розвитку Польщі.
Прокуратура району міста Холм у Люблінському воєводстві ініціювала розслідування щодо висипання зерна з українських вантажівок перед їх переїздом до Дорогуська. Про це повідомила речниця Окружної прокуратури в Любліні Агнєшка Кемпка.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!