Новини / Ринок землі     20 травня 2020 19:00

Введення вільного обігу землі змусить компанії змінити структуру власності

Які корпоративні запобіжники і обмеження є у новому законі про обіг землі сільськогосподарського призначення – аналіз від юриста фірми «Астерс» Андрія Кохана

Законом про обіг сільськогосподарської землі, який було підписано президентом України 28 квітня 2020 року вводяться досить жорсткі обмеження щодо структури власності українських компаній, які можуть придбавати у власність землю (виключення зроблене для банків в контексті звернення стягнення на предмет застави). Про це Landlord розповів Андрій Кохан, юрист практики нерухомості юридичної фірми «Астерс».

Зокрема, учасниками таких компаній можуть бути:

  • громадяни України;
  • держава Україна;
  • територіальні громади.

В Законі також встановлюється додатковий корпоративний запобіжник – до прийняття на референдумі рішення про допуск іноземців на ринок, компаніям заборонено набувати частки у статутному капіталі інших компаній, які є власниками будь-яких сільгоспземель.

Читайте: Сергій В’ялий: від науки до бізнесу і прагнення мати власну справу

В прямому сенсі ці обмеження не повинні вплинути на ті компанії, які уже володіють певними сільськогосподарськими земельними ділянками. Водночас, ті компанії, які мають намір створювати або розширювати земельний банк власної землі, будуть змушені змінювати структуру власності. Але навіть тоді їхня можливість набувати землю буде доволі лімітована – відповідно до обмежень щодо максимальної площі земель, що можуть перебувати у власності.

Поки немає визначеності щодо того, як вказані обмеження будуть контролюватися та забезпечуватись. Для цього ще тільки мають бути  розроблені нормативні акти та додаткові інструменти у відповідних державних реєстрах.

Що стосується другого обмеження, цілком зрозуміло, що будь-які транзакції щодо передачі часток в українських компаніях, з 1 липня 2021 року повинні будуть ретельно перевірятися на предмет наявності у власності компанії-таргету сільськогосподарської землі.

Нарешті, слід також зазначити, що ці обмеження можуть провокувати маніпуляції та додаткові ризики для кредиторів, які є заставодержателями часток в українських компаніях. Якщо компанія, частки якої передані в заставу, придбає будь-яку сільгоспземлю, примусове стягнення заставленої частки може бути ускладнено. Адже за цих обставин частка може бути передана або продана лише обмеженій кількості потенційних покупців.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що Володимир Зеленський підписав закон про формування національної інфраструктури геопросторових даних.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також