Новини / Політика     19 квітня 2021 12:40

Введення квот на експорт соняшника суперечить законодавству України

Втрати сільськогосподарських виробників від запровадження аналогічних експортних квот на зерно у 2010/2011 маркетинговому році оцінюються експертами у $1,9-2,6 млрд

Можливе введення квот на експорт соняшника та соняшникової олії у постоялому сільськогосподарському сезоні буде суперечити українському законодавству та міжнародним зобов’язанням України. Про це повідомляє Європейська бізнес асоціація.

В асоціації стурбовані можливим запровадженням обмежень експорту олії соняшникової та закликає не повторювати помилки, які були допущені у минулому. Адже, якщо проводити аналогію, варте згадати, що протягом 2006-2011 років в Україні декілька разів вводилися обмеження на експорт зернових шляхом запровадження квот. Таке запровадження обмежень мало вкрай негативні наслідки як для аграрної галузі, так і для іміджу країни на міжнародній арені. До того ж, обмеження експорту спричинили значні збитки власне аграрній галузі. Зокрема, за оцінками представників бізнес-спільноти, втрати доходів аграрних виробників від запровадження експортних квот тільки у 2010/2011 маркетинговому році становлять $1,9-2,6 млрд.

Проєкт порядку квотування експорту соняшника та соняшникової олії, який наразі розглядається урядом, передбачає використання тих самих неефективних механізмів. Відповідно, Україна ризикує дати негативний сигнал для міжнародної спільноти та інвесторів і погіршити фінансовий стан сільськогосподарської галузі.

Крім того, введення квот не відповідає національному законодавству та міжнародним зобов’язанням України в рамках СОТ. Зокрема, ст. 5 закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»: «втручання державних органів у зовнішньоекономічну діяльність її суб’єктів у випадках, не передбачених цим Законом, в тому числі, і шляхом видання підзаконних актів, які створюють для її здійснення умови, гірші від встановлених в цьому Законі, є обмеженням права здійснення зовнішньоекономічної діяльності і як таке забороняється».

ЧитайтеВАР закликає уряд не вводити квоти на експорт соняшникової олії

При цьому, випадки, в яких може вводитися ліцензування (квотування) експорту, обумовлені ст. 16 вказаного закону. Наразі ситуація на ринку олії соняшникової не потрапляє під жоден з вказаних критеріїв. Оскільки внутрішнє споживання олії соняшникової становить менше 10% від загального обсягу виробництва, відповідно, немає ризику як виробничої безпеки, так і порушення рівноваги щодо цього товару на внутрішньому ринку. Дестабілізація в олійній галузі шляхом введення необґрунтованих заходів нетарифного регулювання йде в розріз із задекларованим напрямком розвитку державної політики, який передбачає підтримку інвестицій в галузі, що створюють продукти з доданою вартістю, зазначено у повідомленні.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що ціни соняшникової олії зросли на чутках про обмеження експорту.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також