Новини    14 вересня 2022 18:19

Втрати від черг на кордонах обійдуться українським аграріям майже у €6 млрд

Під час простою реально припустити вартість на рівні €300

Українські аграрії можуть втратити мільярди євро через проблеми з пропуском вантажівок на кордоні. Такі розрахунки Асоціації з агроторгівлі та Союзу зернотрейдерів Гамбурзької біржі (Der Agrarhandel) навів віцепрезидент з економічної освіти Київської школи економіки Олег Нів’євський.

Він зазначив, що за даними асоціації, простої на кордоні зменшують “оборотність” автівок більш ніж у 2 рази.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Вартість вантажівки в Німеччині на день — €600-700 (це зарплата, паливо тощо). В Україні це має бути близько €500 на день. Під час простою реально припустити вартість на рівні €300. Тобто 7-денний простій — це вже €2100 з вантажівки, або €84 на тонну вантажу (з розрахунку на 25 т вантажу)”, — пояснив він.

Водночас вартість доставки до Західної Європи складала €4500-5000 на вантажівку (вантаж 22 т), або €204-227 за тонну.

“За інформацією експедитора, близько 40% цієї вартості — простій на кордоні, тобто маємо ті самі 80-90 €/т. Ці €80-90 — це недоотриманий дохід сільгоспвиробників. На урожай 73 млн т — це €5,8 млрд євро”, — наголосив експерт.

Нів’євський зауважив, що ця проблема може бути фатальним сигналом для світового ринку, особливо в теперішній період незначних залишків.

Нагадаємо, попри деблокаду українських портів, експорт українського зерна продовжують здійснювати вантажівки. Як результат, великі черги на кордоні показали необхідність у додаткових пунктах пропуску. Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський розповів як наразі вирішується питання великих черг вантажівок на польсько-українському кордоні.

Через величезні затори на західному кордоні України, українські фермери додатково витрачають €80−90 на транспортування 1 тонни зерна.

Кількість вантажних автомобілів на українсько-польському кордоні постійно зростає через низьку пропускну здатність митниці з польської сторони.

Україна та Польща підписали меморандум про розробку інструментів сприяння торгівлі. Ним передбачено страхування вантажів.

Через здорожчання проходу Босфором постраждає російський експорт зерна.
Анна Лиса
Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...