Врожайність на підприємствах A.G.R. Group вища, ніж у середньому по Україні — Давид Ананян

Операційний директор агрохолдингу A.G.R. Group Давид Ананян в ексклюзивному інтерв’ю Landlord розповів про високі показники врожайності, яких підприємствам холдингу вдалося досягнути, попри складні погодні умови, про впровадження інноваційних технологій, а також плани на майбутнє.

2019 рік видався непростим для всіх українських аграріїв. Яким був цей рік для холдингу A.G.R. Group?

Якщо оцінювати за результатами останніх п’яти років, то підсумки 2019-го для нашого холдингу можна назвати середніми за показниками. Валовий збір кукурудзи досяг цифри понад 177 000 т, сої — 19 500 т. У цілому по агрохолдингу було зібрано більш ніж 196 000 т зернових культур, а разом із кормовими культурами — понад 208 000 т.

А якщо порівнювати з відносними показниками в масштабах України?

У середньому врожайність кукурудзи у нас становила 8,9 т/га, сої — 2,9 т/га. Наші показники традиційно вищі за середньоукраїнські. Для порівняння, врожайність кукурудзи по Україні — 7,1 т/га, сої — 2,32 т/га.

Найвищих показників врожайності досягли підприємства Гребінківського кластера, і це з урахуванням вкрай несприятливих погодних умов.

Чи є у вас більш детальна статистика, що дозволяє відслідковувати зміну погодних умов?

Звичайно, ми стежимо за погодними умовами. У кожному кластері є метеорологічні станції, які допомагають нашим фахівцям приймати правильні агрономічні рішення. Торік на врожай вплинули нестача опадів та високі температури. Так, травень 2019-го був на 2 °С холоднішим у порівнянні з травнем попереднього року. А червень 2019-го виявився найбільш спекотним в історії України, і температура була в середньому на 3 °С вищою, ніж роком раніше.

Щодо опадів — у Гребінківському кластері на Полтавщині (село Давидівка) у квітні-вересні випало на 101,2 мм менше опадів, ніж за аналогічний період 2018-го. У Лохвицькому кластері (село Гаївщина) — на 141,5 мм менше. Такі зміни, що комусь можуть здатися несуттєвими, мають дуже серйозний вплив на врожайність.На погодні умови не можна вплинути. Але до них можна пристосуватися, щоб отримувати максимальний економічний ефект. Що для цього робите ви?

Ми використовуємо найсучасніші технології вирощування сільськогосподарських культур. Вони базуються на мінімальному обробітку ґрунту для максимального збереження в ньому вологи, а також на руйнуванні так званої плужної підошви. У 2019 році агрономи нашого холдингу почали розробку стратегії використання добрив з урахуванням нестабільних погодних умов одночасно з використанням технології глибокого розпушення ґрунту. Наші фахівці активно використовують демополя, тестують різний посівний матеріал, види добрив, засоби захисту, техніку. Протягом кожного року ми впроваджуємо різні інновації, а наприкінці приймаємо рішення щодо їх ефективності та доцільності подальшого використання.

Що ви змінили в робочих процесах у порівнянні з попередніми роками? Які нові технології впровадили?

У першу чергу для нас було дуже важливо запровадити автоматизовану систему приготування робочого розчину засобів захисту рослин. Це було реалізовано для того, щоб значно підвищити точність дозування і рівномірність розподілу діючої речовини. Рецепт створюється агрономом у системі 1С і автоматично передається на блок керування міксером, де процес приготування, вивантаження і доставки розчину до обприскувачів теж автоматично контролюється і фіксується на сервері.

Також була впроваджена автоматична система обліку й контролю збору та перевезення врожаю з ідентифікацією поля, культури, техніки, виконавців. У поєднанні з раніше встановленою системою зважування та визначення вологості зерна це дозволило створювати документи обліку збору врожаю в системі 1С повністю автоматично. Крім того, ми використовуємо супутникову систему контролю індексів вегетації рослин у поєднанні із запуском мобільного додатка для завантаження даних агрономічних спостережень безпосередньо з поля. Це дозволяє оперативно реагувати на можливі загрози недоотримання врожаю.

Читайте: Аграрні розписки: 19,5 млрд гривень для малих і середніх фермерів за п’ять років

З 1 березня минулого року запрацювала й система візуалізації земельного банку агрохолдингу, яка уможливлює автоматичне завантаження даних з Держгеокадастру. Зараз ми наповнюємо її актуальними даними та синхронізуємо з модулем «Паї» у системі 1С.

Останніми роками все більшу популярність в аграріїв набувають методи точного землеробства. Які рішення в цій сфері використовуються в A.G.R. Group?

У точному землеробстві ми розробляємо стратегію та впроваджуємо перехід техніки на точні (2,5–4 см) сигнали корекції. У посівній кампанії задіяні трактори John Deere, Case, New Holland, а також обприскувачі Berthoud Raptor, які використовуються в подальшому для внесення добрив і засобів захисту рослин. Для техніки, на якій встановлено обладнання John Deere, це сигнал корекції SF3 з точністю 3 см, а для техніки із встановленим обладнанням Trimble — CenterPoint RTX з точністю 3,8 см. Також для всіх видів техніки розглядається можливість використання сигналу корекції RTK з точністю 2,5 см.Для нас дуже важливо використовувати сучасні технологічні рішення у сфері землеробства. Цей проєкт реалізується, щоб поліпшити якість посіву за рахунок зменшення відхилень по прямолінійності та по стикових міжряддях. Зокрема, ми забезпечуємо повторюваність від проходу до проходу і від сезону до сезону. Використовуємо навігаційні лінії після посіву (в тому числі на обладнанні John Deere) для подальшої роботи обприскувачів з обладнанням Trimble. Ми постійно працюємо над мінімізацією втрат за рахунок зменшення перекриттів і пропусків, відсотків «витоптування» посівів обприскувачами. Вирішуємо питання перекриттів/пропусків в умовах, коли ширина штанги обприскувача не кратна робочій ширині захвату сівалки. Постійно навчаємо фахівців і молодший технічний персонал, щоб мінімізувати втрати від використання праці некваліфікованих робітників. Підвищуємо точність обліку через трансляцію RTK-сигналів у систему «Агроконтроль». І це тільки деякі з рішень, що ми використовуємо.

Один із напрямів розвитку холдингу — тваринництво. Які підсумки 2019 року в цій сфері?

Тваринництво — один зі стабільних напрямів нашого бізнесу. Три ферми холдингу розташовані в Полтавській області (Лохвицький кластер), і, незважаючи на стабільно однакову кількість поголів’я стада (близько 1400 голів), у нас збільшуються надої молока. У 2019 році загальний надій сягнув 4100 т молока. Це на 13,9% більше, ніж у 2018-му. Надій на одну голову перевищив результати 2018-го на 8,6% і становив 20,1 кг. Завдяки вдало підібраному кормовому столу, належному догляду за стадом ми з кожним роком покращуємо основні показники молока — жир і білок. У середньому в 2019 році показник жиру в нашому молоці становив 3,7%, білка — 3,1%.

Як оцінюєте динаміку розвитку холдингу за останні роки?

В цілому динаміку розвитку холдингу я оцінюю як позитивну. У 2013 році ми починали з маленького господарства в Полтавській області, а сьогодні у нас вже 19 підприємств, які розташовані в чотирьох областях України. Наш земельний банк — це 28 800 га землі, 55 000 т власних потужностей зі зберігання зерна. Наша фінансова звітність проходить регулярний аудит з боку однієї з провідних міжнародних компаній у цій сфері — KPMG. Досі ми отримували тільки безумовно позитивні висновки.

Минулого року також відбулася реорганізація холдингу, затверджено нову управлінську структуру, президентом і головою наглядової ради A.G.R. Group став його засновник і власник Місак Хідірян.Судячи з усього, ви не збираєтеся зупинятися на досягнутому. Що у планах холдингу на найближче майбутнє?

У нашого холдингу багато планів, у тому числі й на 2020 рік. Це і збільшення земельного банку, і розвиток власної інфраструктури зберігання зерна, і диверсифікація рослинництва. Зокрема, ми будуємо елеваторний комплекс на півночі Сумської області в місті Середина-Буда. Запуск першої черги потужністю 28 000 т зберігання зерна плануємо вже навесні цього року. Всього протягом декількох років плануємо запустити чотири черги загальною потужністю 112 000 т.

Також Місаком Хідіряном поставлено завдання залучення інвестицій з перспективою виходу на ІРО. Тому зараз ми також працюємо над тим, щоб зробити бренд компанії впізнаваним, при цьому традиційно підтримуємо високу якість продукції та дотримуємося міжнародних стандартів якості.

Як оцінюєте потенціал розвитку агросектора в Україні?

Наразі вітчизняне сільське господарство є однією з ключових експортних галузей української економіки і робить важливий внесок в економіку країни в цілому. Агросектор України генерує істотну частку ВВП (близько 8%) і надає робочі місця для 3 млн осіб. Давайте не будемо забувати, що Україна має у своєму розпорядженні 30% світового чорнозему. Це дуже сильна відправна точка для подальшого розвитку сільського господарства. Переробка, торгівля, постачання сировини мають великий потенціал. Основними групами культур, які вирощуються в Україні, є зернові й зернобобові, технічні культури та овочі. Сучасні інформаційні технології дозволяють підвищити якість польових робіт, швидкість їх проведення і знизити витрати при збільшенні врожайності. У молочній промисловості також є великий резерв розвитку, і над ним, безумовно, треба посилено працювати.Якщо говорити в цілому, сільське господарство в Україні потребує розвитку інфраструктури, проведення досліджень, розробок та інновацій (організаційно-технічних, фінансово-логістичних і виробничих). На даному етапі розвитку галузі у країні необхідне впровадження нових рішень, нових технологій і техніки, щоб агробізнес був економічно доцільним та ефективним. Істотні зрушення в цій сфері, звичайно, є. Поступово в сільське господарство вводяться такі поняття, як зберігаюче землеробство, точне землеробство. Наприклад, все частіше використовується GPS-моніторинг — для контролю витрат матеріалів, палива, а також для комплексної посівної та збиральної оцінки. Але ключове питання успішності агробізнесу, що потребує вирішення, те саме вже багато років — сільгоспвиробникам необхідно забезпечити доступ до земельного ринку з прозорими правилами гри.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, як холдинг A.G.R. Group змінив структуру посівних площ та який врожай отримав.