Новини / Аналітика     22 травня 2020 20:30

Врожай тижня: 68 млн тон, ми ділили апельсин, соєві правки або 10 млрд грн на додачу і квотний резонанс

Яким був інформаційний фон агарного ринку протягом двадцять першого тижня 2020 року

Добігає кінця черговий тиждень, за який трапилось безліч подій, що здавалися найважливішими. Тож, спробуємо розібратися, які з них були вагомими, такими, що створять реальність наступного, останнього тижня весни 2020 року.

Майже два роки знадобилося українській владі, щоб нарешті збагнути просту істину: у одну воду двічі увійти не можливо. Колись експортним митом на насіння соняшника вдалося стимулювати внутрішню переробку і Україна наразі стала №1 на глобальному ринку соняшникової олії. І, начебто, все правильно у 2018 році робили: обмежили відшкодування ПДВ на експорт сої і ріпака, та не вийшло.

Тому що, як сказав заступник голови ВАР Михайло Соколов, переробку треба починати з прибирання хабарників і зниження ціни на електроенергію. Тож, підписання Володимиром Зеленським закону де містилася норма про скасування соєвих правок ринок сприйняв з полегшенням – за незалежними оцінками, аграрії і трейдери через них могли втратити 10 млрд грн.

Хоча, відверто кажучи, цей закон у народі вже отримав назву «податкового терору» за ряд драконівських норм у частині оподаткування МСБ, регулювання стартапів і штрафних санкцій за порушення. Тож, остаточний баланс і плюс-мінус підписання ще не зовсім зрозумілий.

Втім, порадував тиждень, що минає, кількістю обіцяних аграріям грошей – їх ділили і уряд, і парламент, і профільне міністерство. Чого тільки не було: спочатку прем’єр з якогось переляку почав по третьому чи вже четвертому колу розповідати, як будуть поділені 4 млрд грн, що передбачені у бюджеті на підтримку агросектору. До речі, ще за минулий рік аграріям не повернули майже 800 млн грн по програмам компенсації, тож чотирьох мільярдів там вже і немає. Проте, в уряді вирішили поділити ще разок – і у середу окремо пообіцяли 1 млрд грн бджолярам і тваринникам.

Тут, зрозуміло, вже не витримав депутатський корпус, який до цього якось втримувався від такого хайпу, як розподіл грошей платників податків. Фракція «Батьківщина» внесла проект про виділення фермерам, постраждалим від посухи 1,5 млрд грн.

І ось тут, як кажуть, слідкуйте за руками: «пропонується Кабінету Міністрів України передбачити спрямування коштів у сумі 1 500 000 тис. грн. за бюджетною програмою «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» на виділення безповоротної разової фінансової допомоги сільгосптоваровиробникам за втрачені від засухи посіви… Реалізація положень цього законопроекту не потребує додаткових видатків із Державного бюджету України, оскільки необхідні кошти передбачені бюджетною програмою…» (це була цитата з пояснювальної записки).

Тобто, 1,5 млрд грн треба знайти серед тих 4 млрд грн, з яких 800 млн грн – це минулорічні борги. Потім всі 4 млрд розписали по програмам цього року, додали з них 1 млрд грн на бджолярів і тваринників і 1,5 млрд грн – на компенсації втрат від засухи. Така собі неформальна арифметика – враження, що у розподілі бюджетних коштів діє олімпійський принцип: головне не результат, а участь.

Тому і не дивно якось, що фермери охоче підтримали ініціативу блокувати автошляхи у знак протесту проти наміри ввести квоти на імпорт добрив. Акції відбулися одразу у шести областях, тож, можна сподіватися, що і у міністерства з розвитку економіки вистачить здорового глузду економіку розвивати, а не заганяти у глухий кут.

І, нарешті, родзинкою тижня можна вважати новий прогноз того ж самого міністерства про те, що валовий збір зерна в Україні складе 65-68 млн тон. З урахуванням низьких цін на пшеницю і кукурудзу на світовому ринку, картина виходить не дуже весела.

Таким видався цей тиждень для аграрного ринку України.

Звичайний тиждень середини травня.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також