Овочівництво

Як правильно вирощувати огірки, аби отримати багатий урожай

Вдалий урожай огірків залежить від безлічі факторів, головними з яких є міцна здорова розсада, своєчасна висадка саджанців на ділянку та правильний догляд за посадками на кожному етапі вегетації.

Детальніше про всі ці речі розповідає Gradinamax.

  1. Здорова розсада.

Перед посівом насіння потрібно замочити у стимуляторі росту – це прискорить проростання. Якщо дозволяє місце, висівати краще відразу в окремі стаканчики, адже огірки болісно переносять пікіровку. Насіння пророщують під плівкою в легкому поживному ґрунті при температурі +23-25​°С. З появою 2-3 справжніх листків розсаду огірків переносять в прохолодне приміщення з температурою +15-17°С для загартовування. Світловий день для розсади повинен складати 10-12 годин, і якщо природного світла бракує, досвітіть фітолампою.

  1. Вчасна та правильна висадка у відкритий ґрунт.

Для висадки на ділянку саджанці повинні сформувати 5-6 справжніх листків. Земляна грудка має бути щільно обплетеною корінням, листки мають бути щільними, соковито-зеленими, міжвузля – короткими. Висота саджанців не повинна перевищувати 30 см.

Кореневу шийку розміщуємо на рівні землі. Намагаємося не пошкодити кореневу грудку. Торф’яні горщики перевалюємо, пластикові та картонні стаканчики розрізаємо. Оптимальний крок посадки – 25-30 см. Так кожен кущ отримуватиме достатньо світла та повітря й не конкуруватиме із сусідами за отримання з ґрунту поживних речовин.

Для огірків підходять ділянки, де в минулому сезоні росли буряк, будь-які види капусти, кукурудза, горох та інші бобові. Не використовуємо ділянки з-під гарбузових та баштанних культур, не висаджуємо огірки поруч з томатами. І не вирощуйте огірки на одному і тому ж місці кілька років поспіль.

  1. Рівномірний полив теплою водою.

Перелив загрожує захворюванням «чорна ніжка». Брак вологи призводить до скидання зав’язей, а також до атак комах-шкідників.

  1. Допомога при поганій погоді.

Пережити стрес від несприятливих погодних умов допоможе обприскування препаратом «Епін-Екстра».

  1. Розпушування ґрунту.

Ґрунт потрібно регулярно розпушувати (в ідеалі – після кожного поливу) на глибину 3-4 см, не допускаючи ущільнення та злежування ґрунту.

  1. Підживлення.

Огірки надають перевагу органічним добривам. Обирайте золу, компост, коров’як, курячий послід, а ще молоко. Органіку розводять у співвідношенні 1:10, молоко – 1:3. Під кожен кущ вносять 1-1,5 літра живильного розчину. Один-два рази за сезон підгодуйте мінеральним добривом для овочевих культур, що містить мікроелементи.

  1. Розвиток кореневої системи.

Якщо ви помітили, що частина коренів вражена гниллю, допоможіть сформувати бічні додаткові корені. Притисніть нижній батіг до землі та покрийте шаром вологої родючої землі. Скоро відводка дасть коріння, і це врятує рослину та майбутній урожай.

  1. Допомога запиленню.

Щоб збільшити число зав’язей, можна застосувати штучне запилення. Перенести пилок з квітки на квітку можна за допомогою м’якого пензлика.

  1. Мульчування.

Мульчування не тільки зберігає вологу, але й сприяє розвитку корисних мікроорганізмів, які роблять ґрунт більш легким, пухким і повітропроникним. Для мульчування підійдуть гній, торф, листовий перегній, пріла деревна стружка, різана солома. Шар мульчі не повинен дотикатися до стебел.

  1. Пасинкування.

Залежно від сорту формуйте кущі в 2-3 стебла. Видаляйте ослаблені пагони: вони не дадуть врожаю, але заберуть у куща життєві сили.

  1. Вчасний збір урожаю.

Не чекайте, поки плоди наберуть максимальну вагу – зривайте молоді хрумкі огірочки. Чим частіше збираєте, тим вищим буде урожай.

Читайте також: На українському ринку обвалилися ціни на місцеві тепличні огірки

Варто нагадати, щоб насіння огірків швидко проросло після посіву, а самі рослини були здоровими і потужними, потрібно подбати про підготовку посівного матеріалу.

Отже, насамперед із загальної кількості насіння потрібно видалити сухе, пошкоджене і дуже дрібне. Для цього досвідчені овочівники радять налити у склянку чисту, теплу воду та трохи її посолити.

Помістити насіння огірків у цю воду. Насіння, яке спливе на поверхні, потрібно викинути, толку від них не буде.

Важливий момент у підготовці насіння до посіву – це замочування. Замочіть насіння у воді на 12-24 години перед посадкою. Це допоможе пробудити сплячі бруньки та прискорити проростання.

Не варто забувати і про дезінфекцію насіння. Зазвичай її проводять перед замочуванням посівного матеріалу у стимулюючих розчинах. У якості дезінфекції можна використовувати розчин марганцівки або перекис водню.

Зауважимо, вирощування розсади культур з тривалим періодом вегетації може тривати не один місяць. Водночас розсаді, вирощеній на підвіконні, дуже непросто перебудуватися та звикнути до нового місця проживання, хоча умови відкритого ґрунту набагато природніші для всіх рослин.

Спочатку сіянці мають пройти непростий період адаптація, і завдання — зробити все можливе, аби рівень приживання наближався до 100 %. Тож, якщо дотримуватися рекомендацій бувалих городників, завдання стає цілком реальним.

Готувати розсаду до переїзду на постійне місце проживання на грядки починають завчасно. Важливість цієї процедури складно переоцінити, адже при відсутності підготовки до пересадки сіянці зупиняють свій розвиток в середньому на 10 днів, обмінні процеси погіршуються, і окремі екземпляри можуть навіть загинути, не витримавши різкої зміни умов утримання.

Зазвичай, перед висадкою на постійне місце нашу розсаду очікує далека подорож з міста на дачу, і, на жаль, не завжди ця дорога проходить гладко.

Валерія Пепеля

Валерія Ясницька

Журналіст-аналітик, редактор. Пише інтерв'ю та статті про агробізнес. Має дві вищі освіти - економічну та технічну. У друкованих та онлайн-ЗМІ працює від 2006 року. Улюблена тематика - економічне та соціально-політичне життя України.

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку