Варшава офіційно запланує звернутися до Єврокомісії з пропозицією повної блокади на імпорт будь-якої агропродукції з Росії та Білорусі до Євросоюзу. Про це глава польського уряду Дональд Туск заявив під час спільної пресконференції з прем’єр-міністром Литви Інгрідою Шимоніте у понеділок у Вільнюсі.
Після повернення з Вільнюса до Варшави, у понеділок, Туск має намір звернутися до маршалка Сейму з пропозицією резолюції польського Сейму, яка закликатиме Єврокомісію введення повного пакета санкцій на сільськогосподарську продукцію та продукти харчування з Росії та Білорусії.
Він висловив впевненість, що спільне європейське рішення буде ефективнішим, ніж окремі дії країн регіону.
Туск також підкреслив, що санкції стосуються як агресії цих країн проти України, так і захисту європейського ринку від імпорту агропродукції з них.
Польський прем’єр також зазначив свій постійний контакт з Києвом та Брюсселем у питанні пошуку рішень для розблокування польсько-українського кордону та захисту польського аграрного ринку від нечесної конкуренції.
У рамках спільної пресконференції у Вільнюсі в понеділок голова литовського уряду заявила, що Польща та Литва, як сусіди та стратегічні партнери, ділять багато поглядів.
«У цьому дусі ми мали можливість обговорити, як ми бачимо ситуацію в Україні. Ми бачимо її однаково. Ми бачимо, що це війна проти наших цінностей, проти ідеї держав, які приймають рішення про свою автономію. Це також питання знищення української ідентичності та демократії», – підкреслила вона.
Шимоніте відзначила необхідність продовження підтримки України, одночасно зберігаючи оборонний потенціал Литви та Польщі.
Серед тем переговорів із прем’єр-міністром Польщі були також двосторонні питання, зокрема, спільні енергетичні проєкти, повідомила глава литовського уряду.
Очікується, що в ході візиту Туск проведе зустріч з президентом Литви Гітанасом Науседаю.
Раніше у Польщі попередили про впровадження спецслужб РФ у рух фермерських протестів. У повідомленні МЗС зауважили, антиукраїнські гасла, що з’явилися під час нещодавніх фермерських блокад, є спробою встановити контролю над мітингувальниками з боку груп, які, можливо, “перебувають під впливом російських спецслужб”, передають Букви.
У відомстві закликали організаторів протестів виявити та усунути зі свого руху ініціаторів таких і подібних акцій задля цілісності Польщі та можливості задовольнити свої вимоги. Окрім цього, наголошується, що нинішня ситуація польських фермерів є наслідком агресії глави РФ Володимира Путіна проти України та нестабільності світової економіки, “а не того, що українці відбиваються від агресії”.
Глава польського уряду Дональд Туск заявив, що Польща не виключає введення заборони на сільськогосподарську продукцію з рф, інформує Reuters. Минулими тижнями Польщу охопили протести, коли фермери протестували проти екологічних норм Європейського Союзу та, як вони кажуть, нечесної конкуренції з боку України, оскільки блок відмовився від мит на імпорт у 2022 році. Однак Туск заявив, що саме сільськогосподарська продукція з Росії та Білорусі спричиняє спотворення ринку.
Росія займає перше місце серед країн поза Європейським Союзом у постачанні цибулі на ринок Польщі. Загалом країна є третім найбільшим постачальником, після Німеччини та Нідерландів, згідно з аналізом компанії EastFruit, яка посилається на офіційну торговельну статистику Польщі.
Більшість агропродукції з України експортується морем, обходячи Польщу, але є товари, які не можна транспортувати морським шляхом. Хоча 86% агропродукції експортується морем через порти Одеси та Дунайського регіону, але є товари, які не можуть бути доставлені морським шляхом, і на них є попит, наприклад, у німецьких споживачів, які не можуть отримати цукор та вівсянку з Чернігівщини через порт у Гамбурзі. Це призводить до значних логістичних витрат.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!