Новини / Політика     14 березня 2024 09:56

В Європарламенті політичні групи закликали до негайного ембарго на агропродукцію з Росії


Представники більшості політичних груп у Європарламенті висловили підтримку застосування санкцій щодо аграрної продукції з Росії та Білорусі на дебатах, що відбулися 12 березня.

Цю інформацію повідомило DW.

Анджей Халіцький, представник найбільшої політичної групи в Європарламенті – Європейської народної партії з Польщі, наголосив на необхідності негайного введення ембарго на російську агропродукцію. Він відзначив, що його колеги очікують від Єврокомісії пропозиції щодо цього, яка буде представлена на засіданні Ради ЄС.

“Росія вкидає своє продовольство в Європу і використовує його як зброю. Зараз ми спостерігаємо зростання імпорту продовольства і зернових з Росії та Білорусі за демпінговими цінами. Це вкрай тривожна тенденція”, – сказав він, навівши статистичні дані. Згідно з ними, у Нідерландах цей імпорт зріс на 70% порівняно з показниками річної давності, а в Іспанії, Німеччині та Італії – на 40%.

Литовський депутат Пятрас Ауштрявічюс, який представляв групу Renew Europe, закликав якнайшвидше припинити імпорт зерна та інших російських та білоруських продуктів харчування на ринок ЄС. “Торгівля ЄС з державою-агресором Росією і підтримуючою її Білоруссю є аморальною і повинна бути припинена”, – заявив він. За його даними, у 2023 році РФ і Білорусь продали на ринок ЄС понад 1,5 млн тонн зерна, що призвело до нечесної цінової конкуренції та погіршило становище фермерів у Євросоюзі.

Іспанська депутатка Клара Агілера, представниця групи Прогресивного альянсу соціалістів і демократів, підкреслила важливість стабілізації сільськогосподарського сектору ЄС. Тому її група готова підтримати обмежувальні заходи щодо Росії.

Польська депутатка Ганна Фотига, яка виступала від імені групи “Європейські консерватори і реформісти”, і французький парламентарій Жиль Лебретон, що представляв групу “Ідентичність і демократія”, також підтримали ідею ембарго.

Новини за темою:  Астарта збільшила експорт цукру в 4 рази у 2024 році: результати та плани агрохолдингу

Нагадаємо, більшість агропродукції з України експортується морем, обходячи Польщу, але є товари, які не можна транспортувати морським шляхом. Хоча 86% агропродукції експортується морем через порти Одеси та Дунайського регіону, але є товари, які не можуть бути доставлені морським шляхом, і на них є попит, наприклад, у німецьких споживачів, які не можуть отримати цукор та вівсянку з Чернігівщини через порт у Гамбурзі. Це призводить до значних логістичних витрат.

Блокування кордону призводить до збитків в обох країнах. Щодо постачання харчових продуктів логістика стає дорожчою, але це майже не впливає на ціну товарів. Однак через підвищення цін на логістику можливо, що торгові мережі відмовляться від раніше запланованих знижок на товари.

Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА), провівши опитування серед своїх членських компаній, встановила, що 98% опитаних компаній стикнулися зі зростанням транспортних витрат через страйки на західному кордоні. Про це повідомляє пресслужба ЄБА.

Литовські виробники зерна стверджують, що головною їхньою проблемою є не українське, а російське зерно, яке у великій кількості потрапляє до Європейського Союзу. Цю інформацію публікує LRT. За словами представника Литовської асоціації виробників зерна Аушріса Маціаускаса, вражає кількість російського зерна, яке пройшло через Латвію та Литву у 2023 році – понад 3 мільйони тонн. Загалом минулого року на ринок ЄС було імпортовано 12 мільйонів тонн російського зерна.

Блокада кордону польськими фермерами завдає шкоди обом країнам. Україна, однак, є самодостатньою в продовольстві, тому не очікується зростання цін. Польща поступово втрачає свої позиції в транспорті та транзиті, що призводить до переорієнтації логістичних ланцюгів та зміни напрямків товаропотоку. Це впливає на споживачів у Польщі, які втрачають доступ до якісних та доступних продуктів, а також на європейських переробників, які стикаються з проблемами в отриманні якісної сировини.

Новини за темою:  МХП у 2024 році збільшив прибуток до $144 млн попри падіння доходів від рослинної олії

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також