Новини / Рослинництво     08 лютого 2024 10:37

В ЄС відкликали законопроєкт щодо скорочення використання пестицидів


Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про відкликання спірного законопроєкту, спрямованого на скорочення використання пестицидів у ЄС. Причиною стало те, що це спровокувало протести з боку аграрного сектору.

Запропонований у червні 2022 року Регламент сталого використання (SUR) планував зменшити використання пестицидів удвічі до 2030 року та повністю заборонити їх у чутливих зонах, таких як міські зелені зони, сприяючи використанню менш ризикованих альтернатив, повідомляє Euronews.

Попри цілі SUR, він викликав суперечки з самого початку та спровокував протести з боку аграрного сектору. Минулого року Європарламент відхилив його, що свідчить про низьку ймовірність ухвалення, оскільки зараз законопроєкт застряг у політичних переговорах між державами-членами.

«Комісія запропонувала SUR з гідною метою зменшити ризики хімічних засобів захисту рослин. Але пропозиція SUR стала символом поляризації. Її відхилив Європейський парламент. У Раді теж більше немає прогресу. Тому я пропоную Колегії відкликати цю пропозицію», — сказала Урсула фон дер Ляєн.

Це рішення було ухвалено на тлі зростаючого протистояння правих проти Європейської зеленої угоди та широких протестів фермерів, які серед іншого скаржилися на навантаження, яке створюється екологічним законодавством.

«Тільки якщо наші фермери зможуть жити за рахунок землі, вони інвестуватимуть у майбутнє. І лише якщо ми разом досягнемо наших кліматичних та екологічних цілей, фермери зможуть продовжувати заробляти на життя. Наші фермери це добре розуміють, їм варто більше довіряти», — пояснила рішення президент ЄК.

Ратифікація відкликання запропонованого закону має бути здійснена Колегією уповноважених, а цей процес очікується завершити найближчими тижнями.

Читайте також: Європейські уряди можуть пошкодувати про підтримку протестів фермерів – МВФ

Урсула фон дер Ляєн також підкреслила, що питання регулювання пестицидів залишатиметься на порядку денному та може бути предметом «нової пропозиції, набагато більш зрілої». Однак новий проєкт буде завданням наступного складу Єврокомісії.

Новини за темою:  Теплий четвер з місцевими грозами: яка погода чекає Україну 22 травня

Про що цей законопроєкт

24 жовтня 2023 року Комітет з навколишнього середовища Європейського Парламенту (ЄП) ухвалив проєкт рішення, що пропонує зменшення використання всіх хімічних пестицидів.

Згідно з повідомленням Європейського парламенту, депутати проголосували 47 проти 37 з двома утрималися голосами, пропонуючи зменшити використання та ризику хімічних засобів захисту рослин у ЄС до 2030 року принаймні на 50%, а також використання так званих “більш небезпечних продуктів” на 65% порівняно з середніми показниками 2013-2017 років.

Розробники заявляли, що кожна країна-член має прийняти національні цілі та стратегії, основані на обсягах проданих за рік хімічних засобів захисту рослин, їх рівні небезпеки та розмірі сільськогосподарської території. Потім Єврокомісія перевірить, чи потрібно зробити національні цілі більш амбітними для досягнення цілей ЄС до 2030 року.

У повідомленні зазначено, що для максимізації впливу національних стратегій країни-члени повинні також встановити правила щодо конкретних культур, принаймні для п’яти культур, де скорочення використання хімічних пестицидів матиме найбільший вплив.

Депутати Європарламенту пропонували заборонити використання хімічних пестицидів (за виключенням тих, що дозволені для органічного землеробства та біологічного контролю) у чутливих зонах та в межах п’ятиметрових буферних зон, таких як міські зелені насадження, парки, дитячі майданчики, громадські доріжки та території Natura 2000.

За словами депутатів Європарламенту, країни ЄС мають забезпечити використання хімічних пестицидів лише в крайньому разі, як це передбачено в інтегрованій боротьбі зі шкідниками.

Для надання фермерам альтернатив Єврокомісія планувала встановити ціль ЄС до 2030 року збільшення продажів пестицидів з низьким рівнем ризику не пізніше шести місяців після набрання чинності цим регламентом. Також ЄК повинна розробити методології для прискорення процесу авторизації пестицидів з низьким рівнем ризику та біоконтролю.

До грудня 2025 року ЄК мала намір дослідити відмінності у використанні пестицидів на імпортованих продуктах порівняно з продукцією ЄС і, за необхідності, запропонувати заходи для забезпечення відповідності імпорту стандартам, еквівалентним ЄС. Також буде заборонено експорт пестицидів, не схвалених у ЄС.

Новини за темою:  Рекордне подорожчання: ціни на олію, хліб і сало в Україні досягли критичної позначки

Нагадаємо, у Болгарії фермери, які вирощують зерно та інші продукти, розпочали безстрокові протести відповідно до повідомлення Bulgarian News Agency. Вони оголосили про блокування доріг по всій країні з вівторка, 6 лютого.

Іспанські фермери, долучившись до своїх колег в інших країнах Європи, у вівторок, 6 лютого, взяли участь у блокуванні руху на кількох головних автомагістралях країни, наголосивши на спільних проблемах аграріїв.

Фермери у Нідерландах організували протести 6 лютого, під час яких вони спалювали сіно та шини на дорогах, а також запускали феєрверки. Згідно з даними поліції, на всі виклики не було можливості реагувати, як повідомляє rtlnieuws.nl.

Фермери з Польщі готуються до повторного блокування одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною, а саме КПП “Дорогуськ – Ягодин”. Цю інформацію передає Державна митна служба України через Telegram.

Єврокомісія планує торговельні заходи щодо України після того, як Болгарія, Польща, Румунія, Словаччина та Угорщина у спільному листі до ЄК зажадали введення імпортних мит на українське зерно через нібито недобросовісну конкуренцію.

Міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини подали спільний лист до Єврокомісії, в якому висловили вимогу про введення імпортних мит на українське зерно.

Європейська комісія планує розробити проєкт постанови, який передбачатиме продовження безмитного режиму для експорту з України до середини 2025 року. Проте, польська пропозиція щодо відновлення тарифних квот на агропродукцію була відхилена, і розглядається можливість введення системи ліцензування.

Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський опублікував позиційний документ щодо аграрних протестів, в якому закликав Євросоюз до спрощення та дебюрократизації спільної аграрної політики.

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також