Новини / Ринок землі     25 червня 2018 17:10

В Україні створили коаліцію за відміну мораторію на продаж землі


Прибічники скасування мораторію на продаж землі в Україні з різних галузей діяльності об’єдналися в Громадську коаліцію, що виступає за скасування мораторію. Так, 21 червня 2018  року Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» разом з іншими 19 організаціями підписали Меморандум про створення Громадської Коаліції. Повідомляє прес-служба УКАБу.

Головною вимогою її учасників є скасування мораторію щодо купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення з 1 січня 2019 року.

«Меморандум уже підписали 20 організацій та низка народних депутатів. Серед них –  Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ), Центр економічної стратегії, Асоціація «Укрсадпром», Насіннєва асоціація України, Незалежна асоціація банків, Стратегічна група радників з підтримки реформ (SAGSUR), Українська гельсінська спілка з прав людини (асоціація 23 правозахисних організацій), Нова Країна, CASE Україна, Dragon Capital, Земельний Форсайт, VoxUkraine, Київська Школа Економіки (KSE), Easy Business, ГО State Watch, ВО «Федерація роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України», Спілка українських підприємств (СУП), Українське товариство економічних свобод, Центр ефективного законодавства», – йдеться у повідомленні.

У Меморандумі сформульовано 14 головних негативних наслідків 17-річної дії мораторію, від «дискримінації 7 мільйонів власників земель сільгосппризначення», серед яких більшість пенсіонери (65%) та «зниження їх доходів на 13-18 тис. грн на рік», «порушення Конституції та створення правової колізії», «спрямування аграрної галузі в сировинне русло», «зниження конкурентоспроможності та прибутків фермерських господарств», «тіньове використання державних земель» та «тіньовий ринок с/г земель» – до втрати чорноземів.

Учасники Коаліції наголошують при цьому, що «спираються на результати економічного, юридичного аналізу та досвід інших країн», а також враховують рішення Європейського суду з прав людини від 22 травня 2018 року, який визнає мораторій порушенням прав людини.

Меморандум містить також 8 ключових принципів, на яких, на переконання учасників Коаліції, з 1 січня 2019 року має бути відкрито ринок сільгоспземель.

Серед них, зокрема, – «на першому етапі право придбання сільгоспземель повинні мати виключно українські громадяни та українські юридичні особи»; створення умов «для забезпечення рівного доступу до банківського кредитування для малих та середніх виробників» через «створення агенції з надання кредитних гарантій та сприятливих умов для залучення зовнішніх гарантій», упродовж перших років формування ринку – «обмеження щодо максимальної кількості земель у власності однієї фізичної або юридичної особи із врахуванням можливих зв’язків власності та контролю» та «встановлення мінімальної ціни продажу»; «продаж державних та комунальних земель через прозорі конкурентні процедури», «гарантування прав орендарів у разі переходу земельних ділянок до нового власника». При цьому «особливі умови мають створюватися для банків для використання землі у якості застави».

Меморандум також закликає представників влади публічно визначитися щодо мораторію. Зокрема, «Президента України – висловити чітку публічну позицію щодо ставлення до впливу мораторію на добробут громадян та економіку країни; Прем’єр-міністра – внести на розгляд парламенту проект закону про обіг земель; Уповноваженого Верховної Ради із захисту прав людини та народних депутатів – зробити подання до Конституційного суду щодо визнання мораторію таким, що порушує конституційні права громадян; Народних депутатів України – ухвалити закон про обіг земель до початку виборчої кампанії».

Цей меморандум відкритий для підписання іншими громадськими організаціями, асоціаціями, представниками бізнес-спільноти, народними депутатами, експертами.  Підтримати ініціативу можна  за посиланням.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також